Główne wÄ…tki „ChÅ‚opców z Placu Broni” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopcy z Placu Broni

Główne wÄ…tki „ChÅ‚opców z Placu Broni”

Autor: Jakub Rudnicki

Głównym wątkiem powieści Ferenca Molnara jest znaczenie i obrona Placu Broni, położonego w centrum Budapesztu. Dla chłopców ich miejsce zabaw i spotkań jest symbolem swobody i wolności. Spotykają się tam, aby grać np. w palanta, a także bawić się w Indian. Każdy z nich zna swoje miejsce w szeregu, bo podobnie jak w armii, mają przydzielone wojskowe stopnie. Najniższy rangą jest szeregowiec Nemeczek, który musi wykonywać rozkazy innych. On też zostaje napadnięty i ograbiony z kulek przez silniejszych braci Pastorów. Czyn ten przywódca grupy, Janosz Boka, uważa za pretekst do zbrojnej odpowiedzi.

Boka i Nemeczek dowiadujÄ… siÄ™, że chÅ‚opcy z Ogrodu Botanicznego planujÄ… napaść na nich i odebrać im Plac - ich „ojczyznÄ™”. Bolesne jest to, że zdradziecki Gereb opisuje im dokÅ‚adnie topografiÄ™ tego miejsca. Boka wydaje odezwÄ™ do swych kolegów, wzywajÄ…c do ofiarnej obrony Placu. WymyÅ›la także plan bitwy i przeprowadza manewry. W dniu walki wszystko jest gotowe. Plan dowódcy nie zawodzi, a pewny siebie Feri Acz przyczynia siÄ™ do klÄ™ski. Na przeciw niego staje maÅ‚y Nemeczek i powala chÅ‚opca powodujÄ…c, że reszta wojsk umyka z placu boju.

ChÅ‚opcom udaje siÄ™ obronić w honorowej walce Plac, jednak cenÄ… jest życie chorego Nemeczka. Który rozchorowaÅ‚ siÄ™ wielokrotnie narażajÄ…c swoje zdrowie – przeziÄ™bia siÄ™, ale nawet wówczas staje na placu boju. Tragiczny wydaje siÄ™ finaÅ‚ powieÅ›ci, gdy okazuje siÄ™, że mimo zwyciÄ™skiej batalii Plac zajmÄ… robotnicy pod budowÄ™ nowego domu.

Jednym z wÄ…tków jest też dziaÅ‚alność ZwiÄ…zku Kitowców. OrganizacjÄ™ zaÅ‚ożyli szkolni koledzy. Jej czÅ‚onkowie zobowiÄ…zani sÄ… do zbierania kitu i pÅ‚acenia skÅ‚adek. SpoÅ›ród siebie wybierajÄ… prezesa, który musi rzuć kit, by nie wysechÅ‚. Innymi funkcjami sÄ… sekretarz (Nemeczek), protokolant (Lesik), czy strażnik pieczÄ™ci (Barabasz). ChÅ‚opcy majÄ… wÅ‚asnÄ… pieczęć z napisem „ZwiÄ…zek Kitowców. Budapeszt 1989” oraz chorÄ…giewkÄ™. Swe zadania wykonujÄ… odpowiedzialnie. MajÄ… także specjalnÄ… ksiÄ™gÄ™, w której zapisujÄ… przewinienia wobec zwiÄ…zku. Po rozwiÄ…zaniu organizacji przez profesora Raca i odebraniu chÅ‚opcom skÅ‚adek, ZwiÄ…zek Kitowców odradza siÄ™ na nowo, ale teraz ma istnieć w tajemnicy. Koledzy posÄ…dzajÄ… Nemeczka o tchórzostwo i zdradÄ™, gdyż unika on zÅ‚ożenia nowej przysiÄ™gi, zajÄ™ty pilnowaniem zdrajcy Gereba. PostanawiajÄ… zapisać jego imiÄ™ maÅ‚ymi literami w ksiÄ™dze, co upokarza Nemeczka i sprawia mu ból. Po wygranej bitwie o Plac koledzy przywracajÄ… cześć dzielnemu Nemeczkowi, jednak jest już za późno, by przekazać dobre wieÅ›ci umierajÄ…cemu chÅ‚opcu.
Ważnym wątkiem powieści są losy Nemeczka. Nemeczek to drobnej budowy nastolatek, wywodzący się z ubogiej rodziny krawca. Ma uległy charakter i nie przeszkadza mu, że jako jedyny wśród chłopców jest szeregowcem i musi wykonywać polecenia innych. Jest skromny, a koledzy prawie go nie zauważają. Po raz pierwszy zyskuje zainteresowanie po tym, jak zostaje napadnięty przez braci Pastorów. Czyn ten zostaje uznany za niehonorowy. Po raz drugi Nemeczek zostaje wysłuchany po tym, jak jest świadkiem wykradnięcia chorągiewki chłopców przez Feriego Acza.

Wraz z Boką i Czonakoszem udaje się do Ogrodu Botanicznego na przeszpiegi do czerwonych koszul. Mimo strachu nie ucieka i do końca wypełnia wspólną misję z kolegami. Dowiaduje się o zdradzie kolegi Gereba, jednak nie wydaje go innym, a szczególnie jego ojcu. Nemeczek ma jednak dość bycia szarym szeregowcem. Zakrada się do obozu wrogów i ratuje honor swych kolegów. Odzyskuje nawet chorągiewkę, którą następnie zabierają mu bracia Pastorowie.

Podczas pierwszej wizyty w Ogrodzie Botanicznym Nemeczek sam zanurza się w stawie, a potem w basenie. Ponowna wizyta skutkuje także zanurzeniem w stawie przeziębionego Nemeczka. Chłopiec mimo choroby bierze udział w manewrach przed bitwą i zostaje adiutantem dowódcy. Pojawia się także podczas bitwy i powala Feriego Acza. Sam traci przytomność. Cieszy się ze zwycięstwa. Zostaje odniesiony przez mamę do domu. Jego stan zdrowia pogarsza się coraz bardziej. Umiera na oczach rodziców, Boki i kolegów ze Związku Kitowców. Tuż przed śmiercią jego jedynym marzeniem jest ujrzenie Placu Broni, który traktuje jak Ojczyznę.

Zobacz inne artykuły:

Inne
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - streszczenie w piguÅ‚ce
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - plan wydarzeÅ„
Ferenc Molnár - biografia
Charakterystyka chłopców z Placu Broni
Janosz Boka - charakterystyka
Erno Nemeczek - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Opis Placu Broni
Motywy literackie w „ChÅ‚opcach z Placu Broni”
Główne wÄ…tki „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Problematyka „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Czas i miejsce akcji „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Geneza „ChÅ‚opców z Placu Broni”
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - cytaty



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies