Charakterystyka bohaterów „ChÅ‚opców z Placu Broni” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopcy z Placu Broni

Charakterystyka bohaterów „ChÅ‚opców z Placu Broni”

Autor: Jakub Rudnicki

Erno Nemeczek – uczeÅ„ czwartej klasy, jeden z głównych bohaterów powieÅ›ci. Jego rodzice nie byli zamożni, ojciec pracowaÅ‚ jako krawiec. Nemeczek byÅ‚ wÄ…tÅ‚ym, jasnowÅ‚osym chÅ‚opcem. ByÅ‚ nieÅ›miaÅ‚y, wÅ›ród kolegów jako jedyny byÅ‚ szeregowcem, dlatego musiaÅ‚ salutować im i wykonywać polecenia. O swej odwadze zaÅ›wiadczyÅ‚ docierajÄ…c do wrogiego obozu w Ogrodzie Botanicznym i zaÅ›wiadczajÄ…c o tym, że nie boi siÄ™ ich. ByÅ‚ także sekretarzem ZwiÄ…zku Kitowców niesÅ‚usznie oskarżonym o zdradÄ™ i tchórzostwo. PrzyjaźniÅ‚ siÄ™ z Janoszem BokÄ…, który uczyniÅ‚ go swym adiutantem, a także z Czonakoszem. MiaÅ‚ sÅ‚abe zdrowie – zmarÅ‚ po tym, jak przeziÄ™biÅ‚ siÄ™ podczas wykonywania misji w obronie Placu Broni. Plac byÅ‚ dla niego najważniejszy, traktowaÅ‚ go, jak OjczyznÄ™ i nawet tuż przed Å›mierciÄ… chciaÅ‚ zobaczyć swe ulubione miejsce.

Janosz Boka – skoÅ„czyÅ‚ czternaÅ›cie lat i miaÅ‚ chÅ‚opiÄ™cÄ… twarz, jednak gdy przemawiaÅ‚, wydawaÅ‚ siÄ™ poważny. MiaÅ‚ gÅ‚Ä™boki, spokojny i Å‚agodny gÅ‚os oraz czarne oczy. ByÅ‚ mÄ…drym chÅ‚opcem i zapowiadaÅ‚ siÄ™ na wartoÅ›ciowego i prawego czÅ‚owieka, któremu zawsze można byÅ‚o ufać. BudziÅ‚ u kolegów podziw i uznanie. ByÅ‚ dowódcÄ… i kapitanem chÅ‚opców z Placu Broni. Nie unikaÅ‚ odpowiedzialnoÅ›ci. ByÅ‚ rozważny i dojrzaÅ‚y, postÄ™powaÅ‚ zgodnie z zasadami honoru.

Deżo Gereb – rywalizowaÅ‚ z BokÄ… o przywództwo. MiaÅ‚ gwaÅ‚towne usposobienie, byÅ‚ odważny, a nawet zuchwaÅ‚y. UważaÅ‚ siÄ™ za lepszego i znacznie bardziej odpowiedniego na wodza. ZdradziÅ‚ chÅ‚opców z Placu Broni przechodzÄ…c do obozu wroga. WytÅ‚umaczyÅ‚ „czerwonym koszulom”, w jaki sposób mogÄ… zająć Plac. PostanowiÅ‚ sam zadbać o zdobycie Placu bez walki. Nie chciaÅ‚ walczyć z byÅ‚ymi kolegami i przekupiÅ‚ cygarami stróża SÅ‚owaka, by przepÄ™dziÅ‚ chÅ‚opców z Placu Broni. Oficjalnie przystÄ…piÅ‚ do czerwonych koszul i zostaÅ‚ podporucznikiem. Nemeczek skrytykowaÅ‚ jego zachowanie, a „czerwone koszule” nie chciaÅ‚y mieć już do czynienia ze zdrajcÄ…. StaraÅ‚ siÄ™ powrócić do dawnych kolegów, jednak poczÄ…tkowo Boka nie zgodziÅ‚ siÄ™ na to. Jego ojciec chciaÅ‚ być pewny, czy jego syn jest uczciwy, a wówczas Nemeczek zaÅ›wiadczyÅ‚ o jego niewinnoÅ›ci. NapisaÅ‚ list do chÅ‚opców z Placu Broni, proszÄ…c o przebaczenie i zaÅ›wiadczajÄ…c o swej lojalnoÅ›ci. Podczas bitwy o Plac Broni zachowaÅ‚ siÄ™ dzielnie, za co Boka przywróciÅ‚ mu stopieÅ„ podporucznika.
Czele – uważany byÅ‚ za eleganta, dlatego nie nosiÅ‚ do szkoÅ‚y podrÄ™czników, tylko powyrywane strony potrzebne na danÄ… lekcjÄ™. ByÅ‚ fircykiem, ale potrafiÅ‚ zachować siÄ™ po żoÅ‚niersku. Nie chciaÅ‚ jednak wydać nieprzyjacielowi nikogo, nawet zdrajcy.

Czonakosz – wysoki i silny chÅ‚opak. PotrafiÅ‚ gwizdać najlepiej w caÅ‚ej szkole, niczym furman. Zawsze byÅ‚ gotowy do bijatyki. WychowaÅ‚ siÄ™ na wsi. W jego kieszeniach byÅ‚o wszystko: scyzoryk, sznurek, kulki, mosiężnÄ… klamkÄ™, gwoździe, klucze, szmaty, notes, Å›rubokrÄ™t „i Bóg jeden wie, co jeszcze”. PrzyjaźniÅ‚ siÄ™ z maÅ‚ym Nemeczkiem i wracaÅ‚ z nim razem ze szkoÅ‚y.

Weiss – należaÅ‚ do ZwiÄ…zku Kitowców i byÅ‚ jego prezesem, gdy nauczyciel Rac go rozwiÄ…zaÅ‚. Za karÄ™ miaÅ‚ obniżonÄ… ocenÄ™ z zachowania o dwa stopnie. StaÅ‚ na czele delegacji ZwiÄ…zku, która miaÅ‚a przeprosić Nemeczka za posÄ…dzenie go o tchórzostwo i zdradÄ™.

Konlay – gdy coÅ› siÄ™ dziaÅ‚o od razu uciekaÅ‚. CzÄ™sto także pÅ‚akaÅ‚. Nie lubiÅ‚ siÄ™ z Barabaszem i czÄ™sto siÄ™ z nim sprzeczaÅ‚. NależaÅ‚ do ZwiÄ…zku Kitowców. Podczas bitwy o Plac Broni peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ adiutanta generaÅ‚a. SwÄ… misjÄ™ wykonywaÅ‚ z poÅ›wiÄ™ceniem.

Barabasz – byÅ‚ strażnikiem pieczÄ™ci w ZwiÄ…zku Kitowców, nie przepadaÅ‚ za Kolnayem i czÄ™sto siÄ™ z nim sprzeczaÅ‚. ChÅ‚opcy pogodzili siÄ™ po Å›mierci Nemeczka.

Rychter, Lesik – należeli do ZwiÄ…zku Kitowców oraz chÅ‚opców z Placu Broni. Lesik byÅ‚ protokolantem w ZwiÄ…zku.

Czengey – szkolny prymus, który siedziaÅ‚ w pierwszej Å‚awce i z oddaniem wykonywaÅ‚ polecenia nauczyciela.

strona:    1    2  

Szybki test:

Najbardziej elegancki wśród chłopców z Placu Broni był:
a) Boka
b) Czonakosz
c) Czele
d) Barabasz
RozwiÄ…zanie

Słowak pilnujący tartaku patowego miał na imię:
a) Kola
b) Jano
c) Katon
d) Paweł
RozwiÄ…zanie

Najlepiej wśród chłopców gwizdał:
a) Lesik
b) Czele
c) Rychter
d) Czonakosz
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - streszczenie w piguÅ‚ce
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - plan wydarzeÅ„
Ferenc Molnár - biografia
Charakterystyka chłopców z Placu Broni
Janosz Boka - charakterystyka
Erno Nemeczek - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Opis Placu Broni
Motywy literackie w „ChÅ‚opcach z Placu Broni”
Główne wÄ…tki „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Problematyka „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Czas i miejsce akcji „ChÅ‚opców z Placu Broni”
Geneza „ChÅ‚opców z Placu Broni”
„ChÅ‚opcy z Placu Broni” - cytaty



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies