Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopcy z Placu Broni

Charakterystyka bohaterów „Chłopców z Placu Broni”

Autor: Jakub Rudnicki

Erno Nemeczek – uczeń czwartej klasy, jeden z głównych bohaterów powieści. Jego rodzice nie byli zamożni, ojciec pracował jako krawiec. Nemeczek był wątłym, jasnowłosym chłopcem. Był nieśmiały, wśród kolegów jako jedyny był szeregowcem, dlatego musiał salutować im i wykonywać polecenia. O swej odwadze zaświadczył docierając do wrogiego obozu w Ogrodzie Botanicznym i zaświadczając o tym, że nie boi się ich. Był także sekretarzem Związku Kitowców niesłusznie oskarżonym o zdradę i tchórzostwo. Przyjaźnił się z Janoszem Boką, który uczynił go swym adiutantem, a także z Czonakoszem. Miał słabe zdrowie – zmarł po tym, jak przeziębił się podczas wykonywania misji w obronie Placu Broni. Plac był dla niego najważniejszy, traktował go, jak Ojczyznę i nawet tuż przed śmiercią chciał zobaczyć swe ulubione miejsce.

Janosz Boka – skończył czternaście lat i miał chłopięcą twarz, jednak gdy przemawiał, wydawał się poważny. Miał głęboki, spokojny i łagodny głos oraz czarne oczy. Był mądrym chłopcem i zapowiadał się na wartościowego i prawego człowieka, któremu zawsze można było ufać. Budził u kolegów podziw i uznanie. Był dowódcą i kapitanem chłopców z Placu Broni. Nie unikał odpowiedzialności. Był rozważny i dojrzały, postępował zgodnie z zasadami honoru.

Deżo Gereb – rywalizował z Boką o przywództwo. Miał gwałtowne usposobienie, był odważny, a nawet zuchwały. Uważał się za lepszego i znacznie bardziej odpowiedniego na wodza. Zdradził chłopców z Placu Broni przechodząc do obozu wroga. Wytłumaczył „czerwonym koszulom”, w jaki sposób mogą zająć Plac. Postanowił sam zadbać o zdobycie Placu bez walki. Nie chciał walczyć z byłymi kolegami i przekupił cygarami stróża Słowaka, by przepędził chłopców z Placu Broni. Oficjalnie przystąpił do czerwonych koszul i został podporucznikiem. Nemeczek skrytykował jego zachowanie, a „czerwone koszule” nie chciały mieć już do czynienia ze zdrajcą. Starał się powrócić do dawnych kolegów, jednak początkowo Boka nie zgodził się na to. Jego ojciec chciał być pewny, czy jego syn jest uczciwy, a wówczas Nemeczek zaświadczył o jego niewinności. Napisał list do chłopców z Placu Broni, prosząc o przebaczenie i zaświadczając o swej lojalności. Podczas bitwy o Plac Broni zachował się dzielnie, za co Boka przywrócił mu stopień podporucznika.
Czele – uważany był za eleganta, dlatego nie nosił do szkoły podręczników, tylko powyrywane strony potrzebne na daną lekcję. Był fircykiem, ale potrafił zachować się po żołniersku. Nie chciał jednak wydać nieprzyjacielowi nikogo, nawet zdrajcy.

Czonakosz – wysoki i silny chłopak. Potrafił gwizdać najlepiej w całej szkole, niczym furman. Zawsze był gotowy do bijatyki. Wychował się na wsi. W jego kieszeniach było wszystko: scyzoryk, sznurek, kulki, mosiężną klamkę, gwoździe, klucze, szmaty, notes, śrubokręt „i Bóg jeden wie, co jeszcze”. Przyjaźnił się z małym Nemeczkiem i wracał z nim razem ze szkoły.

Weiss – należał do Związku Kitowców i był jego prezesem, gdy nauczyciel Rac go rozwiązał. Za karę miał obniżoną ocenę z zachowania o dwa stopnie. Stał na czele delegacji Związku, która miała przeprosić Nemeczka za posądzenie go o tchórzostwo i zdradę.

Konlay – gdy coś się działo od razu uciekał. Często także płakał. Nie lubił się z Barabaszem i często się z nim sprzeczał. Należał do Związku Kitowców. Podczas bitwy o Plac Broni pełnił funkcję adiutanta generała. Swą misję wykonywał z poświęceniem.

Barabasz – był strażnikiem pieczęci w Związku Kitowców, nie przepadał za Kolnayem i często się z nim sprzeczał. Chłopcy pogodzili się po śmierci Nemeczka.

Rychter, Lesik – należeli do Związku Kitowców oraz chłopców z Placu Broni. Lesik był protokolantem w Związku.

Czengey – szkolny prymus, który siedział w pierwszej ławce i z oddaniem wykonywał polecenia nauczyciela.

strona:    1    2  

Szybki test:

Najbardziej elegancki wśród chłopców z Placu Broni był:
a) Barabasz
b) Czonakosz
c) Czele
d) Boka
Rozwiązanie

Najlepiej wśród chłopców gwizdał:
a) Czonakosz
b) Rychter
c) Czele
d) Lesik
Rozwiązanie

Adiutantem Boki podczas bitwy z czerwonymi koszulami był:
a) Nemeczek
b) Konlay
c) Weiss
d) Barabasz
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie w pigułce
„Chłopcy z Placu Broni” - plan wydarzeń
Ferenc Molnr - biografia
Charakterystyka chłopców z Placu Broni
Janosz Boka - charakterystyka
Erno Nemeczek - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Chłopców z Placu Broni”
Opis Placu Broni
Motywy literackie w „Chłopcach z Placu Broni”
Główne wątki „Chłopców z Placu Broni”
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce akcji „Chłopców z Placu Broni”
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies