Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopcy z Placu Broni

„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie w pigułce

Autor: Jakub Rudnicki

Uczniowie jednej z budapesztańskich szkół przygotowywali się do zakończenia ostatniej lekcji. Krążyła między nimi wiadomość, że po południu mają spotkać się na Placu, by wybrać przewodniczącego. Czele, Gereb i Boka wracali razem do domów. Spotkali Czonakosza i małego, jasnowłosego Nemeczka. Chłopak poinformował, że dzień wcześniej bracia Pastorowie, należący do innej grupy chłopców zabrali mu kulki do gry, gdy bawił się z przyjaciółmi (takie wymuszenie nazywane było „einstand”). Cieszący się szacunkiem i posłuchem Boka stwierdził, że nie zostawi tak tego.

Plac Broni znajdował się pomiędzy ulicą Pawła, a tartakiem. Stanowił dla chłopców z miasta idealne miejsce wielu zabaw. Wśród ułożonych bali drewna mieli swoje fortece. Tartaku pilnował stróż Jano Słowak. Chłopcy przydzielili sobie tytuły kapitanów i poruczników, jedynie Nemeczek był szeregowcem. Pierwszy na miejscu zbiórki pojawił się Nemeczek. Zaniepokoiło go szczekanie psa stróża, Hektora. Okazało się, że na jednej z twierdz czerwono-zieloną chorągiew – symbol chłopców z Placu Broni – zabiera Feri Acz, przywódca grupy „czerwonych koszul”. Nemeczek opowiedział o tym innym chłopcom. Nastąpiło głosowanie na przewodniczącego. Jedenaście głosów otrzymał Boka, a trzy Gereb. Wybory zakończyły wiwaty na cześć przywódcy i zapewnienie o chęci obrony Placu.

Nazajutrz plan wojenny był gotowy. Boka postanowił wraz z Czonakoszem i Nemeczkiem dostać się do obozu wroga na wyspie w Ogrodzie Botanicznym i zostawić kartkę potwierdzającą ich obecność. Po przedostaniu się przez płot do ogrodu w ruinach zamku znaleźli arsenał „czerwonych koszul”. Następnie łodzią dostali się na ich wyspę. Nemeczek wpadł do wody. Wśród wrogów dostrzegli zdrajcę - Gereba. Boka zawieśił na drzewie czerwoną kartkę. Wraz z kolegami musiał uciekać przed nieprzyjacielem. Schronił się w oranżerii, gdzie Nemeczek ponownie musiał zanurzyć się w wodzie. Cudem udało się im uniknąć złapania. Boka i Czonakosz zrzucili się na tramwaj dla Nemeczka.
Nazajutrz chłopcy mieli zdać relację z wyprawy. Nauczyciel Rac wezwał do siebie grupkę chłopców, którzy przyznali się, że założyli Związek Kitowców (jego członkowie zbierali kit). Stanowczo zabronił im dalszej działalności, odebrał składki, pieczęć i chorągiewkę. Chłopcy spotkali się po południu na Placu Broni. Członkowie Związku Kitowców dyskutowali o przyszłości organizacji. Nemeczek zauważył Gereba i śledził go. Podsłuchał, jak przekupuje cygarami stróża, by przepędził chłopców z placu. Chciał jak najszybciej przekazać tę wieść Boce i nie zatrzymał się na wołania kolegów ze Związku, którzy składali nową przysięgę. Został uznany za tchórza i zdrajcę. Nemeczek wraz z Boką zobaczyli śmiejącego się szyderczo Gereba. Nemeczek kaszlał – przeziębił się w Ogrodzie Botanicznym.Dwa dni później w Ogrodzie Botanicznym odbywało się zebranie „czerwonych koszul”. Jeden z nich poinformował, że z arsenału zniknęła chorągiewka chłopców z Placu Broni. Gereb powiedział, że podstępem mogą zdobyć plac, jednak dowódca chciał to uczynić w walce i zaatakować nazajutrz. Gereb nazwał tchórzami grupę Boki, wówczas z drzewa zszedł Nemeczek i powiedział, że to nieprawda. „Czerwone koszule” odebrały mu chorągiew i zanurzyły w stawie. Nemeczek powiedział, że woli być zanurzony w stawie, niż zdradzać przyjaciół. Chłopcy Feriego Acza uznali go za bohatera, natomiast z Gerebem nie chcieli rozmawiać. Feri Acz ukarał braci Pastorów, za wykorzystywanie słabszych.

Boka wywiesił na Placu Broni odezwę wzywającą do obrony tego miejsca przed wrogiem. W Związku Kitowców trwał konflikt między Barabaszem a Kolnayem. Boka ogłosił stan wojenny i nakazał pogodzić się kłócącym. Przedstawił plan wojenny przydzielając chłopcom poszczególne zadania. Swym adiutantem uczynił Nemeczka i zarządził manewry. Gdy na placu pojawił się Gereb, Boka nie chciał przyjąć go z powrotem. Na Placu pojawił się ojciec zdrajcy, jednak Nemeczek zaprzeczył jego nieuczciwości. Był osłabiony i coraz bardziej chory.

strona:    1    2  

Szybki test:

Związek Kitowców oficjalnie rozwiązał:
a) stróż
b) bibliotekarz
c) woźny
d) nauczyciel
Rozwiązanie

Uciekając przed czerwonymi koszulami w Ogrodzie Botanicznych chłopcy z Placu Broni schronili się w:
a) stróżówce
b) łodzi
c) oranżerii
d) ruinach zamku
Rozwiązanie

Plan wojenny obrony Placu Broni przygotował:
a) Gereb
b) Weiss
c) Boka
d) Nemeczek
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie w pigułce
„Chłopcy z Placu Broni” - plan wydarzeń
Ferenc Molnr - biografia
Charakterystyka chłopców z Placu Broni
Janosz Boka - charakterystyka
Erno Nemeczek - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Chłopców z Placu Broni”
Opis Placu Broni
Motywy literackie w „Chłopcach z Placu Broni”
Główne wątki „Chłopców z Placu Broni”
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce akcji „Chłopców z Placu Broni”
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies