Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Cierpienia młodego Wertera

Główne wątki „Cierpień młodego Wertera”

Autor: Dorota Blednicka

Wątek główny

Miłość Wertera do Lotty – Werter zakochuje się w Lotcie od pierwszego spojrzenia. Jego uczucie do dziewczyny sprawia, że jest szczęśliwy i zafascynowany ukochaną. Idealizuje jej postać. Łączy ich wrażliwość, zamiłowanie do literatury i muzyki. Miłość ta jest tragiczna. Werter ma świadomość, że Lotta jest zaręczona i nigdy nie będzie mógł być dla niej kimś więcej niż przyjacielem. Powrót narzeczonego – Alberta – burzy radość młodzieńca. Werter coraz bardziej zatraca się w miłości do dziewczyny. Staje się niespokojny. Postanawia wyjechać. Wraca kilka miesięcy później, kiedy Lotta jest już żoną Alberta. Staje się zazdrosny o jego uczucia. Miłość do ukochanej sprawia, że zaczyna popadać w depresję i obsesyjnie myśli o samobójstwie. Nie może zaspokoić swoich pragnień. Postanawia zakończyć swoje życie, w nadziei, że po śmierci Lotty zostaną połączeni w życiu wiecznym. Zabija się, ubrany w frak, w którym po raz pierwszy ujrzał dziewczynę.

Wątki poboczne

Związek Lotty i Alberta – Lotta i Albert znają się od wielu lat. Matka dziewczyny na łożu śmierci poprosiła mężczyznę, by uszczęśliwił jej córkę. Albert szczerze kocha narzeczoną i ufa jej. Jest także pewny uczuć Lotty. Kobieta darzy go przywiązaniem i szczerą miłością, choć dostrzega, że między nimi nie ma takiego porozumienia, jakie łączy ją z Werterem. Pobierają się. Powrót Wertera, jego częste wizyty, burzą spokój ich domu. Albert z czasem zaczyna chłodniej podchodzić do przyjaźni żony z drugim mężczyzną, którego nigdy nie traktował jak rywala. Lotta postanawia zrezygnować ze spotkań z Werterem dla dobra małżeństwa, by przekonać męża o swojej miłości.

Historia parobka – Parobek pracuje u bogatej wdowy. Zakochuje się w niej i pragnie, by kobieta została jego żoną. Szanuje ją i uwielbia, a ona traktuje go bardzo dobrze, okazując mu swoją przychylność. Po jakimś czasie ich zażyłość przestaje podobać się bratu wdowy, który obawia się, że kolejne małżeństwo siostry pozbawi majątku jego dzieci. Parobek, kierowany ogromnym uczuciem i pożądaniem, próbuje siłą zbliżyć się do kobiety. Wyrzucony ze służby, nie potrafi pogodzić się z utratą ukochanej. Dowiaduje się, że ma ona poślubić nowego służącego, którego w przypływie zemsty zabija.
Historia córki nauczyciela – Kobieta samotnie wychowuje trójkę synów. Jest zamężna, lecz jej mąż wyjechał do Szwajcarii, by upomnieć się o należną mu część spadku. Werter bardzo lubi towarzystwo jej dwóch młodszych synów. Po kilku miesiącach jej mąż wraca, bez pieniędzy i schorowany. Kobieta traci najmłodszego synka.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Cierpienia młodego Wertera” - streszczenie
Geneza „Cierpień młodego Wertera”
Czas, miejsce akcji i narrator w powieści „Cierpienia młodego Wertera”
Motywy literackie w „Cierpieniach młodego Wertera”
Plan wydarzeń „Cierpień młodego Wertera”
Główne wątki „Cierpień młodego Wertera”
„Cierpienia młodego Wertera” jako powieść epistolarna
Werteryzm
Okres „burzy i naporu” (Sturm und Drang)
Racjonalizm czy marzycielstwo – porównanie poglądów Alberta i Wertera
Najważniejsze cytaty w „Cierpieniach młodego Wertera”
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Wertera – naiwny kochanek czy bohater tragiczny?
Obraz tragicznej miłości i przemiany wewnętrznej Wertera
Charakterystyka głównych bohaterów - Werter, Szarlota S., Albert
Charakterystyka bohaterów drugoplanowych „Cierpień młodego Wertera”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies