„Dzieje Tristana i Izoldy” - streszczenie - strona 19
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Dzieje Tristana i Izoldy

„Dzieje Tristana i Izoldy” - streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

Na wieść o pojednaniu „wielcy i mali, mężczyźni, niewiasty i dzieci wylegli ciżbÄ… za miasto na spotkanie Izoldy i Å›wiadczÄ…c wielkÄ… żaÅ‚obÄ™ z powodu Tristana, witali radoÅ›nie odzyskanÄ… królowÄ™”. Aby uczcić ten dzieÅ„, król Marek „wyzwoliÅ‚ stu niewolnych oraz daÅ‚ miecz i pancerz dwudziestu giermkom, których opasaÅ‚ wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ…”. Gdy zapadÅ‚a noc, Tristan speÅ‚niÅ‚ obietnicÄ… danÄ… królowej i poszedÅ‚ siÄ™ do leÅ›nika Orri, który ukryÅ‚ go potajemnie.

XII – SÄ„D PRZEZ ROZPALONE Å»ELAZO

Niebawem Denoalen, Andret i Gondoin poczuli siÄ™ bezpiecznie. SÄ…dzÄ…c, że Tristan jest już za morzem, w krainie zbyt dalekiej, aby ich zÅ‚apać, pewnego dnia w czasie Å‚owów, wszyscy trzej podjechali do króla Marka. ZaczÄ™li mu radzić, by umożliwiÅ‚ królowej oczyszczenie siÄ™ z zarzucanych jej czynów. MiaÅ‚a to zrobić poprzez przysiÄ™gÄ™ na koÅ›ci Å›wiÄ™tych i chwycenie żelaza rozżarzonego w ogniu, aby dowieść swej wiernoÅ›ci mężowi: „Tak chce obyczaj i przez tÄ™ Å‚atwÄ… próbÄ™ rozproszÄ… siÄ™ na zawsze dawne podejrzenia”. Zagniewany Marek zaczÄ…Å‚ im wyrzucać, że na nowo rozdrapujÄ… rany z przeszÅ‚oÅ›ci, choć przecież nie przyjÄ™li wyzwania jego siostrzeÅ„ca: „Czemuż nie chwyciliÅ›cie tarcz i włóczni? (…) lÄ™kajcie siÄ™ tedy, abym czÅ‚owieka wygnanego dla was nie przyzwaÅ‚ z powrotem!”. Wówczas tchórze zadrżeli: „(…) już im siÄ™ zdaÅ‚o, iż widzÄ… Tristana, jak wypuszcza z ich ciaÅ‚ krew do ostatniej kropli”. Gdy, widzÄ…c rosnÄ…cy gniew wÅ‚adcy poprosili o Å‚askÄ™, Marek podniósÅ‚ siÄ™ w strzemionach i wygnaÅ‚ zdrajców ze swej ziemi: „Nie bÄ™dziecie już mieli ze mnÄ… pokoju! Dla was wygnaÅ‚em Tristana; na was dziÅ› kolej. Precz z mojej ziemi!”. Rozgniewani baronowie, nie pozdrowiwszy go, odjechali.

Król skierowaÅ‚ konia ku Tyntagielowi i poszedÅ‚ natychmiast do komnaty królowej, która wyszÅ‚a mu na spotkanie i odebraÅ‚a miecz, jak to miaÅ‚a w zwyczaju. PochyliÅ‚a mu siÄ™ aż do stóp, a gdy podnosiÅ‚ jÄ…, ujrzaÅ‚a „szlachetne rysy drÄ™czone gniewem”. WystraszyÅ‚a siÄ™, że odkryto przebywanie Tristana w Kornwalii: „Serce ostygÅ‚o jej w piersiach, bez sÅ‚owa zwaliÅ‚a siÄ™ do stóp króla”. Gdy wziÄ…Å‚ jÄ… w ramiona i pocaÅ‚owaÅ‚ Å‚agodnie, pomaÅ‚u siÄ™ uspokoiÅ‚a. Zapytawszy męża o powód jego gniewu usÅ‚yszaÅ‚a, iż zdenerwowali go trzej zdrajcy, nienawidzÄ…cy króla i królowej od dawna.
PowiedziaÅ‚, że wygnaÅ‚ z Kornwalii Andreta, Denoalena i Gondoina. Gdy Izolda chciaÅ‚a siÄ™ dowiedzieć, co byÅ‚o powodem tej decyzji (podejrzewaÅ‚a, że chodziÅ‚o o niÄ…), Marek po dÅ‚ugich proÅ›bach opowiedziaÅ‚ o rozmowie: „Utrzymywali tedy, że godzi ci siÄ™ oczyÅ›cić przysiÄ™gÄ… i próbÄ… żarzÄ…cego żelaza” . Na koniec powiedziaÅ‚, żeby nie myÅ›laÅ‚a o tym, lecz ona, drżąc, poprosiÅ‚a króla, by zawoÅ‚aÅ‚ baronów, by mogÅ‚a oczyÅ›cić siÄ™ przysiÄ™gÄ… „dziesiÄ…tego dnia”. ZqżądaÅ‚a jeszcze, by Marek wezwaÅ‚ króla Artura, wielebnego Gowenema z Zyrfietem, marszaÅ‚ka Ke i stu mieszkaÅ„ców ich rycerstwa: „Tam wobec nich chcÄ™ zÅ‚ożyć przysiÄ™gÄ™, a nie jedynie przed twymi baronami (…) jeÅ›li Artur i jego rycerze stanÄ… za rÄ™kojmiÄ™ sÄ…du, (baronowie) nie oÅ›mielÄ… siÄ™ (szkalować jej imienia)”.

Podczas gdy heroldzi wojenni pomykali ku Karduel jako posÅ‚owie króla Marka do króla Artura, Izolda posÅ‚aÅ‚a tajemnie do Tristana swego giermka Perynisa. SÅ‚uga dotarÅ‚ do chatynki leÅ›nika Orri, gdzie od wielu dni oczekiwaÅ‚ go Tristan. PosÅ‚aniec opowiedziaÅ‚ o nowym podstÄ™pie zdrajców oraz o terminie sÄ…du. PrzekazaÅ‚ Tristanowi plan uÅ‚ożony przez IzoldÄ™. LoÅ„czyk miaÅ‚ w oznaczonym dniu, przebrany za pielgrzyma, bez broni znaleźć siÄ™ na BiaÅ‚ej Równi. Aby siÄ™ dostać na miejsce sÄ…du, miaÅ‚ przebyć rzekÄ™ w Å‚odzi i zaczekać na ukochanÄ… na przeciwnym brzegu, „tam gdzie bÄ™dÄ… rycerze króla Artura”. Perynis zapewniÅ‚, że wówczas Tristan bÄ™dzie mógÅ‚ przyjść Izoldzie z pomocÄ…: „Pani moja lÄ™ka siÄ™ dnia sÄ…du, pokÅ‚ada wszelako ufność w przychylnoÅ›ci Boga, który już zdoÅ‚aÅ‚ jÄ… wyrwać z rÄ…k trÄ™dowatych”. Bohater odprawiÅ‚ Perynisa i kazaÅ‚ przekazać królowej, iż speÅ‚ni jej wolÄ™.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32  

Szybki test:

Po oddaniu Izoldy królowi Markowi Tristan miał czekać na wiadomość od niej w chacie:
a) drwala
b) smolarza
c) kowala
d) leśnika
RozwiÄ…zanie

Po wypiciu miłosnego napoju wyznania i pierwszego, zakazanego pocałunku między Tristanem i Izoldą po:
a) trzech dniach
b) dniu
c) dwóch dniach
d) trzech dniach
RozwiÄ…zanie

„Diabelskim pachoÅ‚kiem” nazywano:
a) Tristana
b) Frocyna
c) Gorwenala
d) Morhołta
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Dzieje Tristana i Izoldy” - streszczenie
Geneza utworu „Dzieje Tristana i Izoldy” i jego autorzy
„Dzieje Tristana i Izoldy” jako przykÅ‚ad romansu rycerskiego
Åšredniowieczna obyczajowość w utworze „Dzieje Tristana i Izoldy”
Obraz fatalnej miÅ‚oÅ›ci w „Dziejach Tristana i Izoldy”
Elementy baÅ›niowe w „Dziejach Tristana i Izoldy”
NawiÄ…zania do „Dziejów Tristana i Izoldy” w kulturze
Bibliografia




Bohaterowie
Tristan - charakterystyka
Izolda Jasnowłosa - charakterystyka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Dziejów Tristana i Izoldy”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies