Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mały Książę

Antoine de Saint-Exupry - biografia

Autor: Jakub Rudnicki

Antoine Marie Roger de Saint-Exupry przyszedł na świat w Lyonie 29 czerwca 1900 roku w rodzinie arystokratów. Jego ojciec Jean de Saint-Exupry nosił tytuł hrabiego. W związku ze śmiercią ojca w 1904 roku zamieszkał wraz z matką i rodzeństwem u ciotki na zamku położonym w okolicach Amberieu. Uczęszczał do szkół katolickich w Sainte-Croix-Mans w Szwajcarii i w Paryżu. Zaczął tworzyć już jako dziecko, pisząc krótkie wierszyki. Miał także zdolności techniczne – w wieku dwunastu lat połączył rower ze skrzydłami z prześcieradeł, tworząc „rowerolot”. Miał także zamiłowania matematyczne oraz muzyczne.

Naukę kontynuował na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych (cole des Beaux-Arts). W czasie studiów na politechnice wymyślił i opatentował kilkanaście usprawnień i rozwiązań technicznych dotyczących budowy silników samolotowych i pilotażu. Samoloty fascynowały go od wczesnych lat. Swój pierwszy lot odbył w 1912 roku. Także po powołaniu do wojska w 1921 roku wybiera lotnictwo. Uzyskuje tytuł pilota cywilnego, a w 1922 roku wojskowegow centrum szkolenia pilotów wojskowych w Istres. Po odniesionych obrażeniach wskutek wypadku przechodzi do rezerwy w stopniu podporucznika. Zawód pilota, twarda dyscyplina, stały kontakt z niebezpieczeństwem, z kolegami pozwoliły mu zrozumieć siebie oraz uformowały go jako pisarza i człowieka.

Od 1926 roku Saint-Exupry odbywa loty pocztowe w Towarzystwie Lotniczym Latcoère jako pilot-oblatywacz między innymi w firmie prowadzącej loty z Tuluzy do Dakaru przez Casablankę. Zostaje kierownikiem portu tranzytowego linii lotniczych w Port Juby w Rio de Oro - hiszpańskiej warowni wciśniętej między ocean a pustynię w Zachodniej Afryce.

Pasję związaną z lataniem łączy z literaturą. Powstają wówczas jego pierwsze utwory związane z lotnictwem. Doświadczenia lotnicze Antoine'a de Saint-Exupry znalazły odbicie w jego twórczości. Pierwsze opowiadanie L'Aviateur (Lotnik) opublikował w 1926, a w 1928 wydał powieść Courrier sud (Poczta na południe).
Saint-Exupry pragnie rozwijać linie lotnicze w Ameryce Południowej. Od 1929 roku pracuje jako dyrektor dla argentyńskiego przewoźnika Aeroposta Argentina, a następnie po bankructwie firmy przenosi się do Air France. W marcu 1931 roku po powrocie z Argentyny żeni się z Consuelą Suncin Sandoval de Gómez. W 1931 powstaje także powieść Nocny lot.

Próbuje pobić rekord na trasie Paryż – Sajgon samolotem Caudron, jednak jego maszyna rozbija się na Pustyni Libijskiej. W 1935 roku Antoine pisał dla tygodników francuskich reportaże z Moskwy, potem z Portugalii. Podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1937 pracuje jako reporter i korespondent prasy francuskiej. Rok później został ciężko ranny w Gwatemalii podczas lotu z Nowego Jorku do Ziemi Ognistej. W 1939 ukazuje się utwór Ziemia, planeta ludzi, za który autor otrzymuje Grand Prix Akademii Francuskiej.

Podczas kariery pilota wypadki bardzo często towarzyszyły Saint-Exupryemu, jednak nie porzuca ryzykownego zajęcia. Walczył podczas II wojny światowej jako kapitan w francuskim dywizjonie rozpoznawczym stacjonującym w Orconte, wykonując kilka lotów bojowych. Następnie ewakuuje się do Algieru, następnie wraca do Francji. Pod koniec 1940 roku przez Portugalię udaje się do Stanów Zjednoczonych, gdzie poświęca się karierze pisarskiej. W ciągu kolejnych lat powstają utwory: Pilot wojenny (luty 1942), List do zakładnika (luty 1943) oraz Mały Książę (kwiecień 1943). Była to ostatnia książka wydana za jego życia. Już po jego śmierci wydano Twierdzę.

Dzięki znajomościom uzyskuje przydział do podległego amerykańskiemu dowództwu lotnictwa Wolnych Francuzów. Po misjach w połowie 1943 roku zostaje zawieszony w lotach. Powraca do służby 16 maja 1944 i lata w misjach rozpoznawczych z Korsyki. Zostaje majorem. Zostaje zestrzelony przez Niemców w lipcu 1944 roku podczas lotu z Borgo na Korsykę podczas którego miał sfotografować zgrupowania niemieckich wojsk koło Lyonu. Przez wiele lat jego śmierć nie była potwierdzona. Odnalezienie bransoletki pisarza, a także w 2000 roku fragmentu wraku jego samolotu w pobliżu Marsylii potwierdza tezę o zestrzeleniu go przez niemiecki myśliwiec 31 lipca 1944 roku.

strona:    1    2  

Szybki test:

Antoine de Saint-Exupry przyszedł na świat w:
a) 1900 roku
b) 1909 roku
c) 1902 roku
d) 1898 roku
Rozwiązanie

Antoine de Saint-Exupry zajmował się:
a) rolnictwem
b) kartografią
c) pilotowaniem
d) rybołówstwem
Rozwiązanie

Podczas wojny Saint-Exupry udał się na emigrację do:
a) Afryki
b) Nowej Zelandii
c) Ameryki
d) Australii
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Mały Książę” - streszczenie szczegółowe
„Mały Książę” - streszczenie w pigułce
Charakterystyka Małego Księcia
„Mały Książę” - plan wydarzeń
Antoine de Saint-Exupry - biografia
Geneza „Małego Księcia”
Symbolika w „Małym Księciu”
Gatunek i budowa „Małego Księcia”
Czas i miejsce akcji „Małego Księcia”
Problematyka „Małego Księcia”
Motyw wędrówki w „Małym Księciu”
„Mały Książę” - najważniejsze cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies