Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mały Książę

Geneza „Małego Księcia”

Autor: Jakub Rudnicki

Napisany w Nowym Jorku, w 1942 roku Mały Książę stanowił dla autora ucieczkę od wojennej rzeczywistości w poetycką aurę baśni. Odważny mężczyzna szukał schronienia w dzieciństwie – przed wojną, intrygami, grami politycznymi na emigracji. Szukał Arkadii, takich miejsc i sytuacji, gdzie ludzie są czyści i szlachetni. W okresie powstania utworu, pisarz borykał się ze wzmożonym stresem i kłopotami zdrowotnymi.

Motyw awaryjnego lądowania na pustyni można odnieść do wydarzenia z biografii autora. Saint-Exupry był jednym z pierwszych pilotów, którzy w niesłychanie trudnych warunkach odbywali samotne loty. Trzeba było bardzo dobrze orientować się w terenie. 30 grudnia 1935 roku autor podjął nieudaną próbę pobicia rekordu prędkości lotu na trasie Paryż – Sajgon. Jego samolot rozbił się na Saharze, na Pustyni Libijskiej i pisarz wraz z nawigatorem Andr Prvotem przez trzy dni błąkał się wśród piasków, szukając pomocy. Nie mieli z sobą zapasów jedzenia oraz wody. Odwodnionych mężczyzn czwartego dnia uratowała przejeżdżająca nieopodal karawana Beduinów. „Mały Książę” w swej zasadniczej akcji nawiązuje do tego właśnie wydarzenia

Pomysł umieszczenia w utworze własnoręcznie wykonanych ilustracji zasugerowała pisarzowi żona amerykańskiego wydawcy pisarza, Elizabeth Reynal. Pamiętając o małej figurce, którą autor ozdabiał marginesy listów i rękopisów. Ponadto uważa się, że pod postacią róży Saint-Exupry ukazał swą żonę, Consuelo. Para nie prowadziła układnego życia małżeńskiego. Oboje zachowywali się dość swobodnie i często dochodziło między nimi do awantur. Pomimo tego autor umieścił Consuelo, wyznając słowami Małego Księcia: „nie zawsze wiedziałem, jak troszczyć się o Ciebie”.

„Mały Książę” to ostatnia powieść pisarza, napisana nieco ponad rok przez zaginięciem. Tydzień po premierze książki Saint-Exupry pożegnał żonę i kochankę, a następnie wyjechał do francuskiej bazy lotniczej w Afryce Północnej, chcąc służyć pomocą jako pilot podczas działań wojennych. 31 lipca 1944 roku, wykonując misję obfotografowania niemieckich wojsk koło Lyonu, samolot pisarza zaginął. „Mały Książę” to trzecia najpoczytniejsza powieść na świecie.
Do dnia dzisiejszego sprzedało się ponad 145 milionów egzemplarzy książki. Wyprzedzają ją jedynie „Opowieść o dwóch miastach” Dickensa (ok. 200 milionów egzemplarzy) i „Władca Pierścieni” Tolkiena (ok. 150 milionów egz.). Mimo że od premiery „Małego Księcia” minęło już ponad siedemdziesiąt lat, każdego roku czytelnicy kupują w księgarniach kolejny milion kopii. To jednak nie koniec rekordów, jakie można przypisać książce Antoine’a de Saint-Exupry’ego. „Małego Księcia” przetłumaczono na 170 języków, co czyni ją jednym z najczęściej tłumaczonych dzieł literatury światowej.

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Mały Książę” - streszczenie szczegółowe
„Mały Książę” - streszczenie w pigułce
Charakterystyka Małego Księcia
„Mały Książę” - plan wydarzeń
Antoine de Saint-Exupry - biografia
Geneza „Małego Księcia”
Symbolika w „Małym Księciu”
Gatunek i budowa „Małego Księcia”
Czas i miejsce akcji „Małego Księcia”
Problematyka „Małego Księcia”
Motyw wędrówki w „Małym Księciu”
„Mały Książę” - najważniejsze cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies