Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mały Książę

Symbolika w „Małym Księciu”Wulkan – kojarzony jest przede wszystkim z potężnymi wybuchami, w mitologii rzymskiej to odpowiednik greckiego Hefajstosa – kowala i boga ognia, łączącego w sobie fizyczną brzydotę i piękno wytwarzanych przez siebie przedmiotów. Wulkan symbolizuje „pierwotną moc natury i życiowego żaru”. Mały Książę wspomina o swej pracy – regularnym czyszczeniu trzech wulkanów, z których jeden był najprawdopodobniej wygasły. Jeśli wykona swą pracę wulkany „palą się powoli, równo i bez wybuchów”. W liczbie wulkanów można dopatrzeć się idealnej trójcy, co łączy się z trzema cnotami boskimi: miłością, nadzieją i wiarą. Te trzy cechy charakteryzują dziecięce spojrzenie na świat – zaufanie do dorosłych, wiarę i miłość bez zastrzeżeń.

Baobaby – to niepożyteczne rośliny, które plenią się na planecie księcia. Musi on codziennie wyrywać chwasty, by nie zniszczyły jego domu. Są symbolem zła i tego, co czyha na niewinne dziecko, dlatego narrator przestrzega przed nimi czytelników. Mały Książę niszcząc baobaby podejmuje codzienną walkę ze złem: „Jest to kwestia dyscypliny […] Rano, po umyciu się, trzeba robić bardzo dokładną toaletę planety. Trzeba się zmusić do regularnego wyrywania baobabów, i to natychmiast po odróżnieniu ich od krzewów róży, do których są w młodości bardzo podobne. Jest to praca bardzo nudna, lecz bardzo łatwa ...”. Jeśli zaniedba się swój obowiązek można skończyć jak leń, którego planetę zniszczyły trzy baobaby. Odczytać w tej historii można nawoływanie do samodyscypliny, walki ze złem, także tym płynącym z wnętrza człowieka.

Róża - to jedyny kwiat rosnący na planecie Małego Księcia. Chłopczyk kocha kwiat, dlatego nie opisuje go ze szczegółami, zachowuje dla siebie intymność. Róża pojawiła się nagle w jego życiu: „Mały Książę, który śledził pojawienie olbrzymiego pąka, wyczuwał, iż wykwitnie z niego jakieś cudowne zjawisko, lecz róża schowana w swoim zielonym domku przygotowywała się powoli. Starannie dobierała barw. Ubierała się wolno, dopasowywała płatki jeden do drugiego. Nie chciała rozkwitnąć pognieciona jak maki. Pragnęła zjawić się w pełnym blasku swojej piękności. O, tak! Była wielką zalotnicą. Jej tajemnicze strojenie trwało wiele dni. Aż pewnego poranka - dokładnie o wschodzie słońca - ukazała się.” Róża symbolizuje wdzięk, urodę, gust, ale i próżność oraz dumę. To przede wszystkim znak piękna, któremu poddaje się główny bohater. Nie jest jednak jeszcze na tyle dojrzały, by poczuć pożądanie, zobaczyć w kwiecie kobiecość. Kwiat zaczyna go kokietować i oswajać, stawia przed nim kolejne żądania. Dezorientuje to chłopca, który postanawia podjąć wędrówkę. Róża ponagla go do odejścia świadoma, że z oddali zrozumie czym jest miłość i odpowiedzialność. W opowieści Saint-Exupry nadaje jej znaczenie odrodzenia przez dojrzewanie. Róża o czerwonych płatkach to także odwieczny symbol namiętności, pragnienia i podziwu oraz pożądania. Jej kolce z kolei przypominają, że każda miłość łączy się z cierpieniem, „niesie z sobą ryzyko łez”. Wąż (żmija) – symbol wieczności (jest „potężniejsza niż palec króla”), śmierci i zmartwychwstania, kosmicznego koła. W utworze uosabia mądrość i wiedzę. Ma władzę, by wysłać Małego Księcia „tam, skąd przybył”. Jest zapowiedzią śmierci, ale nie ostatecznej – wspomina o powrocie do domu, do lepszego życia, do miejsca, z którego się wyszło i do którego się powraca. Ukąszenie żmii stanowi rozwiązanie odwiecznej zagadki śmierci, zna ona tajemnicę rzeczy ostatecznych, oswaja z odejściem i zapowiada inny wymiar życia.

Lis – potocznie kojarzony jest z chytrością, sprytem i przebiegłością, jednak to także symbol skrytości i ostrożności oraz cierpliwości. Zwierzę z utworu Saint-Exupry’ego to fenek pustynny, którego postać była symboliczna w filozofiach Wschodu. Jest uosobieniem mądrości życiowej, nauczycielem przyjaźni i miłości. Pomaga Małemu Księciu odkryć własne wnętrze, a tym samym nadać sens życiu.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Mały Książę” - streszczenie szczegółowe
„Mały Książę” - streszczenie w pigułce
Charakterystyka Małego Księcia
„Mały Książę” - plan wydarzeń
Antoine de Saint-Exupry - biografia
Geneza „Małego Księcia”
Symbolika w „Małym Księciu”
Gatunek i budowa „Małego Księcia”
Czas i miejsce akcji „Małego Księcia”
Problematyka „Małego Księcia”
Motyw wędrówki w „Małym Księciu”
„Mały Książę” - najważniejsze cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies