Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mały Książę

Charakterystyka Małego Księcia


Małego Księcia narrator określił jako małego człowieczka, to „książę na małej planecie”. Pochodził z odległej od Ziemi gwiazdy B-612. Miał pomierzwione płomienne włosy. Na rysunku pilota ubrany był w długi niebieski płaszcz podbity czerwonym płótnem. Na ramionach miał gwiazdy. Nosił także wysokie buty i szablę. Czasem ubrany był w zielony strój, a na szyi miał charakterystyczny długi, zielony szalik. Był śliczny i często się śmiał.

Na swojej planecie Mały Książę posiadał trzy wulkany – dwa z nich były czynne, zaś jeden wygasły. Regularnie je czyścił. Był zdyscyplinowany, o czym świadczy fakt, że codziennie rano wyrywał pędy baobabów, by nie rozsadziły jego planety. Był marzycielem – wzruszały go zachody słońca. Hodował także piękną różę, jednak nie potrafił znaleźć z nią właściwego języka. Kochał i podziwiał kwiat, jednak nie mógł zrozumieć, dlaczego ten go rani swą próżnością i kłamstwami. Zdecydował się wówczas wyruszyć w podróż, by poznać prawdy o sobie i świecie. Opuszczając różę, bohater konsekwentnie do niej wraca. Po powrocie to osoba dojrzała, która poznaje najważniejsze dla siebie wartości.

Małego Księcia cechowała ciekawość świata. Był dobrym obserwatorem i uważnie patrzył na świat – uważał na przykład kwiaty za istoty słabe i naiwne, którym posiadanie kolców daje wrażenie, że są groźne. Na Ziemię spadł z nieba. Zadawał wiele pytań, lecz o sobie mówił niewiele. I nigdy nie zrezygnował z postawionego raz pytania, co świadczy o jego konsekwencji i uporze. Nie lubił rozkazywania i sądzenia. Nie nazywał się panem, ani posiadaczem swej planety, dlatego nie rządził i nie królował. Nie uważał się za potężnego księcia.

Podczas podróży zrozumiał, czym jest samotność. Chciał bardzo mieć na swej planecie baranka. Kierował się najprostszymi zasadami. Nie komplikował niczego. Najważniejsze były dla niego: zapach kwiatów, widok gwiazd i miłość. Prawdziwą naturę relacji z drugą osobą uświadomił mu lis. Zrozumiał wówczas, co znaczy być odpowiedzialnym. Bał się śmierci, jednak wierzył, że pozwala ona powrócić do domu.


Zobacz inne artykuły:

Inne
„Mały Książę” - streszczenie szczegółowe
„Mały Książę” - streszczenie w pigułce
Charakterystyka Małego Księcia
„Mały Książę” - plan wydarzeń
Antoine de Saint-Exupry - biografia
Geneza „Małego Księcia”
Symbolika w „Małym Księciu”
Gatunek i budowa „Małego Księcia”
Czas i miejsce akcji „Małego Księcia”
Problematyka „Małego Księcia”
Motyw wędrówki w „Małym Księciu”
„Mały Książę” - najważniejsze cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies