Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mały Książę

Problematyka „Małego Księcia”


Zasadnicza fabuła „Małego Księcia” rozgrywa się na pustyni. Pilot, który zmuszony jest do awaryjnego lądowania na pustyni spotyka Małego Księcia. To spotkanie staje się rodzajem wewnętrznego rozrachunku narratora, dialogu z samym sobą. Pustynia zawsze miała wielorakie znaczenia, kojarzona była z różnymi symbolami. W opowieści Antoine'a de Saint-Exupry'ego pustynia odzwierciedla samotność człowieka. Musi stanąć twarzą w twarz z sobą, własnymi słabościami, lekami, a także ze śmiercią. Baśń francuskiego pisarza stawia więc pytania o sens ludzkiej egzystencji, najważniejsze wartości, takie jak miłość, przyjaźń czy odpowiedzialność oraz dojrzewanie, samoświadomość.

Osamotniony pilot niespodziewanie spotyka Małego Księcia. Jego postać jest tajemnicza. Okazuje się, że przybywa na Ziemię z obcej planety, asteroidy B-612. Z jednej strony to wrażliwe dziecko, które poznaje elementarne prawdy o ludzkim życiu – dostrzega wady ludzi, odczuwa czym jest samotność, a także odpowiedzialność za drugiego człowieka. Oswaja także lisa, który przekazuje mu życiowe mądrości. Możemy jednak postać tę interpretować w przenośni – Mały Książę uosabiał by wówczas wewnętrzne stany narratora – jego lęki, obawy i przemyślenia dotyczące życia. Pustynia – miejsce odosobnienia lotnika skłania do refleksji nad sobą i życiem, poszukiwania najważniejszych prawd.

Innym ważnym problemem poruszonym w utworze jest dojrzewanie do śmierci. Śmierć przynosi pustynna żmija, która ma więcej mocy niż palec króla. Zna tajemnice życia i śmierci i potrafi przenosić żywych tam, skąd niegdyś przyszli. Oferuje Małemu Księciu, że może pomóc mu w powrocie na jego planetę. Po rocznej obecności na Ziemi, chłopiec powraca do węża. Boi się śmierci, jednak pragnie wrócić do domu. Pilot nie chce się z nim żegnać, jednak towarzyszy mu do końca, w jego ostatniej ziemskiej podróży.

Saint-Exupry pokazuje, że prawdziwym sensem życia człowieka jest dojrzewanie do śmierci. Jest to przesłanie, które można zinterpretować w sposób skrajnie tragiczny, z drugiej strony autor zapewnia, że śmierć jest powrotem do początków, tam skąd się przyszło. To co pozostaje po człowieku jest tylko „przyciężką skorupą”, ziemską powłoką. Przed odejściem człowiek znów może spojrzeć na świat, jak małe dziecko i dostrzec ład oraz prostotę świata, zachwycić się rzeczami najprostszymi.


Zobacz inne artykuły:

Inne
„Mały Książę” - streszczenie szczegółowe
„Mały Książę” - streszczenie w pigułce
Antoine de Saint-Exupry - biografia
Charakterystyka Małego Księcia
„Mały Książę” - plan wydarzeń
Geneza „Małego Księcia”
Symbolika w „Małym Księciu”
Gatunek i budowa „Małego Księcia”
Czas i miejsce akcji „Małego Księcia”
Problematyka „Małego Księcia”
Motyw wędrówki w „Małym Księciu”
„Mały Książę” - najważniejsze cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies