Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mały Książę

„Mały Książę” - streszczenie szczegółoweNa podstawie tłumaczenia Jana Szwykowskiego
Utwór poprzedza dedykacja autora skierowana do jego najlepszego przyjaciela Leona Wertha („gdy był małym chłopcem”).

I
Narrator wspomina, że jako sześcioletnie dziecko ujrzał w książce „Historie prawdziwe” opisującej dziewiczą puszczę węża boa połykającego drapieżne zwierzę. Stworzył wówczas swój pierwszy rysunek i spytał dorosłych, czy ich nie przeraża. Starsi dopatrywali się w nim kapelusza, więc naszkicował jego przekrój – był to wąż boa po połknięciu słonia. Powodowany sugestiami starszych porzucił malarską karierę. Został pilotem i wiele podróżował po świecie. Poznał wielu ludzi, którym pokazywał rysunek węża boa, jednak oni zawsze widzieli kapelusz. Rozmawiał więc z nimi o rzeczach poważnych, a nie o lasach dziewiczych lub gwiazdach.

II
Prowadził samotne życie, aż do wylądowania przed sześciu latach na Saharze. Popsuł mu się motor i musiał sam zająć się jego naprawą. Zapasu wody miał na osiem dni. Zasnął, a nad ranem obudził go cienki głosik, mówiąc „narysuj mi baranka”. Pilot był bardzo zdziwiony, narysował potem portret małego człowieczka. Malec nie był przestraszony ani wycieńczony. Ponownie poprosił o narysowanie baranka. Pilot przypomniał sobie, że nie potrafi rysować, ale chłopcu to nie przeszkadzało. Najpierw mężczyzna narysował „kapelusz”, a Mały Książę powiedział, że węże boa są niebezpieczne, a słonie za duże. Pilot usiłował trzy razy narysować baranka, jednak żaden nie był odpowiedni. Postanowił więc narysować skrzynię i powiedział, że w niej znajduje się baranek – to bardzo chłopcu odpowiadało.

III
Dużo czasu upłynęło nim pilot zrozumiał, skąd przybył chłopiec. Malec zadawał wiele pytań, m. in. o samolot. Podsumował, że pilot tak jak on spadł z nieba. Zapytał z jakiej planety pochodzi, a następnie przyglądał się swemu barankowi. Stwierdził, że skrzynia będzie jego domkiem. Mężczyzna chciał dać mu palik i sznurek, jednak Mały Książę rzekł, że baranek nie odejdzie daleko, bo ma mało miejsca. IV
Pilot wiedział, że Mały Książę pochodzi z bardzo małej planety. Podejrzewał, że jest to gwiazda B-612, która jedyny raz widziana była w 1909 roku przez tureckiego astronoma. Nikt jednak mu nie uwierzył, ze względu na jego dziwny strój. Gdy powtórzył wyniki swych badań w eleganckim ubiorze – uwierzono mu. Pilot wspomniał, że dorośli są zakochani w cyfrach. Nie pytają jaki nowy przyjaciel ma głos, a ile ma lat i ile zarabia jego ojciec. Gdy opisuje im się jakieś piękne miejsce docenią je poznawszy jego cenę. Uwierzą w Małego Księcia, gdy dowiedzą się, że przybył z planety B-612, nie wystarczy im, że chłopczyk chciał mieć baranka.
Narrator wspomniał, że chciałby opowiedzieć o spotkaniu z Małym Księciem, jakby to była baśń. Ci, co dobrze znają życie, uwierzą mu. Po sześciu latach chciał opowiedzieć o chłopcu, by nie zapomnieć o przyjacielu. Wspomniał, że kupił przybory do rysowania, by wzbogacić opowieść. Jego rysunki nie były idealne i nie potrafił już widzieć baranka przez ściany skrzynki.

V
W kolejnych dniach pilot dowiadywał się coraz więcej szczegółów o planecie i podróży Małego Księcia. Na przykład o dramacie baobabów. Mały zapytał, czy baranki jedzą baobaby. Pilot wyobrażając sobie wielkie drzewa stwierdził, że nawet stado słoni by im nie poradziło. Jednak zanim baobaby staną się drzewami są malutkie. Na planecie przybysza rosły rośliny pożyteczne oraz zielska. Najgorsze były baobaby, bo gdy w porę się ich nie wyrwało, to zapuściłyby korzenie i rozsadziły planetę. Codziennie rano zdyscyplinowany Mały Książę wyrywał baobaby. Nazywał to „toaletą planety”. Poprosił pilota, by ten narysował, jakim niebezpieczeństwem są baobaby i zaniedbanie wyrywania chwastów. Pilotowi udał się ten obrazek.

strona:    1    2    3    4    5  

Szybki test:

O co Mały Książę poprosił Króla?
a) o koronę
b) o zachód słońca
c) o gwiazdy
d) o władzę
Rozwiązanie

Jakie stworzenie spotkał jako pierwsze Mały Książę na Ziemi?
a) pilota
b) baranka
c) lisa
d) żmiję
Rozwiązanie

W czym według narratora kochają się dorośli?
a) w pieniądzach
b) w gwiazdach
c) w bogactwie
d) w cyfrach
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Mały Książę” - streszczenie szczegółowe
„Mały Książę” - streszczenie w pigułce
Charakterystyka Małego Księcia
„Mały Książę” - plan wydarzeń
Antoine de Saint-Exupry - biografia
Geneza „Małego Księcia”
Symbolika w „Małym Księciu”
Gatunek i budowa „Małego Księcia”
Czas i miejsce akcji „Małego Księcia”
Problematyka „Małego Księcia”
Motyw wędrówki w „Małym Księciu”
„Mały Książę” - najważniejsze cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies