Czas i miejsce akcji „MaÅ‚ego KsiÄ™cia” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mały Książę

Czas i miejsce akcji „MaÅ‚ego KsiÄ™cia”

Autor: Jakub Rudnicki

Czas akcji nie jest określony, jednak o charakterze czasów świadczy obecność samolotu na pustyni, która przywołuje na myśl wiek XX. W utworze pojawiają się retrospekcje. Narrator wspomina historię z dzieciństwa, gdy miał sześć lat. Przywołuje fakt zostania pilotem i latania po całym świecie. Następnie wspomina, że był samotny, aż do awaryjnego lądowania na Saharze sześć lat wcześniej, zanim opowiedział o swym spotkaniu z Małym Księciem. Miał wówczas zapas wody na osiem dni. Po przebudzeniu poznał Małego Księcia, który poprosił go, aby narysował mu baranka. Przez kolejne dni dowiadywał się coraz więcej o pochodzeniu i podróży małego bohatera. Na trzeci dzień na przykład dowiedział się o dramacie baobabów, zaś czwartego dnia usłyszał czym dla chłopca były zachody słońca. Piątego z kolei dowiedział się o istnieniu róży. Ósmego dnia wraz z chłopcem odnalazł wodę na pustyni. Nazajutrz chłopiec został ukąszony przez żmiję.

Na planecie MaÅ‚ego KsiÄ™cia czas biegÅ‚ inaczej. MógÅ‚ on oglÄ…dać nawet kilkadziesiÄ…t zachodów sÅ‚oÅ„ca w ciÄ…gu jednego dnia. Z kolei na planecie Latarnika jedna minuta odpowiadaÅ‚a jednemu dniowi, bowiem tak szybko obracaÅ‚a siÄ™ wokół sÅ‚oÅ„ca. MaÅ‚y Książę rozmawiaÅ‚ z gospodarzem pół godziny, a dla niego minÄ…Å‚ miesiÄ…c. Ważne dla okreÅ›lenia czasu jest także dÅ‚ugość przebywania MaÅ‚ego KsiÄ™cia na Ziemi – jest on goÅ›ciem na planecie przez rok i w rocznicÄ™ swego przybycia powraca do miejsca, gdzie spadÅ‚ na ZiemiÄ™, by wyruszyć w drogÄ™ powrotnÄ….

W opowieści spotykamy zarówno miejsca realistyczne, jak i fantastyczne. Do rzeczywiście istniejących należy Sahara, gdzie awaryjnie zmuszony jest lądować pilot. To miejsce na pustyni oddalone od terenów zamieszkałych o tysiąc mil.
Mile zasadniczo można podzielić na dwa najczęściej stosowane obecnie rodzaje, tj. mile lądowe i mile morskie (nautical mile). Jedna mila lądowa to około 1,609 km, co odpowiada 1609 metrom. Mila morska jest nieco dłuższa, gdyż ma ona 1,852 km co odpowiada 1852 metrom.

Gwiazda B-612 – niewielkie ciaÅ‚o niebieskie odkryte przez tureckiego astronoma w 1909 roku. Badania naukowca zostaÅ‚y potwierdzone dopiero w 1920 roku. ByÅ‚a tak maÅ‚a, że gdyby znalazÅ‚o siÄ™ na niej stado sÅ‚oni, musiaÅ‚yby stać jeden na drugim. Na planecie rosÅ‚y roÅ›liny pożyteczne oraz zielska. SÅ‚oÅ„ce zachodziÅ‚o tam co chwila, dlatego MaÅ‚y Książę mógÅ‚ oglÄ…dać zachody wiele razy w ciÄ…gu doby. Na planecie MaÅ‚ego KsiÄ™cia kwiaty byÅ‚y zawsze bardzo skromne, o pojedynczej koronie pÅ‚atków, niezajmujÄ…ce miejsca i nieprzeszkadzajÄ…ce nikomu. PojawiaÅ‚y siÄ™ któregoÅ› ranka wÅ›ród traw i wiÄ™dÅ‚y wieczorem. Na planecie istniaÅ‚y dwa czynne wulkany, które przydawaÅ‚y siÄ™ na przykÅ‚ad przy podgrzewaniu Å›niadaÅ„. Oprócz nich byÅ‚ także jeden wygasÅ‚y wulkan. MaÅ‚y Książę czyÅ›ciÅ‚ je wszystkie regularnie. Przed opuszczeniem planety przez bohatera zakwitÅ‚a tam róża – efemeryczny kwiat, którym gospodarz siÄ™ zajÄ…Å‚. Miejscu pochodzenia ksiÄ™cia zagrażajÄ… baobaby – niepotrzebne chwasty, które rosnÄ… bardzo szybko, dlatego w ramach „toalety planety” mieszkaniec codziennie usuwa mÅ‚ode roÅ›liny, by ocalić swój dom.
W swej wędrówce Mały Książę odwiedza położone niedaleko, niewielkie planety. Pierwsza należy do Króla, którego gronostajowa szata zajmuje pół asteroidu i musi ją podciągnąć, by zrobić miejsce przybyszowi. Podobne są też planety Próżnego, Pijaka, Bankiera. Najmniejsza planeta należy do Latarnika. Minuta trwa tam tyle co dzień, dlatego co chwila gospodarz zapala i gasi lampę uliczną zgodnie z dawniej wydanym rozkazem. Asteroida wciąż się kurczy, co w przyszłości może sprawić, że dzień i noc złączą się, a ona zniknie. Największa (dziesięć razy większa niż inne) jest planeta Starszego pana, jednak gospodarz, choć jest geografem, nie zna jej topografii.

Ostatnią, siódmą planetą jest Ziemia. Charakteryzuje ją narrator:
Ziemia nie jest byÅ‚a jakÄ… planetÄ…. Liczy sobie stu jedenastu królów (nie pomijajÄ…c oczywiÅ›ci królów murzyÅ„skich), siedem tysiÄ™cy geografów, dziewięćset tysiÄ™cy bankierów, siedem i pół miliona pijaków, trzysta jedenaÅ›cie milionów próżnych - krótko mówiÄ…c: okoÅ‚o dwóch miliardów dorosÅ‚ych. Aby Å‚atwiej wam byÅ‚o pojąć, jak wielka jest Ziemia, powiem wam, że przed wynalezieniem elektrycznoÅ›ci trzeba byÅ‚o zatrudniać na wszystkich szeÅ›ciu kontynentach caÅ‚Ä… armiÄ™ latarników, zÅ‚ożonÄ… z czterystu sześćdziesiÄ™ciu dwóch tysiÄ™cy piÄ™ciuset jedenastu osób. To byÅ‚ wspaniaÅ‚y widok - gdy siÄ™ patrzyÅ‚o z pewnej odlegÅ‚oÅ›ci. Ruchy tej armii byÅ‚y podobne do baletu. Pierwsi zaczynali pracÄ™ latarnicy Nowej Zelandii i Australii, którzy potem szli spać. NastÄ™pnie do taÅ„ca wstÄ™powali latarnicy Chin i Syberii. I oni po pewnym czasie kryli siÄ™ za kulisami. Wtedy przychodziÅ‚a kolej na latarników Rosji i Indii. Potem Afryki i Europy. Potem Ameryki PoÅ‚udniowej. NastÄ™pnie Ameryki Północnej. I nigdy nie pomylono porzÄ…dku wchodzenia na scenÄ™. To byÅ‚o wspaniaÅ‚e. […]

strona:    1    2  

Szybki test:

Największą planetę zamieszkiwał:
a) Starszy pan
b) Próżny
c) Król
d) Latarnik
RozwiÄ…zanie

Na planecie Latarnika jedna minuta odpowiadała:
a) jednemu dniowi
b) jednej godzinie
c) jednej sekundzie
d) jednemu tygodniowi
RozwiÄ…zanie

Ile lat miał narrator, gdy zobaczył obrazek w książce opisującej puszczę?
a) 7
b) 8
c) 6
d) 5
RozwiÄ…zanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
„MaÅ‚y Książę” - streszczenie szczegółowe
„MaÅ‚y Książę” - streszczenie w piguÅ‚ce
Charakterystyka Małego Księcia
„MaÅ‚y Książę” - plan wydarzeÅ„
Antoine de Saint-Exupéry - biografia
Geneza „MaÅ‚ego KsiÄ™cia”
Symbolika w „MaÅ‚ym KsiÄ™ciu”
Gatunek i budowa „MaÅ‚ego KsiÄ™cia”
Czas i miejsce akcji „MaÅ‚ego KsiÄ™cia”
Problematyka „MaÅ‚ego KsiÄ™cia”
Motyw wÄ™drówki w „MaÅ‚ym KsiÄ™ciu”
„MaÅ‚y Książę” - najważniejsze cytaty



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies