Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mały Książę

„Mały Książę” - streszczenie w pigułce


Utwór poprzedza dedykacja autora skierowana do jego najlepszego przyjaciela Leona Wertha („gdy był małym chłopcem”).

Narrator wspomina o swych rysunkach z dzieciństwa (m. in. słonia połkniętego przez węża boa). Zgodnie z sugestią starszych porzucił malowanie. Został pilotem i znał wielu poważnych ludzi. Sześć lat wcześniej pilot musiał awaryjnie wylądować na bezludnej Saharze. Spotkał tam chłopca – Małego Księcia, który poprosił, by narysował mu baranka. Ostatecznie pilot namalował skrzynię i powiedział, że w środku jest baranek. Mały Książę wspomniał, że spadł z nieba i na swej planecie ma bardzo mało miejsca. Pilot podejrzewał, że pochodzi z planety B-612, którą niegdyś odkrył turecki astronom. Narrator wspomina, że dorośli kochają się w cyfrach. Jego opowieść o Małym Księciu ma brzmieć jak baśń.

Przez kolejne dni pilot poznawał historię Małego Księcia. Między innymi dowiedział się o jego walce z baobabami i codziennej „toalecie planety”, a także o zachodach słońca, które podziwiał na swej planecie chłopiec. Przybysz zapytał po co różom kolce. Pilot zajęty był naprawą samolotu i zbywał go. Dla malca najważniejsze były relacje między barankiem a różą. Rozpłakał się. Kolejnego dnia opowiedział o próżnej róży, która zakwitła na jego planecie. Doceniał jej urodę jednak nie potrafił dogodzić rozkapryszonemu kwiatu. Postanowił opuścić swą planetę, wyczyścił trzy wulkany i pożegnał się ze swym kwiatem.

Na pierwszej planecie, którą odwiedził Mały Książę panował dostojny Król. Uwielbiał wydawać rozkazy i ucieszył się z wizyty. Rządził rozsądnie – wydawał tylko takie nakazy, które można było wykonać. Znudzony chłopiec, mimo ofiarowanej posady ministra, opuścił Króla. Kolejną planetę zamieszkiwał Próżny. Żył tylko po to, by inni go podziwiali. Następną osobą, którą odwiedził Mały Książę był Pijak. Pił, by zapomnieć o wstydzie, którego powodem był jego nałóg. Podróżnik na czwartej planecie spotkał Bankiera, który zajmował się liczeniem gwiazd. Nie był jednak dla nich „pożyteczny”. Mały Książę na niewielkiej planecie spotkał Latarnika, który wykonywał rozkaz zapalania i gaszenia lampy ulicznej. Robił to co minutę. Następnie rozmawiał z uczonym Geografem, który zapisywał wielkie księgi. Nie miał czasu sam podróżować, spisywał jedynie relacje badaczy. Kwiaty uważał za istoty efemeryczne, co zasmuciło wędrowca.
Narrator scharakteryzował w liczbach planetę Ziemię zamieszkiwaną przez dwa miliardy ludzi. Mieszkańcy uważali się za wielkich niczym baobaby. Mały Książę spotkał na pustyni żmiję, która powiedziała, że może pomóc mu w powrocie na jego planetę. Bohater spotkał kwiat, który widział niegdyś karawanę. Stwierdził, że ludźmi miota wiatr gdyż nie mają korzeni. Na jednej z gór na wołanie wędrowca odpowiedziało jedynie echo. Po pewnym czasie dotarł do ogrodu pełnego róż. Poczuł się rozczarowany, bo dotąd myślał, że jego róża jest jedyna. Następnie spotkał lisa, który wyjaśnił mu na czym polega „oswojenie”. Podróżnik zgodził się „stworzyć więzy” i zaprzyjaźnił się z nim. Lis powiedział, że „dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Zapewnił, że jego róża jest wyjątkowa i jest za nią odpowiedzialny.

Zwrotniczy powiedział bohaterowi, że ludzie wciąż się przemieszczają, jednak nie wiedzą, czego szukają. Spotkał też Kupca handlujący tabletkami zaspokajającymi pragnienie. Ósmego dnia pilotowi skończyła się woda. Udał się wraz z Małym Księciem na poszukiwanie studni. Znalazł ją nad ranem i napoił chłopca. Było to najlepsze, co mógł mu ofiarować. Mały Książę poprosił go o narysowanie kagańca dla baranka. Pożegnał się z pilotem i umówił się na następny dzień. Pilot usłyszał, że podróżnik umawia się ze żmiją. Rozmawiał z Małym Księciem po raz ostatni. Wieczorem Mały Książę odszedł od pilota i pozwolił się ukąsić wężowi. Narrator zastanawiał się co słychać u chłopca. Prosił, by jeśli ktoś go spotka, dał mu znać o jego przyjacielu.

Szybki test:

Na swojej planecie Mały Książę walczył z:
a) różami
b) dębami
c) baobabami
d) sekwojami
Rozwiązanie

Napotkany przez Małego Księcia Kupiec handlował:
a) tabletkami zaspokajającymi pragnienie
b) tabletkami na porost włosów
c) częściami zamiennymi do maszyn
d) kwiatami
Rozwiązanie

Powrócić na własną planetę pomógł bohaterowi:
a) lis
b) pilot
c) wąż
d) Zwrotniczy
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Mały Książę” - streszczenie szczegółowe
„Mały Książę” - streszczenie w pigułce
Antoine de Saint-Exupry - biografia
Charakterystyka Małego Księcia
„Mały Książę” - plan wydarzeń
Geneza „Małego Księcia”
Symbolika w „Małym Księciu”
Gatunek i budowa „Małego Księcia”
Czas i miejsce akcji „Małego Księcia”
Problematyka „Małego Księcia”
Motyw wędrówki w „Małym Księciu”
„Mały Książę” - najważniejsze cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies