Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mały Książę

„Mały Książę” - streszczenie szczegółoweXXI
Pojawił się lis. Nie mógł jednak bawić się z podróżnikiem, bo nie był oswojony. Mały Książę pragnął przyjaźni. Lis wytłumaczył, że „oswoić” znaczy „stworzyć więzy”. Wspomniał, że książę jest dla niego zwykłym chłopcem i nie potrzebują się, jednak gdy oswoiłby go byłby dla niego jedyny na świecie. Jego życie było jednostajne, więc poprosił, by Mały Książę go oswoił. Wówczas łany zboża kojarzyłyby mu się z jego włosami. Stwierdził, że ludzie nie mają czasu na „oswajanie” i są przyzwyczajeni do gotowych rzeczy. Tłumaczył bohaterowi, na czym polega „oswajanie”. Wspomniał, że musi to przebiegać według określonego obrządku. Obrządek pozwala, by dni różniły się między sobą. Z czasem książę oswoił lisa, a gdy nadszedł dzień rozstania było mu smutno. Udał się do róż i stwierdził, że nie mają wartości, bo nie zostały oswojone. Były próżne. Jego róża była wyjątkowa. Przed odejściem lis zdradził mu tajemnicę: „[…] dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” Każdy staje się odpowiedzialny za to, co oswoił, a Mały Książę był odpowiedzialny za różę.

XXII
Mały Książę spotkał Zwrotniczego. Powiedział, że sortuje podróżnych na paczki. Kieruje też ruchem pociągów. Ludzie przemieszczali się we wszystkie strony, ponieważ zawsze się im wydawało, że w nowym miejscu będzie im lepiej. Mały Książę rzekł, że jedynie dzieci wiedzą czego szukają.

XXIII
Następnie bohater spotkał Kupca sprzedającego pigułki zaspokajające pragnienie. Naukowcy udowodnili, że zażywając je oszczędza się pięćdziesiąt trzy minuty w tygodniu. Chłopiec stwierdził, że gdyby miał tyle czasu, powolutku poszedłby do studni.

XXIV
Ósmego dnia pobytu na pustyni pilot wysłuchał historii o Kupcu. Jego zapasy wody kończyły się. Stwierdził, że Mały Książę nie odczuwał głodu i pragnienia. Wyruszyli jednak na poszukiwanie studni. Byli wyczerpani. Malec popatrzył z tęsknotą w gwiazdy. Podziwiali pustynię. Upiększała ją tajemnica. Coś, co było niewidzialne. Pilot wziął Małego Księcia na ręce. Nad ranem odnalazł studnię. XXV
Mały Książę ucieszył się z nietypowej studni. Pilot wyciągnął wiadro wody, a wówczas studia zaśpiewała. Ofiarował wodę Małemu Księciu, a ten przyjął ją jak podarek sprawiający sercu radość. Stwierdził, że ludzie hodują tysiące róż i nie znajdują tego, czego szukają. Nie potrafią szukać sercem. Chłopiec poprosił pilota o narysowanie kagańca dla baranka – czuł się odpowiedzialny za bezpieczeństwo swej róży. Śmiał się z obrazków namalowanych przez pilota. Zbliżała się rocznica przybycia Małego Księcia na Ziemię. Powrócił w pobliże miejsca, gdzie spadł. Pilot czuł niepokój, zaś podróżnik poprosił go, by powrócił do niego nazajutrz.

XXVI
Mały Książę siedział na ruinach muru i z kimś rozmawiał. Umawiał się z kimś na nocne spotkanie. Spytał, czy stworzenie ma mocny jad. Pilot dostrzegł w końcu żmiję, jednak nie zdążył jej zabić. Podniósł gorączkującego chłopca. Ten cieszył się, że udało mu się naprawić motor. Sam także wybierał się w podróż. Mijał rok od przybycia na Ziemię. Książę wspominał o kwiecie i swej gwieździe. Odtąd pilot patrząc w gwiazdy miał myśleć o małym przyjacielu, który miał śmiać się do niego z jednej z gwiazd. Pilot miał także śmiać się na widok gwiazd i słyszeć dźwięk pięciuset milionów dzwoneczków. Mały Książę nie chciał, by przyjaciel patrzył, jak odchodzi. Wieczorem wymknął się. Gdy pilot go dogonił widział, że malec się boi. Postąpił jednak krok naprzód, pozwolił ukąsić się żmii i osunął się na ziemię.

XXVII
Pilot nie wspomniał nikomu o swym spotkaniu. Minęło od niego sześć lat. Zastanawiał się, jak sobie radzi książę na swej planecie. Martwił się o los róży i baranka. Zapomniał narysować rzemyka do kagańca.

strona:    1    2    3    4    5  

Szybki test:

W czym według narratora kochają się dorośli?
a) w gwiazdach
b) w pieniądzach
c) w cyfrach
d) w bogactwie
Rozwiązanie

O co Mały Książę poprosił Króla?
a) o gwiazdy
b) o zachód słońca
c) o władzę
d) o koronę
Rozwiązanie

Jakie były kwiaty według geografa?
a) efemeryczne
b) zabawne
c) piękne
d) głupie
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Mały Książę” - streszczenie szczegółowe
„Mały Książę” - streszczenie w pigułce
Antoine de Saint-Exupry - biografia
Charakterystyka Małego Księcia
„Mały Książę” - plan wydarzeń
Geneza „Małego Księcia”
Symbolika w „Małym Księciu”
Gatunek i budowa „Małego Księcia”
Czas i miejsce akcji „Małego Księcia”
Problematyka „Małego Księcia”
Motyw wędrówki w „Małym Księciu”
„Mały Książę” - najważniejsze cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies