Jesteś w: Ostatni dzwonek -> W pustyni i w puszczy

„W pustyni i w puszczy” - streszczenie szczegółoweRozdział I
Staś Tarkowski informuje swą ośmioletnią przyjaciółkę Nel o aresztowaniu Fatmy – żony dozorcy Smaina. Jest cioteczną siostrą Mahdiego, który nieopodal Egiptu zgromadził swych wyznawców. Młodzi rozmawiają o jego zbrodniach. Dostrzegają nadlatujące ptaki – pelikany i czerwonaki. Ojcowie Stasia i Nel – inżynier Tarkowski i pan Rawlison przyjaźnili się. Obaj pracowali dla kompanii Kanału Sueskiego. Stać przy narodzinach stracił matkę. Wychowywał się w Port-Saidzie. Dobrze uczył się w angielskiej szkole, był wysportowany – świetnie pływał, jeździł konno, wiosłował, strzelał z karabinku.
Mahdi, czyli Muhammad Ahmad bin Abd Allah, al-Mahdi żył w latach 1844- 1885. Pochodził z beduińskiego klanu Baggara. Od młodości interesował się kwestiami religijnymi, a w końcu został wędrownym kaznodzieją, głoszącym wśród sudańskich plemion słowo Allaha. Był przywódcą powstania sudańskiego, które wybuchło w 1881 roku. Przywódca ogłosił, że Bóg powierzył mu oczyszczenie islamu. W Sudanie zdobył bardzo wielu zwolenników. Pod koniec 1883 roku mahdyści pokonali trzy armie egipskie i zdobyli El Obeid oraz Barę. 26 stycznia 1885 roku wojska Mahdiego rozpoczęły szturm na Chartum. Szturm, po ciężkich walkach, został uwieńczony sukcesem i zakończył oblężenie Chartumu. W boju poległ wysłany na pomoc wojskom egipskim brytyjski generał Charles Gordon. Od tego momentu Sudan był pod rządami mahdystów do 1889 roku, kiedy wojska egipsko-brytyjskie rozgromiły mahdystów dowodzonych przez Abdullahiego.
Aby kanał był sprawny trzeba było wciąż go nadzorować. Przy robotach pracowało wielu miejscowych, których języków uczył się Staś. Znał też angielski, francuski i polski. Jego ojciec był patriotą, uczestnikiem powstania styczniowego, dlatego dbał o polskie wychowanie chłopca. Staś bezskutecznie uczył Nel polskiego. Chlubił się swym wiekiem i uważał za prawie dorosłego.

Rozdział II
Ojcowie oznajmili dzieciom, że wyjeżdżają na miesiąc do Medinet ocenić roboty przy kanałach na zlecenie egipskiego rządu. Staś i Nel mieli do nich dołączyć po tygodniu. Medinet było wielką oazą.
Medinet Al-Fajum znane jako Fajum – miasto w północnym Egipcie, leżące na Pustyni Libijskiej na południowy zachód od Kairu. Stolica oazy Fajum i gubernatorstwa (muhafazy) Fajum. Liczba mieszkańców. W północnej części miasta znajdują się pozostałości starożytnego miasta egipskiego Szedet.
Mieli zamieszkać w namiocie dostarczonym przez Towarzystwo Podróżnicze Cooka. Ojciec za dobre wyniki w nauce obiecał dać Stasiowi angielski sztucer. Rawlison uspokoił panią Olivier, że będą z dala od oddziałów Mahdiego. Przywódca ze swymi derwiszami oblegał w Sudanie miasto Chartum. Rawilison wytłumaczył Stasiowi, dlaczego rząd egipski sprawuje zwierzchność nad Kordofanem, Darfurem i Sudanem. Czynił to za zgodą Anglii, która walczyła z arabskimi grabieżcami i niewolnictwem. W Sudanie wybuchło powstanie inspirowane przez Mahdiego w obronie prawdziwej wiary. Jego wojska zajęły Kordofan, Darfur i Sudan, oblegały Chartum broniony przez generała Gordona. Do Tarkowskiego i Rawlisona przyszła Fatma z prośbą o wstawienie się za nią u rządu egipskiego i wyjednanie zgody na jej wyjazd do męża Smaina. Zapewniała o jego uczciwości. Nel wzruszyła się losem kobiety, podobnie Staś. Pan Rawlison, choć nie wierzył w ani jedno słowo Fatmy, obiecał więc będąc w Kairze porozmawiać w jej sprawie z chedywem – wicekrólem Egiptu. Fatma wspomniała o dwóch mężczyznach z pokolenia Dangalów, którzy nazywali się Idrys i Gebhr i w Medinet mogli służyć inżynierom. Podziękowała za pomoc. Rawlison wspomniał o rosnącej rzeszy zwolenników Mahdiego i niezadowoleniu z egipskich rządów. Wieczorem Fatma wysłała przez Chaima pismo do Idrysa.

Rozdział III
Inżynierowie po dwóch dniach pobytu w Kairze dotarli do Medinet. Poinformowali, że namioty są gotowe i czekają na dzieci. Przeddzień wyjazdu panią Olivier ukąsił skorpion. Podróż wstrzymano ku niezadowoleniu dzieci. Ojcowie zgodzili się na ich podróż pod opieką Dinah. Z okiem pociągu obserwowali egipski krajobraz. W przedziale towarzyszyli im dwaj oficerowie angielscy. Staś poprosił o udostępnienie miss Nel miejsca przy oknie. Doktor wojskowy Clary i kapitan Glen także zmierzali do Kairu przed wyprawą do Mombassa. Okazało się, że doktor jest skoligacony z Nel. Dalsza podróż upłynęła w pogodnej atmosferze.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10  

Szybki test:

W Faszodzie panowała śmiertelna choroba. Jaka?
a) dżuma
b) grypa
c) febra
d) śpiączka
Rozwiązanie

Ilu przedstawicieli kraju Wa-himów wyszkolił w strzelaniu Staś?
a) 10
b) 30
c) 40
d) 20
Rozwiązanie

W Port-Saidzie panią Olivier ukąsił:
a) wąż
b) pająk
c) nieznany owad
d) skorpion
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„W pustyni i w puszczy” - streszczenie szczegółowe
„W pustyni i w puszczy” - streszczenie w pigułce
Słowniczek „W pustyni i w puszczy”
„W pustyni i w puszczy” - kompozycja i narracja
„W pustyni i w puszczy” - czas i miejsce wydarzeń
„W pustyni i w puszczy” - główne wątki
„W pustyni i w puszczy” - problematyka
„W pustyni i w puszczy” - plan wydarzeń
Henryk Sienkiewicz - biografia
„W pustyni i w puszczy” - cytaty
Bohaterowie
Nel Rawlison - charakterystyka
Staś Tarkowski - charakterystyka
Bohaterowie „W pustyni i w puszczy”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies