Jesteś w: Ostatni dzwonek -> W pustyni i w puszczy

„W pustyni i w puszczy” - streszczenie szczegółowe

Autor: Jakub Rudnicki

Rozdział I
Staś Tarkowski informuje swą ośmioletnią przyjaciółkę Nel o aresztowaniu Fatmy – żony dozorcy Smaina. Jest cioteczną siostrą Mahdiego, który nieopodal Egiptu zgromadził swych wyznawców. Młodzi rozmawiają o jego zbrodniach. Dostrzegają nadlatujące ptaki – pelikany i czerwonaki. Ojcowie Stasia i Nel – inżynier Tarkowski i pan Rawlison przyjaźnili się. Obaj pracowali dla kompanii Kanału Sueskiego. Stać przy narodzinach stracił matkę. Wychowywał się w Port-Saidzie. Dobrze uczył się w angielskiej szkole, był wysportowany – świetnie pływał, jeździł konno, wiosłował, strzelał z karabinku.
Mahdi, czyli Muhammad Ahmad bin Abd Allah, al-Mahdi żył w latach 1844- 1885. Pochodził z beduińskiego klanu Baggara. Od młodości interesował się kwestiami religijnymi, a w końcu został wędrownym kaznodzieją, głoszącym wśród sudańskich plemion słowo Allaha. Był przywódcą powstania sudańskiego, które wybuchło w 1881 roku. Przywódca ogłosił, że Bóg powierzył mu oczyszczenie islamu. W Sudanie zdobył bardzo wielu zwolenników. Pod koniec 1883 roku mahdyści pokonali trzy armie egipskie i zdobyli El Obeid oraz Barę. 26 stycznia 1885 roku wojska Mahdiego rozpoczęły szturm na Chartum. Szturm, po ciężkich walkach, został uwieńczony sukcesem i zakończył oblężenie Chartumu. W boju poległ wysłany na pomoc wojskom egipskim brytyjski generał Charles Gordon. Od tego momentu Sudan był pod rządami mahdystów do 1889 roku, kiedy wojska egipsko-brytyjskie rozgromiły mahdystów dowodzonych przez Abdullahiego.
Aby kanał był sprawny trzeba było wciąż go nadzorować. Przy robotach pracowało wielu miejscowych, których języków uczył się Staś. Znał też angielski, francuski i polski. Jego ojciec był patriotą, uczestnikiem powstania styczniowego, dlatego dbał o polskie wychowanie chłopca. Staś bezskutecznie uczył Nel polskiego. Chlubił się swym wiekiem i uważał za prawie dorosłego.

Rozdział II
Ojcowie oznajmili dzieciom, że wyjeżdżają na miesiąc do Medinet ocenić roboty przy kanałach na zlecenie egipskiego rządu. Staś i Nel mieli do nich dołączyć po tygodniu. Medinet było wielką oazą.
Medinet Al-Fajum znane jako Fajum – miasto w północnym Egipcie, leżące na Pustyni Libijskiej na południowy zachód od Kairu. Stolica oazy Fajum i gubernatorstwa (muhafazy) Fajum. Liczba mieszkańców. W północnej części miasta znajdują się pozostałości starożytnego miasta egipskiego Szedet.
Mieli zamieszkać w namiocie dostarczonym przez Towarzystwo Podróżnicze Cooka. Ojciec za dobre wyniki w nauce obiecał dać Stasiowi angielski sztucer. Rawlison uspokoił panią Olivier, że będą z dala od oddziałów Mahdiego. Przywódca ze swymi derwiszami oblegał w Sudanie miasto Chartum. Rawilison wytłumaczył Stasiowi, dlaczego rząd egipski sprawuje zwierzchność nad Kordofanem, Darfurem i Sudanem. Czynił to za zgodą Anglii, która walczyła z arabskimi grabieżcami i niewolnictwem. W Sudanie wybuchło powstanie inspirowane przez Mahdiego w obronie prawdziwej wiary. Jego wojska zajęły Kordofan, Darfur i Sudan, oblegały Chartum broniony przez generała Gordona.
Do Tarkowskiego i Rawlisona przyszła Fatma z prośbą o wstawienie się za nią u rządu egipskiego i wyjednanie zgody na jej wyjazd do męża Smaina. Zapewniała o jego uczciwości. Nel wzruszyła się losem kobiety, podobnie Staś. Pan Rawlison, choć nie wierzył w ani jedno słowo Fatmy, obiecał więc będąc w Kairze porozmawiać w jej sprawie z chedywem – wicekrólem Egiptu. Fatma wspomniała o dwóch mężczyznach z pokolenia Dangalów, którzy nazywali się Idrys i Gebhr i w Medinet mogli służyć inżynierom. Podziękowała za pomoc. Rawlison wspomniał o rosnącej rzeszy zwolenników Mahdiego i niezadowoleniu z egipskich rządów. Wieczorem Fatma wysłała przez Chaima pismo do Idrysa.

Rozdział III
Inżynierowie po dwóch dniach pobytu w Kairze dotarli do Medinet. Poinformowali, że namioty są gotowe i czekają na dzieci. Przeddzień wyjazdu panią Olivier ukąsił skorpion. Podróż wstrzymano ku niezadowoleniu dzieci. Ojcowie zgodzili się na ich podróż pod opieką Dinah. Z okiem pociągu obserwowali egipski krajobraz. W przedziale towarzyszyli im dwaj oficerowie angielscy. Staś poprosił o udostępnienie miss Nel miejsca przy oknie. Doktor wojskowy Clary i kapitan Glen także zmierzali do Kairu przed wyprawą do Mombassa. Okazało się, że doktor jest skoligacony z Nel. Dalsza podróż upłynęła w pogodnej atmosferze.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10  

Szybki test:

Staś informował o swym położeniu przypadkowych podróżników za pomocą:
a) śladów wyrytych na drzewach
b) strzałów ze sztucera
c) latawców
d) butelek wrzucanych do rzeki
Rozwiązanie

Co podczas wigilii Bożego Narodzenia otrzymał Staś?
a) kompas
b) strój myśliwego
c) sztucer
d) oficerki
Rozwiązanie

Ilu przedstawicieli kraju Wa-himów wyszkolił w strzelaniu Staś?
a) 20
b) 10
c) 30
d) 40
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„W pustyni i w puszczy” - streszczenie szczegółowe
„W pustyni i w puszczy” - streszczenie w pigułce
Słowniczek „W pustyni i w puszczy”
„W pustyni i w puszczy” - kompozycja i narracja
„W pustyni i w puszczy” - czas i miejsce wydarzeń
„W pustyni i w puszczy” - główne wątki
„W pustyni i w puszczy” - problematyka
„W pustyni i w puszczy” - plan wydarzeń
Henryk Sienkiewicz - biografia
„W pustyni i w puszczy” - cytaty
Bohaterowie
Nel Rawlison - charakterystyka
Staś Tarkowski - charakterystyka
Bohaterowie „W pustyni i w puszczy”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies