Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Ania z Zielonego Wzgórza

Problematyka i wątki „Ani z Zielonego Wzgórza”

W powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” bardzo wyraźnie da się określić jeden główny wątek. Jest nim historia sieroty, Ani Shirley. O dzieciństwie dziewczynki dowiadujemy się z jej opowieści (fragmenty retrospektywne, poprzedzające akcję właściwą). Przyszła na świat w Bolingbroke. Jej rodzice byli nauczycielami, jednak oboje zmarli na febrę gdy mała miała zaledwie trzy miesiące. Przygarnęła ją pani Thomson, sprzątaczka, u której dziecko przebywało kolejne osiem lat, pomagając w wychowaniu dzieci. Potem trafiła do pani Hammond, gdzie musiała zajmować się ósemką jej pociech, zaś po śmierci jej męża została przyjęta do sierocińca, gdzie spędziła cztery miesiące. Stamtąd omyłkowo trafiła do rodzeństwa Cuthbertów – Maryli i Mateusza – zamieszkujących w malowniczej miejscowości Avonlea. Ani udało się wkraść do serca Mateusza i dzięki temu została na Zielonym Wzgórzu. Uczęszczała tam do szkoły, po ukończeniu której odbyła roczne seminarium nauczycielskie uprawniające do nauczania w małych szkołach. Podczas czterech lat spędzonych w Avonlea Ania zmieniła się całkowicie. Z bujającego w obłokach brzydkiego chudzielca zmieniła się w piękną, inteligentną i mądrą dziewczynę. Dojrzała głównie psychicznie – stała się opanowana i odpowiedzialna, choć nigdy nie porzuciła swych marzeń.

Śledząc losy Ani Shirley przeanalizować można główne problemy powieści. Jednym z nich jest rola marzeń i bogatej wyobraźni w życiu człowieka. Dzieciństwo Ani było koszmarem. Nie czuła się kochana i musiała ciężko pracować. Jedynie świat fantazji pozwalał jej przetrwać. Wymyślała m. in. nieistniejące przyjaciółki, które kryły się po drugiej stronie lustra czy w leśnym echu. Dzięki temu nie czuła się tak samotna. Gdy przybyła na Zielone Wzgórze świat przyrody dał nowe pole wyobrażeń dla jej nieograniczonej fantazji. Nie akceptując swojego wyglądu, udawała, że jest kimś innym. Wyobraźnia sprawiła, że jej zabawy z Dianą i innymi przyjaciółkami były niezwykłe i urozmaicone. Nawet powszednie rzeczy przybierały niesamowite kształty. Dzięki wewnętrznemu bogactwu obrazów, Ania świetnie odnajdywała się w świecie literatury. Kochała czytać, ale też sama od najmłodszych lat tworzyła fantastyczne opowieści i pisała barwne opowiadania. Bujanie w obłokach miało jednak i złe strony. Rozkojarzenie i częste popadanie w stan zamyślenia sprawiały, że często zaniedbywała swoje obowiązki lub wpadała w tarapaty. Mimo że Ania dojrzała, stała się odpowiedzialna, wciąż nie przestała marzyć i widzieć świat w niedostępnych dla innych różowych barwach. Nie utraciła również swej wrażliwości. Jej marzenia o ciepłym domu i miłości ostatecznie w pełni się zrealizowały.


Powieść Montgomery jest także utworem o dorastaniu. Obserwujemy jak Ania z brzydkiego kaczątka zmienia się w piękną i odpowiedzialną młodą pannę. Początkowo nawet jej wygląd wzbudza litość. Jest bardzo skromnie ubrana, wychudzona, ma na twarzy piegi i rude włosy, które stanowią o jej największych kompleksach. Ania ma też wiele wad – gadulstwo, wybujała wyobraźnia powodująca roztargnienie, wieczne skupianie się na własnych emocjach, brak praktycznego myślenia. Cechy to często powodowały, że Ania wpadała w nie lada tarapaty. Jednak z czasem, dzięki konsekwentnemu wychowaniu na pozór srogiej Maryli, a także bezwarunkowej miłości Mateusza dziewczyna zmienia się. Nauka w szkole i ambicja także sprawiają, że Ania staje się pilną uczennicą i z uporem szlifuje swoje talenty. Zdobywa miłość i przywiązanie opiekunów, nawiązuje przyjaźnie. Gdy kończy seminarium jest wrażliwą, odpowiedzialną osobą, która nie waha się, by zrezygnować z osobistych pasji i poświęcić się dla najbliższej osoby – Maryli.

Historia Ani pokazuje także jak ważna w życiu człowieka jest miłość najbliższych i przyjaźń. Ania nie zaznała czułości jako dziecko. Była niechcianą osobą i przechodziła „z rąk do rąk”: aż w końcu trafiła do sierocińca, gdzie na uczucia nie było miejsca. Odmianę jej losu przyniosło omyłkowe wysłanie jej do rodziny Cuthbertów do Avonlea. Początkowo niechciana, dziewczynka szybko zdobywa sympatię opiekunów. Z czasem zmieni się ona w głębokie przywiązanie i szczerą miłość. Choć surowa i niepotrafiąca okazywać uczuć Maryla wciąż gani Anię, w głębi serca traktuje ją jak największe szczęście w swoim życiu. Panna Shirley jest też oczkiem w głowie, pocieszeniem i nadzieją Mateusza. Łączy ich niepisany związek dwóch pokrewnych dusz. Sprawia, że ostatnie lata swego życia jest szczęśliwy. Inny charakter mają liczne przyjaźnie Ani. O tym uczuciu mała sierota marzyła od zawsze, dlatego wcześniej wymyślała sobie przyjaciół. Od pierwszego spotkania z Dianą łączy ich silne uczucie. Dziewczynki wspólnie spędzają czas, bawią się, wyznają sobie sekrety. Z czasem są gotowe zrobić dla siebie wszystko. Pomagają sobie i wspierają się zarówno na co dzień, jak i w chwilach próby.

strona:    1    2  


Zobacz inne artykuły:

Inne
Ania Shirley - charakterystyka
Plan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”
„Ania z Zielonego Wzgórza” - streszczenie w pigułce
Streszczenie szczegółowe „Ani z Zielonego Wzgórza”
Losy Ani Shirley
Geneza „Ani z Zielonego Wzgórza”
Problematyka i wątki „Ani z Zielonego Wzgórza”
Miejsce akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”
Czas akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”
Charakterystyka bohaterów „Ani z Zielonego Wzgórza”
Charakterystyka Gilberta Blythe
Charakterystyka Diany Barry
Charakterystyka Małgorzaty Linde
Charakterystyka Maryli Cuthbert
Charakterystyka Mateusza Cuthberta
Lucy Maud Montgomery - biografia
Gatunek i budowa powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”
Motyw szkoły w „Ani z Zielonego Wzgórza”
„Ania z Zielonego Wzgórza” – motywy literackie
Rola wyobraźni i marzeń w „Ani z Zielonego Wzgórza”
Nazwy nadawane miejscom przez Anię Shirley
„Ania z Zielonego Wzgórza” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies