Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Ania z Zielonego Wzgórza

Charakterystyka bohaterów „Ani z Zielonego Wzgórza”

Autor: Jakub Rudnicki

Ania Shirley – główna bohaterka utworu. Poznajemy ją jako jedenastoletnią sierotę, która omyłkowo przybywa do rodzeństwa Cuthbertów do Avonlea. Ania zdobywa jednak serca swych przyszłych opiekunów i zostaje na Zielonym Wzgórzu. Z czasem z brzydkiego kaczątka, gadatliwej dziewczynki bujającej w obłokach, zmienia się w piękną i dojrzałą młodą kobietę, odpowiedzialną za swój los i los najbliższych.

Maryla Cuthbert - siostra Mateusza, gospodyni na Zielonym Wzgórzu. Nigdy nie wyszła za mąż. Była świetną gospodynią znaną ze swych smakołyków, zwłaszcza wina porzeczkowego. Z pozoru była surowa i bardzo wymagająca. Jednak często nie potrafiła powstrzymać śmiechu wobec psot Ani. Nie potrafiła okazywać uczuć i dopiero po latach wyznała Ani, jak bardzo ją kocha.

Mateusz Cuthbert - brat Maryli, gospodarz na Zielonym Wzgórzu. Całe życie ciężko pracował na odziedziczonym po ojcu gospodarstwie. Samodzielnie wykonywał wiele prac polowych. Był małomówny i panicznie bał się kobiet. Od początku pokochał Anię i tylko dzięki jego uporowi pozostała w Avonlea. Dziecko kochał bezwarunkową miłością i często je rozpieszczał kupując wymarzone prezenty. Był bratnią duszą Ani. Zmarł nagle na zawał serca.

Małgorzata Linde - wścibska sąsiadka i przyjaciółka Maryli Cuthbert. Była bardzo krytyczna wobec innych i narzucała im swoje zdanie. Zawsze wprost mówiła prawdę, czym nieraz innych krzywdziła. Wiedziała o wszystkim co działo się w Avonlea. W głębi była uczynną i dobrą osobą, która nikomu źle nie życzy.

Gilbert Blythe – młody i przystojny młodzieniec, mieszkaniec Avonlea. Uczęszczał wraz z Anią do szkoły. Na początku ich znajomości nazwał dziewczynkę „Marchewką”, czego nie wybaczyła mu przez długie lata. Między nim i Anią wytworzyła się nić rywalizacji – współzawodniczyli zarówno w szkole, jak i później w seminarium nauczycielskim. Gilbert był szczerym, dumnym, honorowym i szlachetnym chłopcem. Udało mu się w końcu zjednać sobie Anię.

Diana Barry - najbliższa przyjaciółka i powiernica Ani. Mieszkała na sąsiadującym z Zielonym Wzgórzem Sadowym Wzgórzu w dość zamożnej rodzinie. Od pierwszego spotkania obdarzyła Anię wielka sympatią. Wspólnie spędzały wakacje i każdą wolną chwilę. Razem też uczęszczały do szkoły. Na ich znajomości zaważyło przypadkowe upicie się Diany sokiem porzeczkowym, jednak dzięki ofiarności Ani wszystko wróciło do normy. Diana była oddaną, uczynną i kochającą podporą w Ani życiu.
Ciotka Józefina Barry – ciotka Diany mieszkająca w Charlottetown. Była chudą, wysoką kobietą o surowym i nieprzyjemnym wyrazie twarzy. Patrzyła przez okulary w złotych oprawkach. Panna Barry była egoistycznie nastawioną do życia starą panną i nigdy nie dbała o innych, tylko o siebie. Inni interesowali ją o tyle, o ile byli jej potrzebni lub bawili ją. Według Diany miała ponad siedemdziesiąt lat. Była surowa i bardzo wymagająca. Często popadała w zły nastrój i miała humory. Była bogata i cała rodzina pragnęła żyć z nią w zgodzie, dlatego przymykała oko na jej kaprysy. Sponsorowała Dianie lekcje muzyki. Ania jako jedna z nielicznych zainteresowała ją, dlatego pozostała u rodziny i cieszyła się każdą rozmową z dziewczyną. Panna Bary była niezwykle gościnna i, gdy zaprosiła dziewczynki do swej posiadłości Beechwood, ugościła je po królewsku. Zabrała na wystawę, na przejażdżkę po parku, koncert akademii muzycznej i lody.

Pani Barry – matka Diany. Mieszkanka Sadowego Wzgórza była wysoką kobietą o czarnych włosach i oczach. Miała usta wyrażające wewnętrzną energię. Znana była ze swej surowości wobec dzieci. Była przeciwniczką alkoholu – źle patrzyła nawet na produkcję przez Marylę wina porzeczkowego. Należała do kobiet mocno upierających się przy swoich postanowieniach i opiniach, zwłaszcza wobec osób, które zaszły jej za skórę. Nie uwierzyła nawet Maryli, że Ania omyłkowo upiła jej córkę, dlatego dziewczynka uważała ją za niesympatyczną osobę. Gdy Ania uratowała jej córkę Minnie zmieniła nastawienie do dziewczynki i ugościła ją jak dorosłą osobę. Cofnęła wcześniejszy zakaz spotykania się z Dianą. Zaprosiła Anię na urodziny Diany połączone z obecnością na koncercie.

strona:    1    2    3  

Szybki test:

Przez osiemnaście lat parafią w Avonlea kierował pan:
a) Bentley
b) Bell
c) Rogerson
d) Allan
Rozwiązanie

Rodzice Ani Shirley nosili imiona:
a) Thomas i Ella
b) Marcus i Ariergarda
c) Bob i Francesca
d) Walter i Berta
Rozwiązanie

Służąca, która przygarnęła Anię po śmierci rodziców to:
a) pani Hammond
b) pani Tomson
c) pani Blewet
d) pani Spencer
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
Ania Shirley - charakterystyka
Plan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”
„Ania z Zielonego Wzgórza” - streszczenie w pigułce
Streszczenie szczegółowe „Ani z Zielonego Wzgórza”
Losy Ani Shirley
Geneza „Ani z Zielonego Wzgórza”
Problematyka i wątki „Ani z Zielonego Wzgórza”
Czas akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”
Charakterystyka bohaterów „Ani z Zielonego Wzgórza”
Charakterystyka Gilberta Blythe
Charakterystyka Diany Barry
Charakterystyka Małgorzaty Linde
Charakterystyka Maryli Cuthbert
Charakterystyka Mateusza Cuthberta
Lucy Maud Montgomery - biografia
Gatunek i budowa powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”
Motyw szkoły w „Ani z Zielonego Wzgórza”
„Ania z Zielonego Wzgórza” – motywy literackie
Rola wyobraźni i marzeń w „Ani z Zielonego Wzgórza”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies