Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Ania z Zielonego Wzgórza

Czas akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”

Autor: Jakub Rudnicki

Akcja powieści „Ania z Zielonego Wzgórza rozgrywa się w II połowie XIX wieku. Dzięki lekturze kolejnych tomów powieści z serii o Ani Shirley można wywnioskować, że opisane wydarzenia przypadają na lata 1877-1882.

Powieść rozpoczyna się na samym początku czerwca w słoneczne popołudnie, gdy o wpół do czwartej Małgorzata Linde dostrzega jadącego na wozie Mateusza Cuthberta. Przed przyjazdem na Zielone Wzgórze Ania cztery miesiące przebywała w Domu Sierot.

Po dwóch tygodniach pobytu Ani Zielone Wzgórze odwiedziła pani Linde. Skrytykowała wygląd dziewczynki, co wywołało jej atak złości. Po trzech tygodniach od przyjazdu do Avonlea Ania poznała Dianę. W sierpniu w ramach szkółki niedzielnej urządzano piknik.

Pierwszego września Ania poszła do szkoły. Pierwsze trzy tygodnie minęły bez sensacji. Następnie po przerwie spowodowanej upokorzeniem Ani przez nauczyciela, powróciła w szkolne ławy i pod koniec roku szkolnego wraz z Gilbertem otrzymała promocję do piątej klasy.

Zimą Ania uratowała chorą Minnie Barry, a następnie – w marcu – uczestniczyła w urodzinach Diany, dzięki którym poznała jej ciotkę Józefinę. Cały kwiecień i maj kanadyjska wiosna ociągała się. W końcu nadszedł koniec czerwca, a tym samym koniec roku szkolnego i odejście starego nauczyciela. Dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku Ania na podwieczorku u pastorostwa dowiedziała się, że nowym pedagogiem będzie Muriel Stacy. Do szkoły z powodu złamanej nogi przyszła z opóźnieniem. Nauczycielka w listopadzie zapowiedziała organizację bożonarodzeniowego koncertu. Dwa tygodnie przed Gwiazdką Mateusz postanowił kupić Ani modną sukienkę, którą otrzymała na Boże Narodzenie. Zima tego roku nie była długa.

W marcu Ania skończyła trzynaście lat. Pod koniec kwietnia Ania miała przygodę z farbą do włosów. Latem tego roku wydarzył się wypadek z zatonięciem łodzi. We wrześniu ciotka Józefina zaprosiła dziewczynki na wystawę do miasta. Zima upłynęła pod znakiem pilnej nauki na kursie seminarzystów. Lato Ania wykorzystała na odpoczynek i zabawę. Ostatni rok w szkole minął błyskawicznie i pod koniec czerwca zakończyła się nauka, a z funkcji kierownika odeszła panna Stacy. Po zakończeniu roku szkolnego odbyły się egzaminy do seminarium nauczycielskiego.
Latem Ania występowała na koncercie w Białych Piaskach. Wrześniowego poranka Ania opuściła Zielone Wzgórze i udała się na zajęcia w seminarium. Rok zajęć minął bardzo szybko. Ani udało się nie tylko zostać nauczycielką, ale także dostać stypendium. Wkrótce po powrocie Ani do Avonlea zmarł Mateusz. Ania postanowiła nie wyjeżdżać we wrześniu na studia, tylko pozostać na Zielonym Wzgórzu i pomagać Maryli.

Szybki test:

Ciotka Józefina zaprosiła dziewczynki do miasta:
a) w grudniu
b) we wrześniu
c) w kwietniu
d) w lipcu
Rozwiązanie

Muriel Stacy zapowiedziała organizację bożonarodzeniowego koncertu:
a) w październiku
b) w listopadzie
c) w grudniu
d) we wrześniu
Rozwiązanie

Czas akcji powieści o Ani Shirley możemy datować na:
a) I poł. XX wieku
b) II poł. XIX wieku
c) nie można określić czasu akcji
d) I poł. XIX wieku
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
Ania Shirley - charakterystyka
Plan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”
„Ania z Zielonego Wzgórza” - streszczenie w pigułce
Streszczenie szczegółowe „Ani z Zielonego Wzgórza”
Losy Ani Shirley
Geneza „Ani z Zielonego Wzgórza”
Problematyka i wątki „Ani z Zielonego Wzgórza”
Czas akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”
Charakterystyka bohaterów „Ani z Zielonego Wzgórza”
Charakterystyka Gilberta Blythe
Charakterystyka Diany Barry
Charakterystyka Małgorzaty Linde
Charakterystyka Maryli Cuthbert
Charakterystyka Mateusza Cuthberta
Lucy Maud Montgomery - biografia
Gatunek i budowa powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”
Motyw szkoły w „Ani z Zielonego Wzgórza”
„Ania z Zielonego Wzgórza” – motywy literackie
Rola wyobraźni i marzeń w „Ani z Zielonego Wzgórza”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies