Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Ania z Zielonego Wzgórza

Gatunek i budowa powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”

Autor: Jakub Rudnicki

Powieść Lucy Maud Montgomery składa się z trzydziestu ośmiu tytułowanych rozdziałów. W nieraz zabawny sposób zapowiadają one kolejne powieściowe wydarzenia. W utworze występuje trzecio osobowy narrator. Jest to narrator wszechwiedzący – zna myśli, uczucia, przeżycia wewnętrzne bohaterów, a także ich przeszłość oraz przyszłość.

Głównym motywem utworu są losy Ani Shirley, które poznajemy od momentu jej narodzin, poprzez okres smutnego sierocego dzieciństwa, przybycie na Zielone Wzgórze, ukończenie szkoły w Avonlea po zdobycie dyplomu nauczycielskiego w seminarium w Charlottetown i decyzję o pozostaniu z Marylą na Zielonym Wzgórzu. Z jej historią spleciona jest opowieść o dwojgu rodzeństwa – Maryli i Mateuszu Cuthbert. Osią kompozycyjną jest kontrast między żywiołową, spontaniczną, bujającą w obłokach, wrażliwą Anią i stonowaną, rozważną, niepokazującą swych uczuć Marylą.

Powieść można zaliczyć do powieści dla młodzieżowy, ponieważ główna bohaterka jest pomiędzy jedenastym a szesnastym rokiem życie. Obserwujemy proces jej wychowania i dojrzewania. Ponadto Montgomery zawarła wiele rad, sentencji i maksym, które dają optymizm i pomagają w zrozumieniu siebie i świata wokół. Uczą szacunku do natury oraz ludzi w Okół, podkreślają też wartość młodzieńczej wyobraźni.

Utwór kanadyjskiej pisarki to także powieść psychologiczna. Najważniejsze są w niej przeżycia i emocje głównej bohaterki, które często wahają się od „czarnej rozpaczy” po „wyżyny szczęścia”. Możemy obserwować wiele stanów emocjonalnych nadwrażliwej Ani Shirley – jej zachwyt nad światem, ekstazę i uniesienia, ale też smutek małej sieroty i rozpacz, spowodowanej często błahymi powodami. Ania jest postacią dynamiczną, zmienia się z brzydkiego kaczątka w odpowiedzialną damę. Zmienia się także jej psychika.

„Ania z Zielonego Wzgórza” to także powieść obyczajowa. Tło dla losów Ani stanowi obraz społeczeństwa zamieszkującego jedną z prowincji Kanady w II połowie XIX wieku. Możemy dowiedzieć się wiele na temat zwyczajów, hierarchii społecznej, a także codziennego życia mieszkańców niewielkiej miejscowości Avonlea. Między innymi odnajdujemy obraz ówczesnej mody (sukienki z bufiastymi rękawami, sukienki z falbankami), działalności instytucji takich jak szkółka niedzielna, szkoła, miejscowe kluby dyskusyjne. Przekonujemy się, jak bardzo czasy Ani różnią się od naszych – nie znano lodów, w szkole pisano na tabliczkach, nie istniała motoryzacja, więc podróżowano konno, zaś dorosłość osiągało się w wieku szesnastu lat.


Zobacz inne artykuły:

Inne
Ania Shirley - charakterystyka
Plan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”
„Ania z Zielonego Wzgórza” - streszczenie w pigułce
Streszczenie szczegółowe „Ani z Zielonego Wzgórza”
Losy Ani Shirley
Geneza „Ani z Zielonego Wzgórza”
Problematyka i wątki „Ani z Zielonego Wzgórza”
Czas akcji „Ani z Zielonego Wzgórza”
Charakterystyka bohaterów „Ani z Zielonego Wzgórza”
Charakterystyka Gilberta Blythe
Charakterystyka Diany Barry
Charakterystyka Małgorzaty Linde
Charakterystyka Maryli Cuthbert
Charakterystyka Mateusza Cuthberta
Lucy Maud Montgomery - biografia
Gatunek i budowa powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”
Motyw szkoły w „Ani z Zielonego Wzgórza”
„Ania z Zielonego Wzgórza” – motywy literackie
Rola wyobraźni i marzeń w „Ani z Zielonego Wzgórza”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies