Antygona - charakterystyka szczegółowa

Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa. Jest dumną i pewną siebie młoda kobietą. Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu. Kontrastuje z nią młodsza siostra Ismena. Poznajemy obydwie bohaterki w momencie, gdy „bratobójcza” walka o władzę między Eteoklesem a Polinejkesem dobiegła już końca, a bracia nie żyją. Jeden z nich, uznany za zdrajcę, z rozkazu króla nie może zostać pogrzebany, jak nakazywałby obyczaj.

Antygona zwraca się do siostry z prośbą, by udzieliła jej pomocy w zakazanym pochówku, ale Ismena, powodowana strachem, odmawia:

„Ja ci nie ka... więcej

* * *

Kreon – charakterystyka szczegółowa

Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa. Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki. Tron w Tebach obejmował dwukrotnie – pierwszy raz po śmierci Lajosa, którego uśmiercił Edyp i ponownie – po ustąpieniu Edypa, gdy ów zrozumiał sens przepowiedni. Synowie Edypa toczyli wówczas między sobą walkę o władzę, a gdy podczas niej polegli, Kreonowi ponownie przypadła w udziale królewska korona.

Chciał być władcą roztropnym i sprawiedliwym, szanującym zasady demokratyczne i słuchającym głosu ludu. Podczas spotkania z Radą Starców zapewniał, że będzie przedkładał dobro p... więcej

* * *

Charakterystyka pozostałych bohaterów „Antygony”

Hajmon

Syn Kreona i Eurydyki, zakochany bez pamięci w Antygonie. Gdy dowiaduje się, że dziewczyna złamała rozkaz jego ojca, a tym samym wydała się na śmierć, polemizuje z Kreonem i broni narzeczonej. Nie wyobraża sobie dalszego życia bez ukochanej, a sugestie ojca, żeby znalazł sobie inną kandydatkę na żonę, ignoruje, grozi nawet:
„Zginie – to śmiercią sprowadzi zgon inny.”

Hajmon stara się być posłuszny, lecz w tym jednym przypadku nie znajduje argumentów na upór i dumę ojca. Faktycznie, gdy samobójczą śmiercią ginie Antygona, Hajmon również, przebijając się mieczem... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies