Antygona - charakterystyka szczegółowa

Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa. Jest dumną i pewną siebie młoda kobietą. Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu. Kontrastuje z nią młodsza siostra Ismena. Poznajemy obydwie bohaterki w momencie, gdy „bratobójcza” walka o władzę między Eteoklesem a Polinejkesem dobiegła już końca, a bracia nie żyją. Jeden z nich, uznany za zdrajcę, z rozkazu króla nie może zostać pogrzebany, jak nakazywałby obyczaj.

Antygona zwraca się do siostry z prośbą, by udzieliła jej pomocy w zakazanym pochówku, ale Ismena, powodowana strachem, odmawia:

„Ja ci nie ka... więcej

* * *

Kreon – charakterystyka szczegółowa

Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa. Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki. Tron w Tebach obejmował dwukrotnie – pierwszy raz po śmierci Lajosa, którego uśmiercił Edyp i ponownie – po ustąpieniu Edypa, gdy ów zrozumiał sens przepowiedni. Synowie Edypa toczyli wówczas między sobą walkę o władzę, a gdy podczas niej polegli, Kreonowi ponownie przypadła w udziale królewska korona.

Chciał być władcą roztropnym i sprawiedliwym, szanującym zasady demokratyczne i słuchającym głosu ludu. Podczas spotkania z Radą Starców zapewniał, że będzie przedkładał dobro p... więcej

* * *

Charakterystyka pozostałych bohaterów „Antygony”

Hajmon

Syn Kreona i Eurydyki, zakochany bez pamięci w Antygonie. Gdy dowiaduje się, że dziewczyna złamała rozkaz jego ojca, a tym samym wydała się na śmierć, polemizuje z Kreonem i broni narzeczonej. Nie wyobraża sobie dalszego życia bez ukochanej, a sugestie ojca, żeby znalazł sobie inną kandydatkę na żonę, ignoruje, grozi nawet:
„Zginie – to śmiercią sprowadzi zgon inny.”

Hajmon stara się być posłuszny, lecz w tym jednym przypadku nie znajduje argumentów na upór i dumę ojca. Faktycznie, gdy samobójczą śmiercią ginie Antygona, Hajmon również, przebijając się mieczem... więcej

* * *

Ismena - charakterystyka postaci

Ismena jest siostrą tytułowej Antygony, córką Jokasty i Edypa, choć nie posiadamy dokładnych informacji, którym z kolei była dzieckiem wśród czwórki rodzeństwa. Zamieszkuje w pałacu, w swoim rodzinnym mieście Teby wraz z siostrą, wujem i jego rodziną.

Jest postacią drugoplanową, ale jej charakter możemy poznać już na samym początku wspomnianego dramatu. Wydaje nam się osobą ułożoną oraz dużo spokojniejszą od swojej buntowniczej siostry. Pomimo miłości do obu braci obawia się sprzeciwić Kreonowi i nie podejmuje się pochowania brata wraz z Antygoną. Lęk przed konsekwencjami sprzeciwu wobec rozkaz... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies