Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Bracia Lwie Serce

Charakterystyka bohaterów „Braci Lwie Serce”

Autor: Jakub Rudnicki

Rodzina Lwów

Axel Lew – tata chłopców, opuścił rodzinę, gdy Karol miał zaledwie dwa lata i wyruszył, by pływać po morzach. Później chłopcy już nigdy o nim nie słyszeli.

Sigfrida Lew – mama braci Lwie Serce, była krawcową. Wraz z synami mieszkała domu przy ulicy Wiciokrzewu, w pokoju z kuchnią. Przy pracy śpiewała piosenkę o marynarzu na morzu. Z czasem trafiła do Natangijali, gdzie zamieszkała wraz z Sofią, a następnie kobiety przeniosły się do Nangilimy, gdzie chłopcy mogli je codziennie odwiedzać.

Karol Lew – w realnym świecie był małym, niezbyt urodziwym chłopcem cierpiącym na śmiertelną chorobę. Jego najlepszym przyjacielem był brat Jonatan, którego podziwiał za wszystko. Brat nazywał go Sucharkiem. W Natangijali Karol podjąć musi wraz z bratem trudy walki z okrutnym władcą Tengilem i smoczycą Katlą. Bezpieczny czuje się tylko z odważnym bratem, jednak sam często dowodzi swego męstwa. Ostatecznie pokonuje po raz drugi śmierć i przenosi się wraz z bratem do cudownej krainy – Nangilimy.

Jonatan Lew – brat Karola. Bardzo lubił swojego młodszego brata i nazywał go Sucharkiem. Był urodziwym, szczupłym chłopcem o pięknych włosach. Uratował bratu życie ponosząc śmierć. Przeniósł się do Nangijali, gdzie oczekiwał na brata w Zagrodzie Jeźdźców. Gdy okazało się, że Dolinie Wiśni grozi niebezpieczeństwo zdecydował się wyruszyć na pomoc przywódcy sąsiedniej Doliny Dzikich Róż – Orwarowi. Dzięki skokowi na koniu Grimie dał otuchę mieszkańcom. Nie bał się niczego, dlatego uwolnił sprzymierzeńca. Następnie podczas starć z wojskami Tengila wspierał walczących. Sam jednak nie pozbawił nikogo życia. Zdobył magiczny róg i mógł poskromić smoczych Katlę. Udało mu się zepchnąć ją do Wodospadu Karmy, gdzie została zwyciężona. Ranny Jonatan poprosił brata, by razem udali się do Nangilimy. Zawsze był dzielny, odpowiedzialny, cenił wolność i braterską miłość.

Sofia – kobieta ani młoda, ani stara. Opalona jak ktoś, kto jest na dworze w każdą pogodę. Ubrana była po staroświecku mniej więcej, jak w bajkach. Miała brązowe spracowane dłonie. Wszyscy w Dolinie Wiśni odnosili się do niej z szacunkiem. Nazywana była królową gołębi. Mieszkała w Zagrodzie Tulipanów położonej na skraju Doliny Wiśni, tuż pod wysokimi górami. Oprócz gołębi hodowała pszczoły i kozy, a także posiadała pełen kwiatów ogród. Nie odczuwała strachu przed Tangilem, dlatego prowadziła przeciw niemu tajną walkę w imieniu mieszkańców Doliny Wiśni. Brała udział w starciu przeciw wojskom Tangila prowadząc oddziały z Doliny Wiśni. Nie odniosła ran i powróciła z resztą walczących do Doliny wiśni. Z „Posłowia” dowiadujemy się, że z czasem przeniosła się tam, gdzie trafili chłopcy, do Nangilimy.
Hubert - mieszkaniec Doliny Wiśni, miał rude kręcone włosy i krótką, rudą brodę. Wyglądał, jakby cały czas był zły. W karczmie nie bawił się z innymi. Uważany był za najlepszego łucznika w Dolinie Wiśni. Miał szyderczy uśmiech. Rywalizował z Sofią o przywództwo nad mieszkańcami Doliny Wiśni, dlatego nieraz szorstko o niej wspominał. Pomógł Karolowi, podczas jego samotnej wyprawy do Doliny Dzikich Róż – dał mu zapas jedzenia i zabił atakującego go przywódcę wilków. Niesłusznie uważany był przez Karola za zdrajcę. Gdy dowiedział się o swej pomyłce przeprosił go. Hubert stał na czele części wojsk z Doliny Wiśni, które walczyły z Tengilem. Podczas starcia zginął.

Jossi – gospodarz karczmy „Złoty Kogut”. Był duży, czerwony na twarzy i dość przystojny. Pocieszał Karola i dał mu ciastka. Okazał się zdrajcą służącym Tengilowi. Połasił się na nagrodę za porwanie Sofii – piętnaście szarych koni, a także na władzę jaką miał dostać nad Doliną Wiśni po pojmaniu królowej gołębi. Żołnierze Tengila wypalili mu na piersi znak Katli. Zginął próbując ratować się ucieczką w bystrym nurcie rzeki nad wodospadem.

strona:    1    2  

Szybki test:

Zdrajcą w Dolinie Wiśni okazał się:
a) Orwar
b) Jossi
c) Tengil
d) Hubert
Rozwiązanie

Jak miał na imię żołnierz, któremu życie uratował Jonatan?
a) Dodik
b) Piuke
c) Prk
d) Kader
Rozwiązanie

Staruszka hodująca kozy w wielkim lesie to:
a) Elfrida
b) Katla
c) Sofia
d) Sigfrid
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
„Bracia Lwie Serce” - plan wydarzeń
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie w pigułce
Jonatan Lwie Serce - charakterystyka
Karol Lwie Serce - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Braci Lwie Serce”
Astrid Lindgren - biografia
Tengil - charakterystyka
Motywy literackie w powieści „Bracia Lwie Serce”
„Bracia Lwie Serce” jako baśń
„Bracia Lwie Serce” jako utwór fantastyczny
Gatunek i budowa powieści „Bracia Lwie Serce”
Problematyka „Braci Lwie Serce”
Główne wątki „Braci Lwie Serce”
Czas i miejsce akcji „Braci Lwie Serce”
Twórczość Astrid Lindgren
„Bracia Lwie Serce” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies