Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Bracia Lwie Serce

Motywy literackie w powieści „Bracia Lwie Serce”Motyw miłości braterskiej

Motyw braterskiej miłości realizowany jest poprzez wątek związku dwóch braci Lwie Serce – starszego Jonatana i młodszego – Karola. Chłopcy nie wyobrażają sobie życia bez siebie i większość czasu spędzają razem. Jonatan opiekuje się chorym bratem, opowiada mu o świecie za oknem (którego ten z powodu choroby nie zna), a także snuje fantastyczne baśnie urozmaicając monotonny okres choroby. Gdy ich mieszkanie płonie nie waha się rzucić na pomoc Karolowi. Ratuje mu życie skacząc z okna, sam jednak ginie.

Bracia spotykają się ponownie w Nangijali. Tam wspólnie cieszą się z pobytu w Dolinie Wiśni, gdzie zamieszkują w Zagrodzie Jeźdźców. Polują, łowią ryby, jeżdżą konno. Sytuacja powoduje, że Jonatan musi opuścić beztroskę. Po jakimś czasie brat udaje się za nim, a gdy go znajduje, bracia stają się nierozłączni. Wspólnie, dzięki odwadze i wytrwałości, ratują dobrą Nangiję przed złym tyranem Tengilem i potworem Katlą. Na koniec siła ich miłości pokonuje śmierć – wspólnie rzucają się w przepaść, by spotkać się w beztroskiej krainie Nangilimie.

Motyw wolności

Wolność to jedna z najwyższych wartości w Nangijali. Żyjący tam w spokoju i szczęściu ludzie czują się niezależni, dlatego od momentu wkroczenia ciemnych sił Tengila z wojskami, planują bunt i zbrojne zrzucenie jarzma. Są zastraszeni, głodzeni, wprowadzone zostają surowe karty za manie prawa łącznie z karą śmierci. Jednak nikogo to nie przeraża i wciąż spotykają się, by planować odwet. Mężczyźni z Doliny Dzikich Róż są wysyłani do niewolniczej pracy przy budowie twierdzy Tengila. Stamtąd już nie wracają. Przywódcą buntowników jest Orwar, jednak mężczyzna zostaje pojmany i uwięziony w Grocie Katli. Po uwolnieniu przez Jonatana powraca w rodzinne strony i organizuje wyczekiwany przez wszystkich dzień walki. Zbrodniczy tyran ginie tak, jak giną wszyscy tyrani. Nangijala odzyskuje wolność, a jej mieszkańcy spokój i szczęście.

Motyw śmierci

Motyw śmierci towarzyszy całemu utworowi. Karola poznajemy, gdy dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory. Wkrótce po skoku z płonącego budynku podczas ratowania brata umiera Jonatan. Jednak śmierć nie jest czymś nieprzyjemnym – bracia spotykają się w Nangijali, krainie rządzącej się prawem baśni. Wkrótce okazuje się, że i tu śmierć ma dostęp. Zabijane są białe gołębice. Giną pojmani przez Tengila niewolnicy, ginie jeden z mieszkańców, który przeciwstawił się woli tyrana. W Dolinie Dzikich Róż kara śmierci grozi za wiele przewinień. Bracia Lwie Serce podejmują jednak ryzyko i przeciwstawiają się złu, ruszają krainie na ratunek i, dzięki wytrwałości doprowadzają do pozytywnego zakończenia. Jonatan nie jest w stanie zabijać, ale zagrzewa innych do walki. W starciu giną osoby po obu stronach – po jednaj dziadek Mateusz i Hubert, po drugiej Tengil i strażnicy. Ostatecznie w walce z wielkim wężem ginie największe zło – smoczyca Katla. Any znaleźć się w lepszym świecie, w raju, muszą zginąć także bracia Lwie Serce. Wspólnie skaczą w dół przepaści, by znów spotkać bliskich, którzy odeszli. Motyw przezwyciężania słabości

Głównym bohaterem, który cały czas walczy ze swymi słabościami jest Karol. Początkowo jego głównym zmartwieniem jest choroba. Męczy się kaszląc i nie opuszczając domu. Boi się śmierci, gdy dowiaduje się, że wkrótce nadejdzie, jednak dzięki opowieści brata zapomina o strachu. W Nangijali tylko w obecności brata czuje się w pełni bezpieczny. Uważa go za wzór odwagi i męstwa. Patrzy na niego z podziwem. Jednak z czasem sam rzuca losowi wyzwanie. Nie waha się, by wyruszyć i pomoc bratu, gdy słyszy jego wołanie. Wyrusza z nim także, by uwolnić Orwara. Zeskakuje z konia podczas ucieczki przed żołnierzami Tengila, by umożliwić Orwarowi i Jonatanowi dotarcie do celu. Wciąż się boi, ale podejmuje ryzyko. Swą dojrzałość pokazuje, gdy decyduje się skoczyć wraz z bratem w przepaść.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
„Bracia Lwie Serce” - plan wydarzeń
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie w pigułce
Charakterystyka bohaterów „Braci Lwie Serce”
Astrid Lindgren - biografia
Tengil - charakterystyka
Jonatan Lwie Serce - charakterystyka
Karol Lwie Serce - charakterystyka
Motywy literackie w powieści „Bracia Lwie Serce”
„Bracia Lwie Serce” jako baśń
„Bracia Lwie Serce” jako utwór fantastyczny
Gatunek i budowa powieści „Bracia Lwie Serce”
Problematyka „Braci Lwie Serce”
Główne wątki „Braci Lwie Serce”
Czas i miejsce akcji „Braci Lwie Serce”
Twórczość Astrid Lindgren
„Bracia Lwie Serce” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies