Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Bracia Lwie Serce

„Bracia Lwie Serce” - streszczenie w pigułce


Narrator Karol zapowiada, że opowie historię o swym starszym bracie i o tym, jak stał się Jonatanem Lwie Serce. Gdy malec dowiedział się, że jest śmiertelnie chory, jego opiekuńczy brat pocieszył go, że trafi do bajecznej krainy Nangijali. Jednak zdarzył się wypadek – Jonatan uratował Karola (nazywał go Sucharkiem) z pożaru, a sam zginął. Do Nangijali trafił pierwszy. Pewnego dnia biały gołąb, starszy brat Karola, powiedział, że czeka na niego w nowym domu, zwanym Zagrodą Jeźdźców położonym w Dolinie Wiśni.

Chłopak po śmierci trafił przed bramkę z napisem „Bracia Lwie Serce”. Wkrótce odnalazł brata. Wspólnie cieszyli się bajeczną krainą. W stajni przy domu mieli dwa konie – Grima i Fialara. Hodowali także króliki. Nocowali w kuchni z wielkim paleniskiem. Jonatan opowiadał bratu niesamowite historie. Nazajutrz jeździli konno, we wsi spotkali Sofię, która ofiarowała im kosz z jedzeniem. Po posiłku łowili ryby i strzelali z łuku. Wieczorem odwiedzili karczmę „Złoty Kogut”, którą prowadził wesoły Jossi. Po wyjściu pojawił się tajemniczy i rudy osobnik – Hubert. Nazajutrz odwiedzili Sofię, która powiedziała o śmierci jednej ze swych pocztowych gołębic. W Dolinie Wiśni był szpieg. Jedna z gołębic przyniosła wiadomość o uwięzieniu Orwara. Jonatan wytłumaczył, że w sąsiedniej Dolinie Dzikich Róż, która została zajęta przez wroga, Tengila. W nocy w ich domu był zdrajca.

Jonatan zapowiedział bratu, że będzie musiał wyruszyć do Doliny Róż, a następnie uwolnić Orwara. Żegnając się wspomniał, że gdyby stało mu się coś złego spotkają się w Nangilimie. Gdy pewnego dnia Sucharek usłyszał we śnie jego wołanie, postanowił wyruszyć mu na ratunek. W swej stajni ujrzał Huberta i uznał go za szpiega. Po wyjeździe w nocy napadły go wilki. Hubert uratował go, zabijając przywódcę stada. Karol schronił się z koniem w grocie. Zobaczył z ukrycia dwóch żołnierzy Tengila - Wedera i Kadera. Spotkali się ze szpiegiem z Doliny Wiśni – Jossim. Planowali uprowadzenie Sofii i Huberta, a Jossiemu wypalili na piersi znamię Katli – smoka służącego Tengilowi. Zdradzili także hasło wjazdu do Doliny Dzikich Róż otoczonej obecnie murem i strzeżonej.
Słudzy Tengila odkryli obecność Karola i zawieźli go do Doliny Róż. Tam do bycia jego dziadkiem przyznał się obcy mężczyzna – starszy Mateusz. Okazało się, że w skrytce za kredensem ukrywa się Jonatan. Sucharek ze szczegółami opowiedział o swych przygodach. Aby ostrzec Sofię przed Jossim wieczorem wysłali gołębia z wiadomością w tajemnicy podchodząc pod mur. Jonatan zdradził, że buduje nocami tajny tunel pod murem. Mieszkańcy Doliny Róż wierzyli, że zdoła ich wybawić. Podczas rozsypywania ziemi z tunelu do chatki pod nieobecność Mateusza wszedł strażnik Dodik, jednak mężczyźnie udało się go przechytrzyć.

Nazajutrz Karol oglądał przemówienie okrutnego Tengila. Wybierał on spośród zebranych mieszkańców niewolników. Obiecał za pojmanie Jonatana Lwie Serce wysokiej nagrody. Dzielny chłopak przysłuchiwał się temu w przebraniu. Zdobył także strój wojsk Tengila. Żołnierze Tengila wzmogli poszukiwania Lwie Serce, a ten planował wyprawę w celu uwolnienia Orwara, przywódcy Doliny Dzikich Róż. Strażnicy zapowiedzieli, że zabiorą z zagrody Fialara. Jonatan wykorzystał ten fakt i w przebraniu wydostał się z Doliny Róż. Na brata czekał u wyjścia z tunelu. Po noclegu ruszyli w stronę Wodospadu Karma. Zajechali do starej Elfridy w lesie, by się posilić. Gdy kąpali się nieopodal wodospadu, gdzie nurt był bardzo porywisty Jonatan uratował życie jednemu z żołnierzy Tengila. Bracia dotarli do mostu łączącego Karmaniakę i Nangijali. W nocy rozpętała się straszliwa burza. W świetle błyskawicy Sucharek dostrzegł Katlę.

Karol ocknął się dopiero nad ranem i dowiedział się od brata o pochodzeniu smoka Katli. W jego dawnej grocie Tengil urządził więzienie, sam zaś miał władzę nad potworem za pomocą specjalnego rogu. Bracia ruszyli w stronę Karmaniaki. Byli zmuszeni przejść obok ziejącej ogniem Katli, a następnie galopować wśród gór, by zgubić pościg. Dotarli do Góry Katli, jednak więzienie, w którym był przetrzymywany Orwar było strzeżone. Jonatanowi przypadkiem udało się odkryć inne wejście. Droga w głąb była bardzo niebezpieczna. W końcu dotarli do Orwara, uwolnili go i wyprowadzili osłabionego z niewoli. Po odpoczynku ruszyli do Doliny Dzikich Wiśni, jednak zaczął ich ścigać pościg nieprzyjaciół. Karol poświęcił się i zeskoczył z konia, by Jonatan mógł zaprowadzić Orwara do wlotu tunelu.

strona:    1    2  

Szybki test:

Jaki magiczny przedmiot rządził Katlą?
a) dzwon
b) miecz
c) róg
d) różdżka
Rozwiązanie

W walce z wojskami Tengila zginął:
a) Hubert
b) Orwar
c) Karol
d) Jonatan
Rozwiązanie

Weder i Kader wypalili znak Katli na piersi:
a) Huberta
b) Jossiego
c) Elfridy
d) Orwara
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
„Bracia Lwie Serce” - plan wydarzeń
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie w pigułce
Tengil - charakterystyka
Jonatan Lwie Serce - charakterystyka
Karol Lwie Serce - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Braci Lwie Serce”
Astrid Lindgren - biografia
Motywy literackie w powieści „Bracia Lwie Serce”
„Bracia Lwie Serce” jako baśń
„Bracia Lwie Serce” jako utwór fantastyczny
Gatunek i budowa powieści „Bracia Lwie Serce”
Problematyka „Braci Lwie Serce”
Główne wątki „Braci Lwie Serce”
Czas i miejsce akcji „Braci Lwie Serce”
Twórczość Astrid Lindgren
„Bracia Lwie Serce” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies