Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Bracia Lwie Serce

„Bracia Lwie Serce” jako utwór fantastyczny

Autor: Jakub Rudnicki

Fantastyka oznacza wprowadzanie do świata przedstawionego bytów i zjawisk zaczerpniętych ze sfery wyobraźni, marzeń, pragnień. Z kolei sama rzeczywistość dzieła kreowana jest w taki sposób, by elementy nierzeczywiste nabierały cech prawdziwych, tworząc tym samym przeświadczenie o ich realności.

Świat fantastyczny w powieści Astrid Lindgren otwiera się przed czytelnikiem wraz z wejściem Sucharka w świat Nangijali. Ludzie żyją tam niczym w czasach europejskiego średniowiecza. Przypominają o tym ich stroje, wyglądy domostw, a także rozrywki. Jednak cały świat przesiąka magia – spełniają się tam dawne marzenia (Karol potrafi pływać, jeździć konno choć wcześniej nie umiał, posiada upragnione króliki, ma konia z miękką chrapą).

W powieści „Bracia Lwie Serce” spotykamy wiele elementów fantastycznych:
• fantastyczne miejsca: krainy połozone po drugiej stronie gwiazd - Nangijali wraz z Doliną Wiśni i Doliną Kwitnących Róż, Karmanika, gdzie panuje okrutny Tengil, Nangilima – kraina szczęśliwości, gdzie trafia się po śmierci.
• fantastyczne postaci – żeński ospowiednik smoka – Katla, a także jej odwieczny przeciwnik – wąż żyjący w wodach wodospadu – Kama, śnieżnobiałe gołębie, które potrafią trafić do krain położonych za gwiazdami.
• fantastyczne przedmioty – róg, dzięki któremu można kontrolować Katlę.

Autorka skorzystała z popularnej konwencji fantasy, która pozwala na powoływanie do życia światów przepełnionych magią, wprowadzenie nadprzyrodzonych form i zdarzeń. Motywy fantastyczne umieszczone zostały w wewnętrznie spójnym miejscu akcji, które funkcjonuje na ściśle określonych zasadach. Zasady te stanowią tutaj podstawę konfliktu między dobrem a złem.

Potępiony i skazany na klęskę zostaje tyran Tengil, zaś wygrywają mieszkańcy Nangijali. Ich postawy i motywacje są przedstawione realistycznie. W powieści zaburzony zostaje znany nam upływ czasu – w Nangijali kilka dni może trwać tyle, co ziemskie dziewięćdziesiąt lat.


Zobacz inne artykuły:

Inne
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
„Bracia Lwie Serce” - plan wydarzeń
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie w pigułce
Jonatan Lwie Serce - charakterystyka
Karol Lwie Serce - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Braci Lwie Serce”
Astrid Lindgren - biografia
Tengil - charakterystyka
Motywy literackie w powieści „Bracia Lwie Serce”
„Bracia Lwie Serce” jako baśń
„Bracia Lwie Serce” jako utwór fantastyczny
Gatunek i budowa powieści „Bracia Lwie Serce”
Problematyka „Braci Lwie Serce”
Główne wątki „Braci Lwie Serce”
Czas i miejsce akcji „Braci Lwie Serce”
Twórczość Astrid Lindgren
„Bracia Lwie Serce” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies