Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Bracia Lwie Serce

Tengil - charakterystyka


Tengil to okrutny jak wąż władca Karmaniki, kraju położonego wysoko wśród szczytów Prastarych Gór, daleko za Rzeką Prastarych Rzek. Był okrutnym tyranem i pustymi oczami patrzył na ludzi, na których wydawał wyroki śmierci.

Nosił czerwony jak krew strój, na hełmie miał także czerwone pióra. Podróżował na złotej szalupie, a także konno na czarnym ogierze przystrojonym w złoto. Nie przemawiał osobiście do zgromadzonych na jego rozkaz mieszkańców, a posługiwał się swym doradcą – Piuke.

Płonął okrucieństwem i żądzą krwi. Jak każdy tyran bał się o swoje życie. Nakazał wysoko w niedostępnych Prastarych Górach w Karmanice wybudować swą niezdobytą twierdzę. Potrzebował do tego wielu niewolników, dlatego zajmował sąsiednie krainy cieszące się dotychczas wolnością. Na wskazującym palcu, który typował mężczyzn zdolnych do katorżniczej pracy, miał diament. Wykorzystywał mieszkańców każąc im ciężko pracować, głodził ich, a także wprowadzał surowe przepisy, za których złamanie groziły dotkliwe kary. Na przykład za opuszczenie domu po zmroku groziła kara śmierci.

Niszczył wszystko, co istniało. Życie ludzkie nic dla niego nie znaczyło. Nie szanował nawet służących mu żołnierzy – po uroczystym przemówieniu wracał do swego zamku. Nie uczestniczył w święcie na swą cześć. Każda zniewaga, jak na przykład ucieczka Orwara, wprawiała go w złość. Za karę podejmował drastyczne kroki. Jego główną bronią był potwór Katla, który wzbudzał we wszystkich przerażenie. Rządził nim za pomocą specjalnego rogu. Wykorzystywał bestię podczas walk z mieszkańcami Nangijali. Stracił władzę i życie po tym, jak Jonatan wytrącił mu z rąk róg.

Tengil jest symbolem każdego tyrana – niewrażliwego na krzywdy innych, przeświadczonego na swoim punkcie i nieliczącego się z nikim i niczym. To okrutny potwór bez serca, który zasłużył na śmierć.
MATURA 2023 - 110 pytań, na które musisz znać odpowiedź. Sprawdź >>

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
„Bracia Lwie Serce” - plan wydarzeń
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie w pigułce
Tengil - charakterystyka
Jonatan Lwie Serce - charakterystyka
Karol Lwie Serce - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Braci Lwie Serce”
Astrid Lindgren - biografia
Motywy literackie w powieści „Bracia Lwie Serce”
„Bracia Lwie Serce” jako baśń
„Bracia Lwie Serce” jako utwór fantastyczny
Gatunek i budowa powieści „Bracia Lwie Serce”
Problematyka „Braci Lwie Serce”
Główne wątki „Braci Lwie Serce”
Czas i miejsce akcji „Braci Lwie Serce”
Twórczość Astrid Lindgren
„Bracia Lwie Serce” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies