Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Bracia Lwie Serce

Astrid Lindgren - biografiaAstrid Anna Emilia Lindgren urodziła się 14 listopada 1907 w Vimmerby w szwedzkiej Smalandii, w rodzinie zamożnego rolnika Samuela Augusta Ericssona i jego żony Hanny z domu Jonsson. Jej ojciec dzierżawił gospodarstwo proboszcza w Ns. Miała troje rodzeństwa: Gunnara, Stinę, Ingegerda. Wszyscy w późniejszym życiu zajmowali się pisaniem, dlatego Samuel August zwykł mawiać: „Dziwne dzieci mi się urodziły. Wszyscy zajmują się słowami. Jak to się mogło tak skupić w jednej rodzinie?”

Pisarka, wspominając swoje dziecięce lata, podkreślała: „Myślę, że tym, co czyniło nasze dzieciństwo tak szczęśliwym - były dwie rzeczy: wolność i poczucie bezpieczeństwa”. Wówczas także rozpoczyna się jej miłość do książek i świata fantastyki.

Smalandia jest jedną z dwudziestu pięciu prowincji południowo-wschodniej Szwecji, stanowi część Gotlandii. Turyści przyjeżdżają tu głównie w poszukiwaniu dziewiczej natury, ale w regionie czeka również sporo atrakcji dla najmłodszych. W krajobrazie krainy przeważają lasy i jeziora, region może poszczycić się również bogatą fauną. To właśnie przyroda i naturalna harmonia przyciągają licznych zwiedzających, choć atrakcji jest znacznie więcej. Smalandia to także kraina o długich tradycjach rzemieślniczych i nowoczesnej infrastruktury.

Naukę szkolną rozpoczęła w wieku siedmiu lat w szkole w Vimmerby, a gdy miała trzynaście lat, jedno z jej wypracowań ukazało się w lokalnej „Gazecie Vimmerby” (pod pseudonimem Selma Lagerlf). Jako nastolatka Astrid wraz z koleżankami lubiła psocić zarówno w szkole, jak i poza nią. Rok po ukończeniu gimnazjum zaproponowano jej pracę we wspomnianym piśmie - była korektorką oraz pisała krótkie notki i reportaże głównie o wydarzeniach lokalnych. Jako osiemnastolatka przeniosła się do Sztokholmu, gdzie uczęszczała na kursy zawodowe dla sekretarek ze stenografii i maszynopisania przy szkole handlowej Bar-Lock, co umożliwiło jej później podjęcie pracy biurowej na stanowisku prywatnej sekretarki w dziale radiowym Szwedzkiej Centrali Księgarskiej. Kolejną posadę otrzymała w Królewskim Klubie Automobilowym, gdzie poznała Sture Lindgrena, za którego wyszła wiosną 1931 roku. Miała z nim dwoje dzieci: syna Larsa i córkę Karin. Z mężem łączyła ją miłość do książek i poczucie humoru. W końcu lat trzydziestych pracowała jako stenografistka w biurze kryminologa Harry'ego Sdermana. 1 września 1939 zaczęła pisać „Dziennik czasu wojny”. Podczas II wojny światowej została cenzorem korespondencji w jednym z oddziałów służby wywiadowczej. W 1944 roku zaczęła tworzyć opowieść o Pippi Pończoszance, postaci, którą trzy lata wcześniej podczas choroby wymyśliła jej córka. Na swoje dziesiąte urodziny dostała maszynopis zabawnych historyjek o rudowłosej dziewczynce. Wydawnictwo odrzuciło jednak propozycję wydania książki z powodu jej „niewychowawczego” charakteru.

Lindgren zadebiutowała w tym samym roku tradycyjną powieścią dla dziewcząt „Zwierzenia Brit-Mari”, która zdobyła drugą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez wydawnictwo Robc`n i Sjogren. Rok później otrzymała pierwszą nagrodę za książę „Pipi Langstrumpf” („Fizia Pończoszanka”), a w 1946 roku także pierwszą nagrodę za powieść detektywistyczną dla młodzieży „Detektyw Blomkvist”. Wydanie książki o Pipi zmieniło życie Lindgren. Książka stała się wielkim sukcesem i uwielbiana była przez dzieci i dorosłych na całym świecie. Wkrótce powstały następne tomy z przygodami Pippi oraz inne książki. W 1946 roku pisarka objęła posadę kierowniczki redakcji dziecięcej w jednym z największych szwedzkich wydawnictw Rabe`n i Sjogren. Przepracowała tam dwadzieścia pięć lat do przejścia na emeryturę w 1970 roku. Angażuje się w sprawy społeczne i polityczne. W 1978 roku jej przemówienie na uroczystości wręczenia nagród German Book Traders’ Peace Prize staje się punktem wyjścia do międzynarodowej dyskusji na temat stosowania kar cielesnych w wychowywania dziecka. Zabiera głos w sprawie energii jądrowej, a także angażuje się w kampanię przeciwko nieetycznemu traktowaniu zwierząt, która doprowadza do nowych przepisów o ochronie zwierząt.

strona:    1    2  

Szybki test:

Astrid Lindgren to pisarka:
a) szwedzka
b) szkocka
c) kanadyjska
d) angielska
Rozwiązanie

Astrid Lindgren znana była przede wszystkim z:
a) książek dla dzieci
b) kryminałów
c) książek dla pensjonarek
d) dokumentów
Rozwiązanie

Oprócz braci Lwie Serce inną postacią stworzoną przez Lindgren jest:
a) Pippi Pończoszanka
b) Pies Pankracy
c) Ania z Zielonego Wzgórza
d) Calineczka
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
„Bracia Lwie Serce” - plan wydarzeń
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie w pigułce
Charakterystyka bohaterów „Braci Lwie Serce”
Astrid Lindgren - biografia
Tengil - charakterystyka
Jonatan Lwie Serce - charakterystyka
Karol Lwie Serce - charakterystyka
Motywy literackie w powieści „Bracia Lwie Serce”
„Bracia Lwie Serce” jako baśń
„Bracia Lwie Serce” jako utwór fantastyczny
Gatunek i budowa powieści „Bracia Lwie Serce”
Problematyka „Braci Lwie Serce”
Główne wątki „Braci Lwie Serce”
Czas i miejsce akcji „Braci Lwie Serce”
Twórczość Astrid Lindgren
„Bracia Lwie Serce” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies