Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Bracia Lwie Serce

Jonatan Lwie Serce - charakterystyka

Autor: Jakub Rudnicki

Jonatan Lew syn Alexa i Sigfridy, brat młodszego niespełna dziesięcioletniego Karola. Był powszechnie lubiany i wykazywał się zawsze odpowiedzialnością i odwagą. Młodszego, ukochanego brata nazywał Sucharkiem, bo jak sam mówił, bardzo lubił sucharki.

Jonatan słynął z niezwykłej urody. Jedna z klientek jego matki nazwała go „królewiczem z bajki”. Jego włosy błyszczały jak złoto, miał ciemnoniebieskie cudne oczy (w Nangijali zielone), bardzo świecące, śliczne białe zęby i proste nogi. Określany był przez innych, na przykład podczas poszukiwania go przez strażników Tengila jako „wybitnie piękny młodzieniec, o szczupłej budowie ciała”.

Był miły i silny. Wszystko potrafił i wszystko rozumiał. Był najlepszy w klasie. Inne dzieci biegały za nim wszędzie, a on wymyślał im zabawy i organizował pełne przygód wyprawy. Miał wielką fantazję – młodszemu bratu opowiadał bajki i niestworzone historie. Opiekował się bratem, nieraz w nocy wstawał, by podać mu wodę z miodem. Z własnych uzbieranych pieniędzy kupił mu pod choinkę sanki, co sprawiło bratu wielką radość. W jego obecności Karol mógł poczuć się bezpieczny, na rozstanie z bratem reagował złością.

W Nangijali Lwie Serce wykazał się zaradnością. Przygotował Zagrodę Jeźdźców na przybycie brata. W osadzie był powszechnie szanowany i zyskał zaufanie Sofii, która wtajemniczyła go w plan walki z okrutnym Tengilem. Miał wiele umiejętności – jak nikt jeździł konno na swym ulubionym koniu Grimie. Potrafił w galopie przeskoczyć przez rzekę, a jego największym wyczynem było przeskoczenie przez budowany jeszcze mur oddzielający Dolinę Dzikich Róż od świata. Świetnie strzelał z łuku, choć nie tak dobrze, jak Hubert. Lubił się przebierać i niegdyś urządzał Karolowi tetry na ziemi. W swej zuchwałości przebrał się za staruszka i udał na spotkanie z Tengilem zorganizowane na małym rynku. Uwielbiał także łowić ryby nad rzeką, kąpać się, a wieczorami siedzieć przy ogniu. Potrafił wiele rzeczy robić lepiej od Sucharka, jednak nigdy się nie przechwalał. Cieszył się, gdy bratu coś się udawało.
Był bohaterem. Nie wahał się skoczyć w płomienie, gdy w płonącym domu przy ulicy Wiciokrzewu wybuchł pożar. Wziął na plecy chorego Karola i skoczył przez okno. Uratował mu życie, sam ponosząc śmierć. Po tym odważnym czynie nauczycielka nazwała go Jonatanem Lwie Serce, wspominając dzielnego króla – Ryszarda Lwie Serce. Podobnie w Nangijali wciąż wykazywał się odwagą. Podobnie jak Sofia, nie bał się Tengila i gotów był z nim walczyć. Wyruszył w niebezpieczną podróż do Doliny Róż, a potem, dzięki męstwu i wytrwałości uratował Orwara z Karmaniki.

Jonatan był szlachetnym młodzieńcem. Zaświadczył o tym między innymi ratując prostackiego żołnierza Tengila Prka, gdy ten wpadł do bystrego nurtu Rzeki Prastarych Rzek. Nie zawahał się, ryzykując ujawnienie swej tożsamości. Podczas walki z wojskami Tengila nie potrafił zabijać. Swą obecnością zagrzewał jednak widzących w nim bohatera i wyzwoliciela mieszkańców do walki. Do największych jego sukcesów należało przejęcie od Tengila rogu dającego możliwość władzy nad Katlą, a także strącenie głazu na smoczych, co doprowadziło ją do zagłady.

Jonatan był niezwykłym chłopcem. Zarówno w świecie ziemskim był powszechnie lubiany. Całą swą miłość przelewał na brata. Podobnie w Nangijali opiekował się nim i wychowywał na odważnego człowieka. Jonatan, dzięki swojej postawie, dla każdego może stanowić wzór, podobnie jak wzorem był dla młodszego brata – Karola.

Szybki test:

Jak nazywał się koń Jonatana?
a) Grim
b) Fialar
c) Anders
d) Breyk
Rozwiązanie

Kogo z Groty Katli uratował Jonatan?
a) Karola
b) Sofię
c) Huberta
d) Orwara
Rozwiązanie

Jonatana nie cechowała:
a) popędliwość
b) odwaga
c) szlachetność
d) nadwrażliwość
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
„Bracia Lwie Serce” - plan wydarzeń
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie w pigułce
Jonatan Lwie Serce - charakterystyka
Karol Lwie Serce - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Braci Lwie Serce”
Astrid Lindgren - biografia
Tengil - charakterystyka
Motywy literackie w powieści „Bracia Lwie Serce”
„Bracia Lwie Serce” jako baśń
„Bracia Lwie Serce” jako utwór fantastyczny
Gatunek i budowa powieści „Bracia Lwie Serce”
Problematyka „Braci Lwie Serce”
Główne wątki „Braci Lwie Serce”
Czas i miejsce akcji „Braci Lwie Serce”
Twórczość Astrid Lindgren
„Bracia Lwie Serce” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies