Problematyka „Braci Lwie Serce” ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Bracia Lwie Serce

Problematyka „Braci Lwie Serce”

Autor: Jakub Rudnicki

„Bracia Lwie Serce” to opowieść o braterstwie i przyjaźni Jonathana i Karola, a także niezwykÅ‚a historia o wolnoÅ›ci, szlachetnoÅ›ci, odpowiedzialnoÅ›ci i poÅ›wiÄ™ceniu siÄ™ dla drugiego czÅ‚owieka, ale także o ludzkiej potrzebie bycia wolnym i pogodzeniu siÄ™ ze Å›mierciÄ…. Porusza także problem samotnoÅ›ci oraz przeÅ‚amywania wÅ‚asnych sÅ‚aboÅ›ci.

Podstawowym zagadnieniem jakie dotyczy caÅ‚ego utworu Lindgren jest niezwykÅ‚a więź, jaka Å‚Ä…czy dwóch braci – starszego Jonatana i mÅ‚odszego – Karola, zwanego Sucharkiem. NiespeÅ‚na dziesiÄ™cioletni Karol jest chory na Å›miertelnÄ… chorobÄ™. Brat pomaga mu, jak może – opiekuje siÄ™ nim i umila czas opowiadaniem baÅ›niowych historii. Powoduje, że jego cierpienie i samotność spowodowane niemożliwoÅ›ciÄ… wychodzenia z domu stajÄ… siÄ™ znoÅ›ne. Prawdziwym testem ich relacji jest jednak wydarzenie zakoÅ„czone dla Jonatana tragediÄ…. Ginie ratujÄ…c brata z pÅ‚onÄ…cego domu. Czas rozÅ‚Ä…ki mija jednak wkrótce.

Bracia spotykajÄ… siÄ™ w magicznym Å›wiecie Nangijai, gdzie zamieszkujÄ… w Dolinie WiÅ›ni. DzielÄ… pasje – jeżdżą konno, pÅ‚ywajÄ…, Å‚owiÄ… w rzece ryby. Najważniejszy czas to wieczór, kiedy Jonatan opowiada bratu niesamowite historie. Los sprawia, że ponownie siÄ™ rozÅ‚Ä…czajÄ…. Tym razem Sucharek wyrusza w niebezpiecznÄ… podróż, by pomóc bratu. Gdy odnajduje go u Mateusza, sÄ… nierozÅ‚Ä…czni i razem stawiajÄ… czoÅ‚a wyzwaniom. Karol podziwia brata i uważa go za autorytet, Jonatan nigdy nie okazuje swej wyższoÅ›ci, choć stara siÄ™ opiekować mÅ‚odszym przyjacielem. Ich losy na zawsze poÅ‚Ä…czy decyzja podjÄ™ta przez Sucharka – skacze wraz z bratem w przepaść, by odejść wraz z nim do krainy Nanglimy. Ich zwiÄ…zek jest tak silny, że potrafi zwalczyć nawet Å›mierć.

Inną wartością, która ma w powieści znaczenie jest wolność. Mieszkańcy Nangijai nie godzą na odebranie im przez tyrana Tengila godności i suwerenności. Mimo że poddają się zniewoleniu, gdyż wobec przewagi wroga są bezsilni, to jednak wciąż spiskują. Każdy z nich gromadzi broń, choć jest to zakazane pod karą śmierci. Wdowa po zabitym przez okrutnego najeźdźcę człowieku obcina swoje włosy na cięciwy do łuków. Nawet gdy zostaje pojmany i uwięziony ich przywódca Orwar, nie poddają się planując jak zrzucić ciężkie brzemię i zniewolenie. Ich wytrwałość, pomoc sojuszników z sąsiedniej krainy, a także udział Jonatana i Karola sprawiają, że zwyciężają Tengila. Mogą znów cieszyć się wolnością. Wolność to dla nich najwyższa cecha i są dla niej gotowi do największych poświęceń.
Z historiÄ… Sucharka Å‚Ä…czy siÄ™ temat Å›mierci. Na Ziemi cierpi na nieuleczalnÄ… chorobÄ™. Gdy dowiaduje siÄ™, że umrze – boi siÄ™ tak, jak każdy czÅ‚owiek. Nie widzi w Å›mierci nic pozytywnego – wyobraża jÄ… sobie, jak dziecko, jak leżenie w pustym grobie. Jonatan tÅ‚umaczy mu, że wcale tak nie jest, że na ziemi zostaje tylko powÅ‚oka. Istnieje przecież Nangija, gdzie zmarli mogÄ… siÄ™ spotkać i wieść spokojne i radosne życie. To kraina ognisk i bajek. Okazuje siÄ™ jednak, że i tam Å›mierć ma dostÄ™p. Bracia muszÄ… ponownie umrzeć, by dotrzeć do Nanglimy – Å›wiata przypominajÄ…cego raj, gdzie nie może zdarzyć siÄ™ już zÅ‚a bajka, a ludzie sÄ… szczęśliwi wÅ›ród natury. Sposób ukazania Å›mierci przez Lindgren jest wieloznaczny. Z jednej strony to przejÅ›cie do Å›wiata baÅ›ni, w którym dopiero trzeba zasÅ‚użyć na prawdziwy raj. Ranny Jonatan, obawiajÄ…c siÄ™ kalectwa, prosi brata, by skoczyÅ‚ z nim w przepaść. Karol ma wolny wybór, jednak decyduje siÄ™ w tej ostatniej chwili być z bratem i uratować go tak, jak on niegdyÅ› uratowaÅ‚ go z pożaru. Obydwie historie nakÅ‚adajÄ… siÄ™ na siebie. Åšmierć stanowi tu wybawienie, a jego symbolem jest Å›wiatÅ‚o.

Powieść Lindgren nie zawiera w sobie przytÅ‚aczajÄ…cego dydaktyzmu, jednak pokazuje jakie wartoÅ›ci powinny być dla nas najważniejsze. To głównie szlachetność i gotowość na poÅ›wiÄ™cenie dla innych. Jonatan nie tylko ratuje brata, wÅ‚Ä…cza siÄ™ w walkÄ™ ze zÅ‚em, ale też ratuje życie wrogowi, jednemu z żoÅ‚nierzy Tengila – Pärkowi. Podobnie Karol smuci siÄ™, gdy widzi ginÄ…cego i gnanego przez prÄ…d rzeki ku zgubie Jossiego. Mimo jego zdrady współczuje mu. Jonatan nie bierze bezpoÅ›redniego udziaÅ‚u w walce – nie potrafi zabijać. Jest na to za mÅ‚ody, a może zbyt czysty. Ranienie go przez mitycznÄ… bestiÄ™ symbolizujÄ…cÄ… zÅ‚o KatlÄ™ symbolizuje skażenie go zÅ‚em. Przynosi ono kalectwo. Można to zinterpretować jako fakt, że kto raz zmierzyÅ‚ siÄ™ ze zÅ‚em i nawet je pokonaÅ‚, jest już skażony. Musi odejść do lepszego Å›wiata, gdzie zÅ‚o nie ma już dostÄ™pu.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
„Bracia Lwie Serce” - plan wydarzeÅ„
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie w piguÅ‚ce
Tengil - charakterystyka
Jonatan Lwie Serce - charakterystyka
Karol Lwie Serce - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Braci Lwie Serce”
Astrid Lindgren - biografia
Motywy literackie w powieÅ›ci „Bracia Lwie Serce”
„Bracia Lwie Serce” jako baśń
„Bracia Lwie Serce” jako utwór fantastyczny
Gatunek i budowa powieÅ›ci „Bracia Lwie Serce”
Problematyka „Braci Lwie Serce”
Główne wÄ…tki „Braci Lwie Serce”
Czas i miejsce akcji „Braci Lwie Serce”
Twórczość Astrid Lindgren
„Bracia Lwie Serce” - cytaty



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies