„Makbet” - streszczenie szczegółowe - strona 3
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Makbet

„Makbet” - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

SCENA CZWARTA

W komnacie pałacu w Forres słychać odgłos trąb. Do sali wchodzi Dunkan, a za nim Malkolm, Donalbein, Lennox i cały orszak. Król zapytał Malkolma, czy wyrok na tanie Kadoru został już wykonany i czy powrócili już ci, którzy mieli go przeprowadzić. Syn odparł, że jeszcze ich nie ma, ale wyrok podobno został już wykonany. Z relacji świadków wynikało, że skazany przyznał się do zdrady i błagał o przebaczenie. Król wspominał o zaufaniu, jakim obdarzył tana Kawdoru. Wspomnienia przerwało mu pojawienie się Makbeta z towarzyszami. Dunkan przywitał go słowami:

„Witaj, przezacny kuzynie”.

Król wyznał swojemu krewnemu, że nie ma odpowiedniej nagrody dla jego zasług. Makbet odpowiedział, że służba przy jego boku stanowi wystarczające wynagrodzenie, a jego czyny były zawsze dyktowane miłością do ojczyzny. Dunkan był także bardzo wdzięczny Bankowi i, po przywołaniu go do siebie, serdecznie uściskał młodzieńca.

Król wykorzystał tę niezwykle wzniosłą chwilę, by wyznaczyć na swojego następcę Malkolma, najstarszego syna, który od tej pory został księciem Kumberland. Dunkan ogłosił także wymarsz do Inverness, zamku, który był siedzibą Makbeta. Kuzyn króla był rad na tę wieść i postanowił pojechać do pałacu pierwszy, aby powiadomić swoją żonę o rychłym przybyciu władcy Szkocji.

Gdy chciał się już oddalić, przyszła mu do głowy pewna myśl: będzie musiał usunąć księcia Kumberland ze swojej drogi po koronę królewską. Choć próbował odegnać od siebie ten straszny pomysł, on już zaświtał w jego umyśle. Gdy opuścił komnatę, Dunkan zwrócił się do Banka, zachwalając pod niebiosa swojego kuzyna:

„Nieporównany to skarb taki krewny”.

SCENA PIÄ„TA

Na zamku w Inverness, w komnacie należącej do Makbeta, siedzi jego żona – Lady Makbet i czyta list od swojego męża. W liÅ›cie jej ukochany pisaÅ‚ o swoim spotkaniu z trzema wiedźmami i o ich przepowiedniach. Dalej informowaÅ‚, że jak tylko zjawy rozpÅ‚ynęły siÄ™ w powietrzu, dostojnicy Rosse i Angus powitali go, nazywajÄ…c nowym tanem Kawdoru (co Å›wiadczyÅ‚o o tym, że sÅ‚owa czarownic siÄ™ sprawdzaÅ‚y). Makbet poinformowaÅ‚ także małżonkÄ™ o ostatniej, najważniejszej przepowiedni: bÄ™dzie królem. Na zakoÅ„czenie listu pozdrowiÅ‚ ukochanÄ….
Lady Makbet rozmyślała o przyszłości męża i swojej. Miała nadzieję, że Makbet, wbrew swojej łagodnej naturze, obierze najszybszą drogę do przejęcia tronu. Zdawała sobie sprawę, że jej mąż to człowiek uczciwy i prawy: wobec tego na niej będzie spoczywał obowiązek przekonania go, by przemocą i siłą upomniał się o swoje przeznaczenie.

Do komnaty wszedł sługa i zapowiedział, że w zamku będzie nocował sam król, czym zaskoczył Lady Makbet, ponieważ mąż nie wspomniał jej w liście o swym powrocie, a tym bardziej, że towarzyszyć mu będzie król. Sługa powiedział swojej pani, że taką nowinę przyniósł posłaniec. Lady Makbet nakazała przygotować zamek na przyjęcie króla Dunkana.
Gdy została sama, wezwała duchy:

„PrzybÄ…dźcie, o wy duchy, karmiciele
Zabójczych myśli, z płci mej mię wyzujcie
I napełnijcie mię od stóp do głowy
NieubÅ‚aganym okrucieÅ„stwem!”.


Lady Makbet potrzebowała wsparcia sił nadprzyrodzonych, aby zagłuszyć w sobie sumienie i kobiece instynkty. Potrzebowała sił, aby popchnąć swojego męża do popełnienia zbrodni, która zarówno jemu, jak i jej, utoruje drogę do tronu Szkocji.

Gdy do komnaty wszedł Makbet, żona powitała go mówiąc, że jego list przeniósł ją w świetlistą przyszłość. Gdy mężczyzna powiedział, że Dunkan ma spędzić w ich zamku jedną noc i nazajutrz odjechać, Lady Makbet zawyrokowała, że tak się nie stanie: król miał nie obudzić się następnego ranka, a ta noc miała być jego ostatnią. Plan kobiety polegał na tym, by jak najgodniej przyjąć króla i zrobić na nim możliwe najlepsze wrażenie. Poradziła mężowi:

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15  

Szybki test:

Rosse i Angus ogłosili Makbeta tanem:
a) Kawdoru
b) Inverness
c) Glamis
d) Fajfu
RozwiÄ…zanie

Fleance był synem:
a) Banka
b) Makdufa
c) Dunkana
d) Angusa
RozwiÄ…zanie

Malkolm uważał, że cechuje go:
a) energia i optymizm
b) zdecydowanie i okrucieństwo
c) sprawiedliwość i przebiegłość
d) chciwość i rozpusta
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Lady Makbet – charakterystyka postaci
Makbet – charakterystyka postaci
„Makbet” - streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Makbeta” Szekspira
„Makbet” jako przykÅ‚ad tragedii szekspirowskiej
Geneza „Makbeta”
Problematyka „Makbeta”, czyli niszczÄ…ca siÅ‚a niepohamowanej ambicji,
Psychologia w „Makbecie”
Filozofia w „Makbecie”
Kompozycja, jÄ™zyk i styl „Makbeta”
Problem zÅ‚a w „Makbecie”
„Makbet” jako opowieść o wÅ‚adzy - różnica pomiÄ™dzy wÅ‚adzÄ… królewskÄ… a tyraniÄ…
Czy zdolność do okrucieństwa jest zdeterminowana płcią?
Biografia Williama Shakespeare`a
NawiÄ…zania do „Makbeta” w kulturze
Symbole w „Makbecie”
Pozostali bohaterowie „Makbeta”
Twórczość Williama Szekspira
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Opinie o Szekspirze
Najwazniejsze cytaty z „Makbeta”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies