Makbet – charakterystyka postaci ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Makbet

Makbet – charakterystyka postaci

Autor: Karolina Marlêga

Makbet to generał armii króla Dunkana oraz jego bliski krewny, późniejszy tyran Szkocji. Jego imię pada z ust rannego żołnierza, który opowiada o jego waleczności na polu bitwy, gdzie toczy się wojna między Szkotami a Norwegami. Wyobrażenie czytelnika o Makbecie, jako wielkim i lojalnym wojowniku zmienia się, gdy bohater napotyka trzy czarownice.

Zdajemy sobie wtedy sprawę, że poza odwagą, cechują go przesadna ambicja i jednoczesne zwątpienie we własne możliwości. Gdy dowiaduje się, że zostanie królem reaguje radośnie, ale po czasie zauważamy w nim wewnętrzne rozdarcie. Te trzy cechy: odwaga, ambicja i zwątpienie przez cały czas targają Makbetem. Szekspir ukazał poprzez tę postać, jak straszne skutki dla człowieka o słabym charakterze mogą mieć przerost ambicji i poczucie winy.

Można powiedzieć, że Makbet jest zły, ale jego słaby charakter różni go od innych niecnych postaci Szekspira, takich jak Iago z Otella, Ryszard III tytułowy bohater kroniki historycznej czy Edmund z Króla Leara, którzy zdławili w sobie poczucie winy i wyrzuty sumienia.

Pomimo tego, że Makbet jest wielkim wojownikiem, to nie potrafi poradzić sobie z psychicznymi konsekwencjami popełnienia zbrodni.

Tuż przed zamordowaniem Dunkana targają nim emocje, uniemożliwiające mu niemalże popełnienie zbrodni (gdyby nie stanowczość Lady Makbet - nie doszłoby do mordu). Zbrodnia i jej konsekwencje sprawiają, że bohater wpada w wir kolejnych morderstw, które miały zabezpieczyć mu tron. Przeżywa momenty poczucia wielkiej winy (gdy zobaczył ducha Banka), a także pesymizmu (po śmierci małżonki). Czuje wielkie napięcie: jest zbyt ambitny i żądny władzy, by pozwolić swojemu sumieniu powstrzymywać się od kolejnych morderstw:

„Jeden, wyÅ‚Ä…cznie jeden tylko bodziec
Podżega we mnie tę pokusę, to jest
Ambicja, która przeskakując siebie
Spada po drugiej stronie”.


Ale to samo sumienie nie pozwala mu cieszyć się z władzy zdobytej przemocą.

Gdy jego losy wydają się być już przesądzone (w momencie, gdy pod jego zamkiem oczekuje go wielka armia angielska), wydaje się, iż bohater odczuwa ulgę, że ponownie może stać się wojownikiem, może powrócić na arenę, na której święcił największe triumfy. W odróżnieniu od innych bohaterów dzieł Szekspira, Makbet nigdy nie ma myśli samobójczych:
„Mamli rzymskiego gÅ‚upca naÅ›ladujÄ…c
Przebić się własnym mieczem? Nie! dopóki
Życie przed sobą widzę, wolę raczej
Przeszywać cudze piersi”.


Losy bohatera zataczajÄ… krÄ…g – poznaliÅ›my go jako zwyciÄ™zcÄ™ na polu bitwy, a ostatni raz widzimy go toczÄ…cego przegrany pojedynek z Makdufem.

Zobacz inne artykuły:

Inne
Lady Makbet – charakterystyka postaci
Makbet – charakterystyka postaci
„Makbet” - streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Makbeta” Szekspira
„Makbet” jako przykÅ‚ad tragedii szekspirowskiej
Geneza „Makbeta”
Problematyka „Makbeta”, czyli niszczÄ…ca siÅ‚a niepohamowanej ambicji,
Psychologia w „Makbecie”
Filozofia w „Makbecie”
Kompozycja, jÄ™zyk i styl „Makbeta”
Problem zÅ‚a w „Makbecie”
„Makbet” jako opowieść o wÅ‚adzy - różnica pomiÄ™dzy wÅ‚adzÄ… królewskÄ… a tyraniÄ…
Czy zdolność do okrucieństwa jest zdeterminowana płcią?
Biografia Williama Shakespeare`a
NawiÄ…zania do „Makbeta” w kulturze
Symbole w „Makbecie”
Pozostali bohaterowie „Makbeta”
Twórczość Williama Szekspira
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Opinie o Szekspirze
Najwazniejsze cytaty z „Makbeta”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies