Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Pozytywizm

Limba - wiadomości wstępne


„Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie (…) Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu” - Antoine de Saint-Exupry „Twierdza”(V).

„Śmierć nie jest kresem naszego istnienia - żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach. Albowiem oni to dalej my, a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na drzewie życia” - Albert Einstein.

„Wtem tuż z prawej strony usłyszałem, jakby jakieś drzewo płakało. Nie wiem, dąb czy buk to był. Wyciągnąłem nawet rękę i wtedy zobaczyłem ją, wtuloną w to drzewo (…) No, i tych akacji szkoda. Żal za gardło ściskał, gdy się takie stare drzewa waliły pod piłami jak patyki. Człowiek się urodził z nimi, rósł z nimi, to myślał, że i umrze z nimi” - Wiesław Myśliwski, „Kamień na kamieniu”.

„Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa” - William Blake.

„W naszych czasach każdy chce rządzić, subiektywne zdanie staje się cenne. Ludzie zapominają, że to, co wymyślono, nie zawsze może zostać zrealizowane, a wiele spraw wygląda zupełnie inaczej z wierzchołka drzewa niż od strony korzeni” - Hans Christian Andersen „Baśń mojego życia” (Rozdział VI).

„Są takie drzewa, [...] które rosną normalnie tylko do pewnej wysokości, a potem niespodziewanie puszczają dzikie pędy. Często to można zaobserwować u ludzi” - Arthur Conan Doyle „Przygody Sherlocka Holmes'a („Przygoda w pustym domu”).

„Że dobrym być potrzeba i któż tego nie wie? Lecz dobry owoc rośnie nie na każdym drzewie” - Mikołaj Rej.

Napisał osiem tomów. Zapewne uczyniłby lepiej, gdyby posadził osiem drzewek lub spłodził ośmioro dzieci” - Georg Christoph Lichtenberg „Aforyzmy Lichtenberg” (266).

„Nic bardziej zwodnego niż wczesna dojrzałość. Młoda jemioła bardziej przypomina drzewo niż młody dąb” - Marie von Ebner-Eschenbach „Aforyzmy Eschenbach”.
„Drzewo nie zna własnej nędzy” - Blaise Pascal „Zeszyty 1957-1972”.

„Gdzie prawd tyle, ile drzew w lesie - tam zaraz i partyzantka”
- Władysław Grzeszczyk „Parada paradoksów”.

„Kto przywiązuje się do dobrego drzewa, zyskuje dobry cień” - Miguel de Cervantes.

„Widzę w nim [w losie] podobieństwo do rwącej rzeki, która gdy wyleje, zatapia równiny, przewraca drzewa i domy, zabiera grunt w jednym miejscu, układa w innym, każdy przed nią ucieka, każdy ustępuje przed jej wściekłością, nie mogąc jej się oprzeć. Lecz chociaż taką jest rzeka, nie znaczy, że ludzie, gdy spokój powróci nie mogli zabezpieczyć się groblami i tamami w taki sposób, żeby ona, przybierając później, albo popłynęła kanałem, albo żeby jej impet nie był tak nieokiełznany ani tak szkodliwy” - Henryk Sienkiewicz.

„Widzisz, drzewa, które poddają się rwącym potokom, ratują swoje konary, a zbyt oporne giną z korzeniami” Sofokles.

„Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu: nie ma ogrody bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu” - Władysław Tatarkiewicz.

„Nie z każdego drzewa zrobisz posąg Minerwy”
- Erazm z Rotterdamu.

„Każde niepowodzenie to listek spadający z drzewa nadziei” - Józef Bułatowicz.

„Kiedy nie można znaleźć nawet śladu rodzinnego domu, kiedy odmienione są drzewa i rzeka, jedynym głosem, jaki spodziewamy się usłyszeć od pielgrzyma, jest głos rozpaczy, lament, gorycz” - Julia Hartwig o „Dworze” Miłosza.

strona:    1    2    3  

Zobacz inne artykuły:

Asnyk Adam
Analiza porównawcza utworów „Oda do młodości” Adama Mickiewicza i „Do młodych” Adama Asnyka
Limba - interpretacja i analiza
Limba - wiadomości wstępne
Daremne żale - interpretacja i analiza
Między nami nic nie było - interpretacja
Do młodych - interpretacja
Do młodych - wiadomosci wstępne

Konopnicka Maria
Rota – analiza i interpretacja
O Wrześni - interpretacja i analiza
O Wrześni - geneza
Wolny najmita - analiza
Wolny najmita - interpretacja

InnePartner serwisu:

kontakt | polityka cookies