Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Akademia pana Kleksa

Czas i miejsce akcji „Akademii pana Kleksa”

Adaś w swoim pamiętniku opisuje wydarzenia od przybycia do Akademii, aż do wigilii Bożego Narodzenia. Właściwa akcja trwa od września, jednak bohater wspomina swoją wizytę w bajce o dziewczynce z zapałkami, którą odbył w czerwcu. W bajkach czas jest nieokreślony, jak stwierdza w jednej z nich pan Andersen: „Przecież to bajka. Wszystko tu jest zmyślone i nieprawdziwe.”, więc także czas tu nie istnieje. Podobnie opowieści Mateusza, choć rozgrywa się w czasach panowania królów w Europie, nie możemy powiązać z czasem historycznym.

Głównym miejscem akcji powieści Brzechwy jest trzypiętrowa Akademia pana Kleksa przy ulicy Czekoladowej. Mieszczą się tam na parterze sale lekcyjne, sypialnia i jadalnia chłopców, mieszkanie pana Kleksa i Mateusza, a także niedostępne sekrety pana Kleksa. Akademia otoczona jest murem, który z zewnątrz wygląda jak zwykły mur, natomiast wewnątrz znajdują się w nim bramki do wielu bajek (nikt nie wie ile ich jest). Budynek stoi w olbrzymim parku, w którym rosną wielkie drzewa. Akademia na koniec powieści zmienia się w klatkę ze szpakiem, zaś Adaś z dziedzińca szkoły przenosi się do pokoju z lampą i wielką biblioteką, w którym starszy pan opowiada mu bajkę.

Innymi miejscami wydarzeń są poszczególne bajki. W opowieści „O dziewczynce z zapałkami” Adaś wchodzi na tłoczną i zasypaną śniegiem ulicę obcego miasta. Nie czuje zimna, ponieważ jest „z innej bajki”. Z kolei w utworze „O śpiącej królewnie i siedmiu braciach” Adaś z Andrzejem biorą udział w historii, a następnie jedzą wraz z królewną poczęstunek. Królową Żabkę spotyka Adaś we wnętrzu dziupli starego dębu, w jednej ze skrzyń, zaś kąpiel w morzu uczniowie Akademii zażywają w bajce „O rybaku z złotej rybce”.

Opowieść Mateusza rozgrywa się na dworze potężnego króla. Książę mieszka w pałacu wyłożonym marmurami i złotem oraz perskimi dywanami. Ma własną zbrojownię i stadninę koni. Królestwo jest olbrzymie, a inni władcy chylą czoło przed ojcem Mateusza i pragną jego przyjaźni. Po przemianie w szpaka książę odwiedza dwory swych sióstr, a po wielu perypetiach trafia na targu w Salamance w ręce pana Kleksa.


Powieść ciekawie przedstawia także Księżyc, na którym było prawe oko dyrektora Akademii. Cała powierzchnia księżyca pokryta jest górami z miedzi, srebra i żelaza. Góry poprzecinane są we wszystkich kierunkach długimi, krętymi korytarzami, od których prowadzi niezliczona ilość drzwi do leżących wzdłuż korytarzy pieczar. Mieszkają w nich księżycowi ludzie, którzy nazywają się Lunnami. Na powierzchni księżyca panuje wieczysty mróz, dlatego też Lunnowie nigdy nie opuszczają wnętrza gór. Snują się nieustannie po swoich korytarzach, wędrują z piętra na piętro, zapuszczają się w głąb swojej planety, drążą niestrudzenie metalowe ściany i prowadzą pracowite życie mrówek. Roślinności na księżycu nie ma żadnej, nie ma też żadnych innych żywych istot prócz Lunnów. Ich mieszkania wypełnione są dziwacznymi sprzętami z żelaza i miedzi. Są to przeróżne krążki, płytki, talerze, misy, poustawiane na trójnogach lub pozawieszane na ścianach. Na południu półkuli księżyca, w Wielkiej Srebrnej Górze, mieszka władca Lunnów, potężny i groźny król Niesfor.

Psi raj to miejsce, gdzie dostają się po śmierci wszystkie psy. Nie doznają tam żadnych trosk ani przykrości. Znajduje się on w połowie drogi do raju ludzkiego. Słońce nigdy tam nie zachodzi, a czas odmierzany jest czasem zjedzenia czekoladowego pomnika. Do wnętrza można dostać się przez szklaną bramę pilnowaną przez buldoga angielskiego. Prowadzi od niej szeroka ulica Białego Kła, po której obydwu stronach stoją długim szeregiem psie budy, przypominające nieduże domki, pobudowane z różnokolorowych cegiełek i kafli, o maleńkich ganeczkach i okrągłych okienkach, otoczone prześlicznymi ogródkami. Po ulicy spacerują psy najrozmaitszych ras i gatunków. Ulica wiedzie aż do placu Doktora Dolittle, na którym stoi jego pomnik z napisem: „Doktorowi Dolittle, dobroczyńcy i lekarzowi zwierząt, wdzięczne psy”. Plac otoczony był ze wszystkich stron schludnymi, jasnymi domkami. Reks oprowadza Adasia po całym psim raju. Pokazuje mu między innymi ulicę Dręczycieli, plac Robaczków Świętojańskich, ulicę Biszkoptową, a także psi cyrk i psie kina, ulicę Baniek Mydlanych, Zaułek Dowcipny i ulicę Konfiturową, wyścigi chartów i Teatr Trzech Pudli, hodowlę kiszek kaszanych i pasztetowych, ogródki salcesonowe, szczenięcą łaźnię oraz rozmaite inne rajskie urządzenia.

strona:    1    2  


Szybki test:

Pan Kleks po raz pierwszy spotkał szpaka Mateusza:
a) w Chinach
b) w Krakowie
c) na Wyspie Cukrowej
d) w Salamance
Rozwiązanie

Władcami Lunnów był król:
a) Nietop
b) Niesfor
c) Niechodź
d) Niedobr
Rozwiązanie

Opowieść Mateusza rozgrywa się w wieku:
a) nie możemy tego określić
b) XIV
c) XVI
d) XV
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Akademia pana Kleksa” - streszczenie szczegółowe
Plan wydarzeń „Akademii pana Kleksa”
Streszczenie „Akademii pana Kleksa” w pigułce
Sen o siedmiu szklankach - streszczenie
Wizyta Adasia w psim raju - streszczenie
Zabawa Adasia i Artura w poszukiwaczy skarbów - streszczenie
Wizyta w bajce „O śpiącej królewnie i siedmiu braciach” - streszczenie
Wizyta w bajce „Dziewczynka z zapałkami” - streszczenie
Opowieść Mateusza - streszczenie
„Akademia pana Kleksa” - opis pozostałych bohaterów
Adaś Niezgódka - charakterystyka
Ambroży Kleks - charakterystyka
Mateusz - charakterystyka
Magiczne przedmioty w Akademii
Akademia pana Kleksa - opis
Życie chłopców w Akademii pana Kleksa
Główne wątki „Akademii pana Kleksa”
Problematyka „Akademii pana Kleksa”
Czas i miejsce akcji „Akademii pana Kleksa”
Jan Brzechwa - biografia
Akademia Pana Kleksa – bibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies