Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Akademia pana Kleksa

Opowieść Mateusza - streszczenieMateusz wyznał Adasiowi, że jest księciem. Urodził się jako jedyny syn i następca tronu potężnego władcy. Wychowywał się na dworze pełnym marmurów i złota, a każda jego zachcianka była niezwłocznie spełniana. Jego cztery siostry wyszły za okolicznych władców. Wszyscy liczyli się z potęgą militarną ojca Mateusza i zabiegali o jego przyjaźń. Pasją młodego księcia były polowania, miał wiele koni i odpowiednio dobranej broni myśliwskiej. Myśli o polowaniu odwracały uwagę księcia od innych nauk, dlatego ojciec zabronił mu konnej jazdy. Z żalu za swą pasją Mateusz płakał, a w kraju urządzano żałobę, jednak król był nieugięty.

Pewnego dnia ośmioletni Mateusz usłyszał rżenie swego konia – Ali Baby pod oknem. Wziął broń i udał się na przejażdżkę. Po oddaleniu się od pałacu, w lesie, koń zaczął okazywać oznaki niepokoju. Na jego drodze stanął potężny wilk. Książę nakazał mu odejść, gdy jednak wilk nie posłuchał, wystrzelił w stronę jego paszczy wszystkie naboje. Trafił, jednak zwierzę przed ostatnim tchnieniem kłem skaleczyło chłopca w udo. Rozległo się wycie wilków. Czym prędzej książę niezauważony powrócił do pałacu i zasnął.

Nad ranem nad swoim łóżkiem ujrzał królewskich lekarzy. Nie mogli powstrzymać krwotoku z rany. Za wyleczenie syna władca wyznaczył wielką nagrodę. Przybywało wielu medyków, jednak żadna kuracja nie skutkowała. Gdy wszyscy już stracili nadzieję na dwór przybył doktor Paj-Chi-Wo z Chin. Król obiecywał mu bajkowe skarby i tytuły, jednak medyk chciał najpierw zobaczyć chorego. Oddech specjalisty przywrócił mu siły, a rana zniknęła. Radość była wielka. Paj-Chi-Wo porosił o rozmowę z księciem sam na sam. Wyznał, że zabił on króla wilków i grozi mu niebezpieczeństwo, ponieważ to bardzo mściwe zwierzęta. Ofiarował mu czapkę bogdychanów. Dzięki niej, w chwili niebezpieczeństwa, książę mógł przemienić się w dowolne zwierzę, a po pociągnięciu przyszytego do niej guzika powrócić do swej postaci. Doktor zniknął, zaś na jego cześć skarby zostały rozdane ubogim. Mijały lata, a książę wciąż nie mógł zapomnieć o przerażającej paszczy wilka. Zabrał się za naukę, a polowania nie pociągały go już. Po pewnym czasie do stolicy zaczęły napływać niepokojące wieści – ogromne stada wilków atakowały osady i tratowały pola uprawne. Mordowały zwierzęta i ludzi. Zapanował głód. Mimo wysłania armii wilków wciąż przybywało. W końcu zagroziły stolicy. Mateusz miał wówczas czternaście lat i dzielnie stanął w obronie rodziców, jednak jeden z halabardników okazał się zdrajcą i powstrzymał go. Stracił przytomność, a gdy się ocknął zobaczył, że inni już nie żyli. Pomyślał, że warto byłoby być ptakiem i sięgnął po magiczną czapkę. Zobaczył, że nie ma przy niej guzika, jednak, gdy ujrzał paszczę wilka, bez wahania zmienił się w ptaka.

Lecąc nad swym krajem patrzył, jak się rozpada. Zastanawiał się, gdzie podczas licznych podróży mógł zgubić guzik. Jako szpak Mateusz próbował porozumieć się z siostrami, jednak go nie rozumiały. Trafił na sprzedaż i przechodził z rąk do rak, aż na targu w Salamance kupił go pan Kleks.

Szybki test:

Doktor Paj-Chi-Wo pochodził z:
a) Chin
b) Korei
c) Japonii
d) Mongolii
Rozwiązanie

Ulubiony wierzchowiec Mateusza miał na imię:
a) Ali Baba
b) Dżin
c) Bucefał
d) Szachraj
Rozwiązanie

Książę Mateusz zabił króla:
a) żubrów
b) dzików
c) lwów
d) wilków
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Akademia pana Kleksa” - streszczenie szczegółowe
Plan wydarzeń „Akademii pana Kleksa”
Streszczenie „Akademii pana Kleksa” w pigułce
Wizyta Adasia w psim raju - streszczenie
Zabawa Adasia i Artura w poszukiwaczy skarbów - streszczenie
Wizyta w bajce „O śpiącej królewnie i siedmiu braciach” - streszczenie
Wizyta w bajce „Dziewczynka z zapałkami” - streszczenie
Opowieść Mateusza - streszczenie
„Akademia pana Kleksa” - opis pozostałych bohaterów
Adaś Niezgódka - charakterystyka
Ambroży Kleks - charakterystyka
Mateusz - charakterystyka
Życie chłopców w Akademii pana Kleksa
Główne wątki „Akademii pana Kleksa”
Problematyka „Akademii pana Kleksa”
Czas i miejsce akcji „Akademii pana Kleksa”
Jan Brzechwa - biografia
Akademia Pana Kleksa – bibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies