Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopcy z Placu Broni

Charakterystyka bohaterów „Chłopców z Placu Broni”Cynder – przewodniczący kółka samokształceniowego. Uważał, że sprawowana funkcja nie pozwala mu na wkładanie palców do ust i gwizdanie.

Feri Acz – przywódca chłopaków z Ogrodu Botanicznego, którzy jako swój wyróżnik nosili czerwone koszule. Był dobrze zbudowanym, barczystym chłopcem o ciemnych włosach. Doskonale się prezentował w czerwonej, obszernej koszuli, która nadawała mu wojowniczy wygląd. Miał w spojrzeniu coś miłego i ujmującego. Cieszył się złą sławą, mówiono, że wyrzucono go ze szkoły realnej. Miał głęboki głos, który potrafił zmrozić krew w żyłach tym, którzy narazili się dowódcy. Był przystojnym chłopcem, oczy świeciły mu wojowniczo. Dowodził „czerwonymi koszulami” podczas bitwy o Plac Broni. Starał się utrzymywać w ryzach swych podkomendnych. Miał wyrzuty sumienia z powodu choroby Nemeczka. Potrafił docenić jego odwagę i oddać mu należny szacunek. Został pokonany w zapasach przez wątłego Nemeczka, a po przegranej bitwie stracił swe przywództwo.

Bracia Pastorowie – byli rośli i silni. Nemeczek uważał, że w dwóch mogliby pobić nawet dziesięciu chłopców. Byli też świetnymi biegaczami. Chodzili zawsze ze spuszczonymi głowami, patrzyli ponuro spode łba, nikt nie widział uśmiechu na ich ogorzałych twarzach. Mieli czarne włosy. Ochoczo ukarali Nemeczka, który wtargnął na ich teren. Zanurzyli go w stawie. Za skrzywdzenie słabszego Nemeczka przywódca „czerwonych koszul” nakazał im zanurzyć się w stawie. Po przegranej bitwie starszy z nich został przywódcą „czerwonych koszul”.

Wendauer, Sebenicz – członkowie „czerwonych koszul”.

Jano – Słowak, stróż w tartaku parowym. Miał psa Hektora. Chłopcy przynosili mu niedopałki cygar. Miał ich przepędzić na prośbę Gereba w zamian za cygara i forinty. Nie był zbyt inteligentny, ale kibicował chłopcom i razem z nimi się cieszył.

Profesor Rac – sprawiał wrażenie srogiego, jednak w gruncie rzeczy był człowiekiem łagodnego serca. Wezwał do siebie członków Związku Kitowców i nakazał jego likwidację. Odebrał im kit, składki członkowskie, pieczątkę oraz chorągiewkę.
strona:    1    2  

Szybki test:

Słowak pilnujący tartaku patowego miał na imię:
a) Kola
b) Paweł
c) Jano
d) Katon
Rozwiązanie

Najlepiej wśród chłopców gwizdał:
a) Czonakosz
b) Lesik
c) Rychter
d) Czele
Rozwiązanie

Najbardziej elegancki wśród chłopców z Placu Broni był:
a) Czonakosz
b) Boka
c) Barabasz
d) Czele
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie szczegółowe
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie w pigułce
„Chłopcy z Placu Broni” - plan wydarzeń
Ferenc Molnr - biografia
Charakterystyka chłopców z Placu Broni
Janosz Boka - charakterystyka
Erno Nemeczek - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Chłopców z Placu Broni”
Opis Placu Broni
Motywy literackie w „Chłopcach z Placu Broni”
Główne wątki „Chłopców z Placu Broni”
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce akcji „Chłopców z Placu Broni”
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies