Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mały Książę

„Mały Książę” - streszczenie szczegółoweVI
Czwartego dnia pilot zrozumiał smutek Małego Księcia. Dowiedział się, czym były dla niego zachody słońca. Mógł oglądać je tak często, jak tylko chciał, przesuwając jedynie krzesełko o parę kroków. Pewnego dnia oglądał go czterdzieści trzy razy.

VII
Piątego dnia pilot odkrył kolejny sekret chłopca, który spytał go, czy baranki zjadają kwiaty. Następnie chciał się dowiedzieć, po co różom kolce. Lotnik, skupiony na naprawie, stwierdził, że to wyraz złośliwości kwiatów. Książę nie zgadzał się – uważał kwiaty za słabe i naiwne istoty, którym kolce dają wrażenie, że są groźne. Mężczyzna go zbywał, uważając za najważniejsze naprawę samolotu. Rozgniewało to Małego Księcia. Wspomniał o człowieku o czerwonej twarzy, który nie znał uczuć, zapachów, widoku gwiazd. Dla niego był grzybem. Ze złością stwierdził, że poważną rzeczą jest posiadanie od tysiącleci kolców przez róże i ich walka z barankami. Na jego planecie istniał jedyny kwiat, dzięki któremu do szczęścia wystarczało mu patrzenie w gwiazdy. Gdyby kwiat został zjedzony – gwiazdy zgasłyby dla niego. Pilot porzucił swą pracę i pocieszył Małego Księcia, który rozpłakał się.

VIII
Kwiaty na planecie Małego Księcia były skromne i żyły bardzo krótko. Pewnego dnia wykiełkował nieznany krzak. Bardzo długo rozkwitał, co z uwagą śledził Książę. Nazwał kwiat zalotnicą. Róża urodziła się równocześnie ze słońce. Książę docenił jej urodę. Róża była próżna, jednak wzruszająca. Stawiała coraz to nowe żądania, uciekając nawet do naiwnych kłamstw. Celowo wpędzała go w wyrzuty sumienia, dlatego, mimo swego uczucia, Książę przestał jej wierzyć i czuł się nieszczęśliwy. Stwierdził, że powinien upajać się jej zapachem, a nie słuchać kwiatu. Docenić czyny – piękno i zapach – a nie słowa.

IX
Przed ucieczką z planety, do której chłopiec wykorzystał odlot wędrownych ptaków, wyczyścił dwa czynne wulkany i jeden wygasły. Wyrwał także ostatnie pędy baobabów. Przy pożegnaniu z kwiatem chciało mu się płakać. Róża przeprosiła go. Przyznała, że była niemądra i życzyła mu szczęścia. Wyznała mu miłość i kazała odlecieć. Nie bała się już przeciągów, ani dzikich bestii. Nakazała Księciu pośpiech – nie chciała, by widział, ze płacze. X
Mały Książę postanowił zwiedzić nieodległe planety, by zająć się czymś i czegoś nauczyć. Na pierwszej planecie mieszkał majestatyczny Król, który nazwał go swym poddanym. Był dumny, że może nad kimś panować. Cała planeta zajęta była przez jego gronostajowy płaszcz. Gdy Książę ziewnął, władca zakazał mu ziewania – zabraniała tego etykieta. Potem jednak rozkazał mu ziewnąć, lecz chłopcu odechciało się. Król chciał by szanowano jego autorytet, był władcą absolutnym, ale dobrym, więc wydawał rozsądne rozkazy. Gdy Mały Książę chciał usiąść nakazał mu to, podobnie jak zadawać pytania. Na planecie nie było nikogo, jednak władca uważał, że rządzi wszystkim, nawet ruchem ciał niebieskich. Wędrowiec poprosił go, by rozkazał słońcu zajść. Król przytoczył przykłady nierozsądnych rozkazów i wspomniał, że należy wymagać tego, co można otrzymać. Zachód słońca miał być dopiero wieczorem. Mały Książę nudził się i chciał opuścić planetę. Król zaproponował mu posadę ministra sprawiedliwości – z braku innych poddanych miał sądzić siebie, co uważał za wielce trudne. Król wspomniał o istnieniu starego szczura, którego mógł skazywać na śmierć i ułaskawiać. Mały Książę postanowił opuścić planetę, żegnany propozycją posady ambasadora.

XI
Kolejną planetę jaką odwiedził Mały Książę zamieszkiwał Próżny, który ucieszył się na widok wielbiciela. Poprosił, by gość zaklaskał, a wówczas kłaniał się swym śmiesznym kapeluszem. Po pięciu minutach zabawa ta znudziła się podróżnikowi. Próżny nie usłyszał pytania, co Książę ma zrobić, by kapelusz spadł – był otwarty jedynie na pochwały. Uważał, że jest najpiękniejszy i najmądrzejszy na planecie, mimo że nikogo poza nim nie było. Chłopiec uznał, że to śmieszne.

strona:    1    2    3    4    5  

Szybki test:

Skąd według narratora przybył Mały Książę?
a) z nieodkrytej planety
b) z planety B-612
c) z gwiazdy 3787
d) z asteroidy 112
Rozwiązanie

Co według pustynnego kwiatu przeszkadza ludziom?
a) brak wody do picia
b) silny wiatr
c) słoneczny żar
d) brak korzeni
Rozwiązanie

Ile wulkanów było na planecie Małego Księcia?
a) trzy wygasłe
b) trzy czynne
c) dwa wygasłe i jeden czynny
d) dwa czynne i jeden wygasły
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Mały Książę” - streszczenie szczegółowe
„Mały Książę” - streszczenie w pigułce
Antoine de Saint-Exupry - biografia
Charakterystyka Małego Księcia
„Mały Książę” - plan wydarzeń
Geneza „Małego Księcia”
Symbolika w „Małym Księciu”
Gatunek i budowa „Małego Księcia”
Czas i miejsce akcji „Małego Księcia”
Problematyka „Małego Księcia”
Motyw wędrówki w „Małym Księciu”
„Mały Książę” - najważniejsze cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies