Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mały Książę

„Mały Książę” - streszczenie szczegółoweXII
Na następnej planecie wędrowiec spotkał Pijaka. Ujrzał człowieka siedzącego przed pustymi i pełnymi butelkami. Pijak rzekł, że pije. Pije, aby zapomnieć. Pragnie zapomnieć że się wstydzi, a wstydzi się, że pije. Zasmuciło to Małego Księcia.

XIII
Na czwartej planecie bohater spotkał Bankiera. Zwrócił mu uwagę, że jego papieros zgasł, jednak człowiek zajęty był dodawaniem. Wciąż liczył, dochodząc do niebagatelnych sum. Uważał się za człowieka poważnego. Od wielu lat zajmował się liczeniem gwiazd, nie miał czasu na marzenia. Uważał, że je posiada, a dzięki bogactwu może kupować inne gwiazdy. Stwierdził, że skoro nikt wcześniej nie pomyślał, by zagarnąć gwiazdy, należą one do niego. Bankier zapisywał ilość przeliczonych gwiazd i chował kartkę z ich liczbą do banku. Mały Książę stwierdził, że posiada różę i wulkany, dla których jest „pożyteczny”. Bankier zaś nie potrafił odpowiedzieć, jaką korzyść miały dla niego gwiazdy.

XIV
Na piątej, najmniejszej planecie znajdowała się lampa uliczna i Latarnik. Mały Książę nie rozumiał sensu istnienia Latarnika, jednak jego praca wydała się mu pożyteczna, ponieważ czynił ładną rzecz. Swoje zajęcie – zapalanie i gaszenie lampy - Latarnik wytłumaczył rozkazem. Wiele lat temu miał on sens, jednak jego planeta z czasem zaczęła obracać się coraz szybciej i nie miał czasu na odpoczynek. Jedna minuta odpowiadała jednemu miesiącowi. Podróżnik poradził mu, by kroczył przez planetę, a wówczas cały czas będzie na niej trwał dzień, nie mógłby jednak wówczas spać. Bohaterowi podobała się napotkana postać, bo nie zajmowała się wyłącznie sobą. Imponowała mu przeogromna ilość zachodów słońca.

XV
Na szóstej planecie chłopiec spotkał Starszego Pana. Była ona dziesięć razy większa od poprzednich. Gospodarz opracowywał wielkie księgi. Przedstawił się jako geograf. Nie wiedział, czy na jego planecie są oceany i góry, ponieważ brakowało mu badaczy. Nie opuszczał swego biura, był poważny i nie zajmował się łazikowaniem. Zaczął wypytywać Małego Księcia o jego planetę. O kwiecie nie chciał słyszeć, bo kwiaty były „efemeryczne”. Geografia zajmowała się rzeczami wiecznymi, a nie „zagrożonymi bliskim unicestwieniem”, takimi jak róża. Mały Książę odczuł żal. Naukowiec polecił mu odwiedzenie Ziemi. XVI
Narrator przedstawia Ziemię w liczbach – zamieszkuje ją stu jedenastu królów, siedem tysięcy geografów, wielu bankierów, pijaków i próżnych, a także cała armia latarników, którzy codziennie wykonywali swą pracę od Nowej Zelandii i Australii po Amerykę Północną. Ludzi było dwa miliardy.

XVII
Narrator wspomniał, że tak naprawdę ludzie nie zajmowali dużo miejsca – można było ich zgromadzić na jednej z wysepek Oceanu Spokojnego. Jednak dorośli wierzyli, że są tak wielcy, jak baobaby. Mały Książę na Ziemi przywitał się ze żmiją, która potwierdziła, że jest na pustyni w Afryce. Pokazał jej swą planetę i wspomniał o problemach z różą. Wędrowiec tęsknił do ludzi, a wąż wspomniał, że wśród nich także jest się samotnym. Zwierzę wspomniało o swej potędze – mogła odsyłać każdego tam, skąd przybył. Zaofiarowała w przyszłości swą pomoc, gdyby zatęsknił za planetą.

XVIII
Na pustyni Mały Książę spotkał jeden, marny kwiat. Spytał go o ludzi. Kwiat widział niegdyś karawanę. Stwierdził, że ludźmi miota wiatr gdyż nie mają korzeni.

XIX
Mały Książę wspiął się na górę, by obejrzeć planetę. Powiedział „Dzień dobry” i odpowiedziało mu echo. Stwierdził, że planeta jest sucha, spiczasta i słona, a ludziom brak wyobraźni, bo powtarzają to, co się do nich mówi. Róża zawsze mówiła pierwsza.

XX
Chłopiec długo wędrował, aż trafił do ludzi. Znalazł się w ogrodzie pełnym róż. Poczuł się bardzo nieszczęśliwy, bo jego róża zapewniała go, że jest jedyna na świecie, a w ogrodzie było pięć tysięcy podobnych kwiatów. Towarzyszyło mu rozczarowanie, bo miał zwykłą różę. Nie był potężnym księciem. Zapłakał.

strona:    1    2    3    4    5  

Szybki test:

W którym roku turecki astronom odkrył nową gwiazdę?
a) 1824
b) 1953
c) 1921
d) 1909
Rozwiązanie

Co przedstawiał pierwszy rysunek narysowany w dzieciństwie przez narratora?
a) baranka
b) owieczkę
c) kapelusz
d) węża boa, który połknął słonia
Rozwiązanie

W czym według narratora kochają się dorośli?
a) w gwiazdach
b) w pieniądzach
c) w cyfrach
d) w bogactwie
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Mały Książę” - streszczenie szczegółowe
„Mały Książę” - streszczenie w pigułce
Antoine de Saint-Exupry - biografia
Charakterystyka Małego Księcia
„Mały Książę” - plan wydarzeń
Geneza „Małego Księcia”
Symbolika w „Małym Księciu”
Gatunek i budowa „Małego Księcia”
Czas i miejsce akcji „Małego Księcia”
Problematyka „Małego Księcia”
Motyw wędrówki w „Małym Księciu”
„Mały Książę” - najważniejsze cytatyPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies