Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Quo vadis

„Quo vadis”- krótkie streszczenie

Autor: Dorota Blednicka

Winicjusz odwiedza w Rzymie narzeczoną. Opowiada Ligii o rozmowach z Pawłem. Petroniusz odzyskuje dawne względy Nerona. Krytykuje dzieło cezara. Ten przyznaje, że nie odzwierciedla ono w pełni grozy płonącego miasta. Tygellin ponownie zapewnia władcę, że jest dla niego gotów podpalić Rzym.

Neron wyznaje, że robi wszystko, aby przewyższyć sławę innych. Elegant prosi władcę, by pozwolił Markowi wrócić do Rzymu i poślubić Ligię. Nadchodzą wieści, że Rzym płonie. Przerażony Winicjusz rusza, aby ratować Ligię. Zaczyna podejrzewać, że miasto zostało podpalone z rozkazu Nerona.

Winicjusz rozpoczyna poszukiwania narzeczonej. Dociera do domu Linusa. Nie zastaje tam nikogo. Chilon wyjaśnia mu, że Ligia opuściła miasto przed wybuchem pożaru. W Rzymie panuje chaos. Ludzie zaczynają mówić, że to Neron rozkazał podpalić miasto.

Winicjusz i Chilon wyruszają na poszukiwania Ligii. W podziemiach spotykają modlących się chrześcijan. Kryspus przepowiada nadchodzącą apokalipsę. Przerażonych wyznawców uspokaja Apostoł Piotr.

Z rozkazu Tygellina rozpoczyna się akcja ratowania miasta. Wśród ludzi rozprzestrzenia się nauka chrześcijan. Neron podziwia płonące miasto. Wzburzony tłum grozi cezarowi. Petroniusz przemawia do Rzymian. Uspokaja ich. Obiecuje, że miasto zostanie odbudowane, a władca niedługo przygotuje igrzyska.

Piotr prowadzi Winicjusza do Ligii. Chrzci młodzieńca. Mieszkańcy Rzymu oskarżają Nerona o podpalenie miasta. Cezar rozkazuje, aby Tygellin wziął winę na siebie. U Poppei pojawiają się ludzie, którzy oskarżają o wzniecenie pożaru chrześcijan. Petroniusz próbuje przekonać Nerona, że należy opuścić miasto. Tygellin oskarża eleganta, że nazwał władcę podpalaczem i komediantem.

Chilonides oskarża chrześcijan o podpalenie miasta. Zobowiązuje się do wydania wyznawców Chrystusa. Neron nakazuje pojmać Ligię i rozpocząć prześladowania jej współwyznawców. Petroniusz radzi, aby Winicjusz z ukochaną natychmiast opuścili miasto. Neron wzywa go na ucztę, na której oznajmia, że Marek ma być na igrzyskach. W całym mieście rozlegają się krzyki chrześcijanie dla lwów. Ligia zostaje pojmana. Petroniusz mówi, że stracił względy cezara.
Chrześcijanie bez walki dają się chwytać pretorianom. Marek bezskutecznie stara się ocalić Ligię. O pomoc prosi nawet Tygellina. Nie rozumie, dlaczego Chrystus opuścił swoich wyznawców. Traci nadzieję, że zdoła ocalić ukochaną. Wysłuchuje kazania Apostoła Piotra o tym, że Chrystus wybrał Rzym na stolicę swojego Kościoła.

Marek udaje się do więzienia. Jeden z żołnierzy mówi, że dostarczy dziewczynie list. Petroniusz liczy na to, że Poppea ocali Ligię. W czasie uczty Neron uderzył jej syna i wydał na niego wyrok. Kobieta zrobi wszystko, aby ocalić dziecko. Winicjusz w bogatej lektyce spotyka Chilona. Domyśla się, że to on wydał dziewczynę Neronowi. Grek traktuje go z wyższością.

Ligia w liście żegna się z Markiem. oppea obiecuje Petroniuszowi, że pomoże ocalić Ligię. Ludzie cezara zabijają małego Rufiusa. Rozpoczynają się igrzyska. Po występach gladiatorów na arenę wypuszczeni zostają owinięci w skórę zwierząt chrześcijanie. Psy zaczynają rozszarpywać ofiary. Umierają one bez słowa skargi. Cezar rozkazuje wypuścić lwy. Chilon mdleje. Ginących chrześcijan błogosławi Apostoł Piotr. Neron śpiewa pieśń.

Petroniusz wytyka Newronowi błędy w utworze. Na Winicjusza czeka Nazariusz z wiadomością, że nieprzytomna Ligia majaczy . Wzywa narzeczonego. Postanawiają wynieść z więzienia dziewczynę w trumnie. Na kolejnym przedstawieniu chrześcijanie mają zostać ukrzyżowani. Na arenie amfiteatru rozpoczęły się kolejne widowiska. Chrześcijanie ginęli w scenach mitologicznych. Potem zaczęto ich krzyżować. Konający Kryspus nazywa Nerona matkobójcą i Antychrystem.

Chilon nie chce brać już udziału w igrzyskach. Neron zakazuje mu opuszczać miasto. Grek jest przekonany, że chrześcijanie w chwili śmierci widzą zmartwychwstanie. Ligia prosi, aby Winicjusz nie rozpaczał po jej śmierci. Pewnego wieczoru nie zostaje wpuszczony do celi ukochanej. Ligii nie ma wśród wyprowadzanych chrześcijan.

W ogrodach Nerona odbywa się kolejne widowisko. Chrześcijanie giną na płonących pochodniach. Chilon dostrzega Glaukusa i błaga go o wybaczenie. Lekarz przebacza mu doznane krzywdy. Zrozpaczony Grek oskarża cezara o podpalenie Rzymu. Później rozmawia z Pawłem z Tarsu. Przyjmuje chrzest. Zostaje pojmany i skazany na tortury. Wszyscy dziwią się, że Chilon został chrześcijaninem. Grek umiera na krzyżu.

Lud coraz głośniej mówi o niewinnych ofiarach. Boi się więziennego tyfusu. Marek nieustannie modli się. Petroniusza odwiedza Scewinus i wspomina o Pizonie. Elegant postanawia po raz ostatni ocalić Ligię. Zaprasza Nerona na ślub Winicjusza i Ligii. Cezar obiecuje mu, że porozmawiają o tym po igrzyskach.

Nastaje ostatni dzień igrzysk. Na arenie pojawia się Ursus i po chwili zostaje wypuszczony tur, z przywiązaną do rogów Ligią. Olbrzym pokonuje zwierzę i błaga tłum o łaskę. Ludzie zaczynają wołać o ułaskawienie. Neron musi ulec żądaniom poddanych. Ocalona Ligia zostaje przeniesiona do domu Petroniusza. Petroniusz nalega, aby Winicjusz i Ligia opuścili jak najszybciej miasto.

Do domu Petroniusza przybywają chrześcijanie. Zjawia się także Piotr. Nie chce wyjechać z narzeczonymi z miasta. Petroniusz dowiaduje się, że Neron kazał pojmać apostołów. Marek ostrzega rybaka przez niebezpieczeństwem. Piotr i Nazariusz opuszczają miasto. Nagle apostoł widzi Chrystusa i pyta go, dokąd zmierza. Zbawiciel odpowiada, że skoro uczeń odchodzi z Rzymu, to on musi tam wrócić, aby ukrzyżowano go po raz drugi. Starzec zawraca z drogi i zaczyna nauczać nowych wyznawców.

Piotr i Paweł z Tarsu zostają ukrzyżowani. Tuż przed śmiercią Piotr błogosławi „Miastu i światu”. W Rzymie wybucha spisek Pizona. Wielu obywateli zostaje skazanych na śmierć. Szaleństwo Nerona przekracza wszelkie granice. Winicjusz i Ligia przebywają na Sycylii. Młodzieniec przysyła list do wuja. Petroniusz przeczuwa bliską śmierć i żegna się z bliskimi.

Petroniusz postanawia popełnić samobójstwo. Podczas pożegnalnej uczty odczytuje obraźliwy list do Nerona. Umiera razem z ukochaną Eunice. Neron przebywa poza Rzymem. Wybucha bunt legii pod dowództwem Windeksa. Pretorianie wybierają na nowego cezara Galbę. Miedzianobrody zostaje opuszczony przez augustianów. Zapada na niego wyrok śmierci. Nie potrafi jednak popełnić samobójstwa. Ginie z ręki swojego wyzwoleńca.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Quo vadis”- streszczenie szczegółowe
„Quo vadis”- krótkie streszczenie
Geneza „Quo vadis”
Biografia Henryka Sienkiewicza
Marek Winicjusz – charakterystyka postaci
Chilon Chilonides – charakterystyka postaci
Neron – charakterystyka postaci
Ligia – charakterystyka postaci
Petroniusz – charakterystyka postaci
Prawda historyczna w „Quo vadis”
Ideologiczna wymowa „Quo vadis”
Artyzm „Quo vadis”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Plan wydarzeń „Quo vadis”
Obraz dwóch światów w „Quo vadis” – chrześcijańskiego i rzymskiego
Kalendarium życia Sienkiewicza
Ekranizacje „Quo vadis”
Krytyka literacka o „Quo vadis”
Kalendarium twórczości Sienkiewicza
„Quo vadis” - najważniejsze cytaty
O Sienkiewiczu powiedzieli…
Ciekawostki o Sienkiewiczu
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies