Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Quo vadis

„Quo vadis”- krótkie streszczenie

Autor: Dorota Blednicka

Do Rzymu wraca Marek Winicjusz. W domu Aulusów poznaje zakładniczkę - Ligię – Kallinę. Zakochuje się w niej. Z prośbą o radę, jak zdobyć dziewczynę zwraca się do wuja Petroniusza. Arbitra elegancji potajemnie kocha niewolnica, Eunice.

Winicjusz i Petroniusz udają się do domu Aulusa Plaucjusza. Marek mówi Ligii o miłości. Opiekun Ligii wyznaje, że ma zamiar z rodziną opuścić Rzym. Młodzieniec obawia się, że utraci ukochaną. Petroniusz postanawia pomóc mu w zdobyciu Ligii.

Namawia cesarza Nerona, aby odebrał zakładniczkę z domu Plaucjuszów. Zgodnie z rozkazami władcy dziewczyna zostaje zabrana do pałacu. Razem z nią odchodzi Ursus. Zrozpaczony Aulus podejrzewa, że to Petroniusz jest winien ich nieszczęścia. Udaje się do Winicjusza. Przerażony młodzieniec nie wie o odebraniu Ligii.

Zagniewany Winicjusz oskarża Petroniusza o odebranie Ligii. Elegant informuje młodzieńca, że następnego dnia odbędzie się w pałacu uczta. Zasiądzie na niej obok ukochanej.

Ligia zostaje oddana pod opiekę Akte, dawnej kochanki Nerona. Rozważa możliwość uchylenia się od rozkazu Nerona. Winicjusz podczas przyjęcia wyznaje dziewczynie miłość. Ligia czuje, że młodzieniec staje się dla niej kimś bliskim. Cezar uświetnia ucztę występem. Pijany Marek usiłuje pocałować Ligię. Ursus siłą odbiera mu zakładniczkę.

Zrozpaczona Ligia nie chce zostać nałożnicą Winicjusza. Postanawia uciec. Ursus udaje się do biskupa chrześcijan, aby ten pomógł mu w odbiciu dziewczyny. W ogrodzie Ligia i Akte spotykają orszak Poppei. Żona Nerona z zazdrością patrzy na piękną zakładniczkę. Oznajmia jej, że jeszcze tego dnia zostanie kochanką Winicjusza.

Winicjusz w towarzystwie Petroniusza oczekuje na przybycie Ligii. Tymczasem dziewczyna zostaje odbita przez Ursusa i chrześcijan. Podczas potyczki olbrzym zabija Atacyna. Zrozpaczony patrycjusz rozbija świecznikiem głowę staremu niewolnikowi.

Winicjusz przez całą noc szuka ukochanej. Podejrzewa, że została uprowadzona przez Nerona. Postanawia się zemścić. Udaje się do pałacu i dowiaduje się, że zachorowała córka cezara, mała Augusta. Akte zapewnia go, że Neron nie ma nic wspólnego z porwaniem zakładniczki. Wyznaje, że Ligijka zakochała się w nim. Ostrzega, że dziewczyna została oskarżona przez Poppeę o rzucenie czarów na córkę Nerona.
Petroniusz postanawia podarować Eunice Winicjuszowi. Niewolnica błaga eleganta, by nie odsyłał jej z domu. Petroniusz nakazuje ją wychłostać. Okazuje się, że Eunice zna człowieka, który może odnaleźć uciekinierkę. W willi Petroniusza zjawia się Chilon Chilonides. Podejmuje się odnalezienia Ligii.

Umiera mała Augusta. Po okresie żałoby Petroniusz udaje się na Palatyn. Chce dowiedzieć się, czy Neron wierzy w pogłoski o czarach. Cezar oskarża go o śmierć córki. Elegant sugeruje mu, że powinien opuścić Rzym. U Winicjusza zjawia się Chilonides z wiadomością, że Ligia jest chrześcijanką.

Petroniusz z dworem Nerona opuszcza Rzym. Winicjusz nadal poszukuje ukochanej. Staje się okrutny dla niewolników. Odwiedza go Chilon, który przypadkowo spotkał w mieście Glaukusa. Przed laty skrzywdził lekarza. Sprzedał jego rodzinę handlarzom niewolników. Obawiał się zemsty. Grek przynosi również wiadomość o spotkaniu chrześcijan, na którym będzie przemawiał Apostoł Piotr.

Chilon postanawia namówić chrześcijan, aby zabili Glaukusa. Dzięki Kwartusowi poznaje Urbana. Ten podejmuje się zamordowania zdrajcy wyznawców Chrystusa. Grek rozpoznaje w nim Ursusa. Neron występuje publicznie w Neapolis. Kocha Greków i nienawidzi Rzymu. Tygellin nadal nie uzyskuje wyroku śmierci na arbitra elegancji.

Chilonides oznajmia Winicjuszowi, że rozmawiał z Ursusem. W nocy odbędzie się spotkanie chrześcijan, na którym będzie również Ligia. Uszczęśliwiony Marek wynajmuje do pomocy Krotona. Mężczyźni udają się do Ostrianum. Młodzieniec wysłuchuje nauk Apostoła Piotra. Jego natura sprzeciwia się głoszonym prawdom. Wśród zebranych dostrzega Ligię.

Postanawia porwać dziewczynę. Śledzi ją i razem z Krotonem. Ukryty Chilon, czeka co się stanie. Urban pokonuje Krotona i uniemożliwia Markowi porwanie Ligii. Dziewczyna nie pozwala zabić młodzieńca. Ranny patrycjusz traci przytomność. Chilon przerażony ucieka. Wieczorem do Greka przybywa Ursus z rozkazem od Winicjusza.

Chrześcijanie opatrują Winicjusza. Młodzieniec za wszelką cenę pragnie zostać przy Ligii. Kryspus oznajmia mu, że zamierzają opuścić dom Miriam. Ursus przyprowadza Chilona. Glaukus rozpoznaje Greka. Oskarża go o wyrządzone mu krzywdy. Przerażony starzec błaga o litość. Apostoł Piotr prosi lekarza, by wybaczył Chilonowi. Glaukus odpuszcza mu winę. Winicjusz zastanawia się, dlaczego chrześcijanie nie zemścili się na Chilonie.

Winicjusz stopniowo zmienia się pod wpływem miłości do Ligii. Dziewczyna zaczyna darzyć go uczuciem. Jest gotów zostać chrześcijaninem, jeśli to pomoże mu ją poślubić. Ligia stara się nie zbliżać do Winicjusza. Młodzieniec zaczyna walczyć ze swoim egoizmem i dumą. Dziewczyna wyznaje Kryspusowi, że zakochała się w patrycjuszu. Starzec potępia jej miłość. Apostoł Piotr uspokaja ją. Mówi, że w jej uczuciu nie ma grzechu. Powinna unikać Marka, dopóki jego serce nie otworzy się na nową naukę.

Winicjusz wraca do swojego domu. Ligia ucieka potajemnie z domu Miriam. Zostawia mu krzyżyk z gałązek bukszpanu. Młodzieniec zmienia się. Zaczyna dobrze traktować niewolników. Jego natura jest nadal przeciwna nauce chrześcijan. Postanawia zapomnieć o Ligii i nawiązuje krótki romans z Chrizotemis.

Do Rzymu wraz z Neronem powraca Petroniusz. Winicjusz opowiada mu o swojej udręce. Arbiter elegancji jest szczęśliwy u boku Eunice. Neron postanawia ponownie opuścić Rzym. W świątyni Westy mdleje. Opowiada, że bogini przestrzegła go przez wyjazdem. Nienawidzi miasta i pragnie, by bogowie zrównali je z ziemią. Tygellin przygotowuje dla cezara ucztę na stawach Agryppy.

Na stawach Agryppy odbywa się wystawna uczta na cześć Nerona. Winicjusz przez chwilę pragnie znaleźć zapomnienie w ramionach kochanki. Uwodzi go tajemnicza kobieta. Młodzieniec mówi, że kocha inną. Potem dowiaduje się, że była to Poppea. Zrozpaczony wykrzykuje, że ma dość grzesznego życia.

Petroniusz postanawia ustrzec Winicjusza przez zalotami Poppei. Mają towarzyszyć cezarowi w podróży. Marek postanawia odnaleźć Ligię. Zjawia się u niego Chilon z wiadomością. Grek prowadzi go do chaty Linusa. Patrycjusz zabrania mu śledzić chrześcijan.

Winicjusz udaje się do domu Miriam. Tam zwierza się Piotrowi ze swojej tęsknoty. Prosi, aby pozwolili mu poślubić ukochaną. Miriam sprowadza dziewczynę, która wyznaje, że również kocha Marka. Apostoł błogosławi ich uczucie.

Ligia wyznaje mu, że pokochała Winicjusza od pierwszego wejrzenia. Jest szczęśliwa, że patrycjusz pragnie zostać chrześcijaninem. Szczęśliwy Winicjusz wyzwala niewolników, którzy służą u niego dwadzieścia lat.

Neron opuszcza Rzym. Wyjazd orszaku cezara obserwują Ligia i Apostoł Piotr. Winicjusz żegna się z ukochaną. Razem z dworem Nerona przebywa w willi Poppei. Augusta pragnie dowiedzieć się, w kim młodzieniec jest zakochany. Orszak Nerona dociera do Ancjum. Winicjusz wysłuchuje nauk Pawła z Tarsu. Cezar marzy, aby ujrzeć płonące miasto. Tygellin jest gotów podpalić dla władcy Rzym.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Quo vadis”- streszczenie szczegółowe
„Quo vadis”- krótkie streszczenie
Geneza „Quo vadis”
Biografia Henryka Sienkiewicza
Marek Winicjusz – charakterystyka postaci
Ideologiczna wymowa „Quo vadis”
Artyzm „Quo vadis”
Chilon Chilonides – charakterystyka postaci
Neron – charakterystyka postaci
Ligia – charakterystyka postaci
Petroniusz – charakterystyka postaci
Prawda historyczna w „Quo vadis”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Plan wydarzeń „Quo vadis”
Obraz dwóch światów w „Quo vadis” – chrześcijańskiego i rzymskiego
Kalendarium życia Sienkiewicza
Ekranizacje „Quo vadis”
Krytyka literacka o „Quo vadis”
Kalendarium twórczości Sienkiewicza
„Quo vadis” - najważniejsze cytaty
O Sienkiewiczu powiedzieli…
Ciekawostki o Sienkiewiczu
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies