Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Quo vadis

„Quo vadis”- streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Ligia powoli odzyskiwała siły. Po dwóch dniach wynoszono ją na zalecenie lekarza do ogrodu. Towarzyszył jej zawsze Marek. Rozmawiali o dawnych bólach i nieszczęściach. Ligia twierdziła, że Chrystus wystawił Marka na próbę, aby ten poznał ich wiarę i odmienił swą duszę. Ogarniał ich błogi spokój. Pewnego razu usłyszeli ryk lwów, lecz tym razem spojrzeli na siebie z uśmiechem. Czasami Ligia zasypiała, a wtedy Winicjusz czuwał nad jej snem, wpatrując się w zmienioną więzieniem i chorobą twarz. Eunice przyćmiewała teraz urodą Ligię, a Petroniusz na próżno starał się odnaleźć w Ligijce dawne piękno. Winicjusz całym sercem kochał duszę Ligii i kiedy siedział przy niej, miał wrażenie, że czuwa nad całym światem.

LXIX. Do domu Petroniusza przybywają chrześcijanie, aby słuchać opowieści o cudownym ocaleniu Ligii. Pewnego dnia zjawia się także Piotr, lecz nie chce wyjechać z narzeczonymi z miasta. Petroniusz dowiaduje się, że Neron kazał pojmać apostołów. Marek ostrzega rybaka przez niebezpieczeństwem. Chrześcijanie proszą, aby apostoł wyjechał z Rzymu.
Wieść o cudownym ocaleniu Ligii szybko dotarła do chrześcijan, którzy uchronili się przed prześladowaniami. Wyznawcy zaczęli schodzić się do domu Petroniusza, by poznać tę, której Chrystus okazał swoją łaskę. Wszyscy słuchali opowieści Ursusa o tym, że w chwili nieszczęścia usłyszał w duszy głos, który kazał mu walczyć z dziką bestią. Chrześcijanie odchodzili z nadzieją, że Zbawiciel nie pozwoli im zginąć. Prześladowania jednak nie ustały. Lud rzymski nie wierzył już, że chrześcijanie są winni podpalenia miasta, jednakże wydano edykt, że są oni nieprzyjaciółmi ludzkości i państwa.

Pewnego dnia zjawił się u Ligii Apostoł Piotr. Dziewczyna i Winicjusz z radością powitali starca, a on ze wzruszeniem patrzył na bliską sercu parę. Zauważyli, że rybak posiwiał, a jego twarz była smutna i kryła w sobie wiele cierpienia. Młodzieniec zaczął go błagać, aby razem z nimi za kilka dni opuścił Rzym. Piotr odparł jednak, że dobiega kres jego życia i wkrótce połączy się z Chrystusem, po czym pobłogosławił ich.
W kilka dni później Petroniusz przyniósł groźne wiadomości z Palatynu. Odkryto, że jeden z wyzwoleńców był chrześcijaninem i znaleziono u niego listy Apostoła Piotra i Pawła z Tarsu. Tygellin dowiedział się, że Apostoł Piotr przebywa w mieście i rozkazał, aby odszukano go. Winicjusz postanowił ostrzec starca i wieczorem razem z Ursusem udał się do domu Miriam, gdzie schronił się rybak. Po drodze widzieli żołnierzy, przeszukujących domy na Zatybrzu. W domu wdowy zastali otoczonego garstką chrześcijan Piotra. Na wieść o niebezpieczeństwie przedostali się do opuszczonych kamieniołomów i Winicjusz zaczął błagać, by Nazariusz przeprowadził Piotra w Góry Albańskie, skąd przedostaną się na statek i odpłyną na Sycylię. Piotr nie chciał jednak opuścić Rzymu, lecz wahał się, co ma uczynić, czując w sercu trwogę. Nieraz zastanawiał się jak ma postąpić w obliczu zagłady Kościoła, który zbudował. Wierzył, że nauka nie zginie i musi zwyciężyć. Czasami chciał poprowadzić wiernych gdzieś daleko, lecz wtedy ogarniało go zwątpienie. Nie mógł opuścić miasta, w którym chrześcijanie przelali męczeńską krew. Przez trzydzieści cztery lata od śmierci Chrystusa nie zaznał chwili spoczynku. Wędrował przez świat, szczerząc jego słowa i siejąc nową naukę w sercach ludzi. Kiedy zdołał zbudować Kościół Pana, jego trud został zmiażdżony przez Nerona. Linus zaczął go przekonywać, by wyjechał z Markiem i nie wracał, dopóki serce cezara nie zostanie skruszone za krew, którą niewinnie przelał. Piotra wzruszyły te słowa, lecz po chwili odparł, że stanie się wedle woli Chrystusa.

LXX. Piotr i Nazariusz opuszczają miasto. Nagle apostoł widzi Chrystusa i pyta go, dokąd zmierza. Zbawiciel odpowiada, że skoro uczeń odchodzi z Rzymu, to on musi tam wrócić, aby ukrzyżowano go po raz drugi. Starzec zawraca z drogi i zaczyna nauczać nowych wyznawców.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45  

Szybki test:

Na zgliszczach Rzymu Neron chciał wybudować nowe miasto. Jak miało się nazywać?
a) Neronia
b) Neoromanus
c) Neropolia
d) Nerus
Rozwiązanie

Chrizotemis związana była z:
a) Neronem
b) Winicjuszem
c) Petroniuszem
d) Augustem
Rozwiązanie

Willa Winicjusz połozona była:
a) na wzgórzach watykańskich
b) na Karynach
c) poza granicami Rzymu
d) na Zatybrzu
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Quo vadis”- streszczenie szczegółowe
„Quo vadis”- krótkie streszczenie
Geneza „Quo vadis”
Biografia Henryka Sienkiewicza
Marek Winicjusz – charakterystyka postaci
Chilon Chilonides – charakterystyka postaci
Neron – charakterystyka postaci
Ligia – charakterystyka postaci
Petroniusz – charakterystyka postaci
Prawda historyczna w „Quo vadis”
Ideologiczna wymowa „Quo vadis”
Artyzm „Quo vadis”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Plan wydarzeń „Quo vadis”
Obraz dwóch światów w „Quo vadis” – chrześcijańskiego i rzymskiego
Kalendarium życia Sienkiewicza
Ekranizacje „Quo vadis”
Krytyka literacka o „Quo vadis”
Kalendarium twórczości Sienkiewicza
„Quo vadis” - najważniejsze cytaty
O Sienkiewiczu powiedzieli…
Ciekawostki o Sienkiewiczu
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies