Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Quo vadis

„Quo vadis”- streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

EPILOG. Neron przebywa poza Rzymem. Wybucha bunt legii pod dowództwem Windeksa. Pretorianie wybierają na nowego cezara Galbę. Miedzianobrody zostaje opuszczony przez augustianów. Zapada na niego wyrok śmierci. Nie potrafi jednak popełnić samobójstwa i ginie z ręki swojego wyzwoleńca.
Bunt legii galijskich, który wybuchł pod wodzą Windeksa, początkowo wydawał się niegroźnym. Cezar skończył właśnie trzydzieści jeden lat i nikt nie spodziewał się, że lada dzień świat uwolni się od jego władzy. Do Rzymu nie chciał wracać, lecz, kiedy dotarły do niego wieści, że może utracić władzę, z niechęcią opuścił Achai i wyruszył do Neapolu. Tam znów począł oddawać się śpiewom i występom. Dopiero, gdy Windeks ogłosił władcę lichym artystą, ruszył do Rzymu. Nieprzebrane tłumy wyległy na powitanie. Neron był upojony tym widokiem. Tego samego wieczoru na murach świątyń pojawiły się napisy, w których wytykano władcy zbrodnie, grożono mu śmiercią i wyśmiewano jako artystę. Augustianów ogarnął niepokój. Neron żył dalej teatrem i muzyką. Zdziecinniały cezar sądził, że swoim talentem przekona do siebie lud i odsunie zagrożenie. Tymczasem buntownicy rośli w siłę.

Przyłączyła się do nich Hiszpania pod wodzą Galby. Śmierć Windeksa i waśnie między buntownikami na jakiś czas przechyliły szalę zwycięstwa na korzyść cezara. Pewnej nocy przybył jednak goniec z wieściami, że w mieście żołnierze przyłączyli się do buntu i okrzyknęli Galbę cezarem. Cezar spał wówczas, lecz kiedy się zbudził, okazało się, że pałac opustoszał. W końcu na ratunek przybyli mu jego wyzwoleńcy. Chcieli, aby uciekał, lecz on łudził się jeszcze i chciał wystąpić w senacie ubrany w żałobne szaty. Faon zaproponował mu schronienie. Przedostali się do willi za miastem. Neron, słysząc okrzyki na cześć Galby, zrozumiał, że nadszedł jego koniec. Opanował go strach i zaczął widzieć zmarłych: matkę, żonę i brata. W willi wyzwoleńcy nie ukrywali już przed nim, że musi umrzeć. Kazał wykopać dla siebie dół i położył się na ziemi, lecz nagle ogarnęło go przerażenie. Tymczasem przybył goniec z wiadomością, że senat wydał wyrok śmierci na Nerona i że ma zostać ukarany wedle starego zwyczaju. Wyzwoleniec wyjaśnił mu, że pochwycą jego szyję w widły i zasmagają go na śmierć, a ciało wrzucą do Tybru. W oddali słychać było nadjeżdżających żołnierzy. Władca przyłożył sobie nóż do szyi, lecz nie miał odwagi, aby wbić ostrze. Wtedy nieoczekiwanie Epafrodyt popchnął mu rękę, a w oczach cezara pokazał się strach. Wszedł centurion z wiadomością, że przynosi dla Nerona życie. Cezar odparł, że jest już za późno i skonał. Następnego dnia Akte owinęła jego ciało w kosztowne tkaniny i spaliła na stosie.
Neron zginął, jak mija burza czy wojna, a bazylika Piotra do dziś wznosi się na watykańskich wyżynach. W miejscu, gdzie dawniej była brama Kapeńska zbudowano kapliczkę, na której można jeszcze odczytać nieco zatarty napis: „Quo vadis, Domine?”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45  

Szybki test:

Gdzie wybuchł pożar w Rzymie
a) w pałacu Nerona
b) na Zatybrzu
c) na Palatynie
d) przy Wielkim Cyrku
Rozwiązanie

Chilon Chilonides sprzedał handlarzom niewolników rodzinę:
a) Linusa
b) Ursusa
c) Krypsusa
d) Glaukusa
Rozwiązanie

Rubria była
a) kochanką Petroniusza
b) westalką
c) żoną Nerona
d) niewolnicą
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Quo vadis”- streszczenie szczegółowe
„Quo vadis”- krótkie streszczenie
Geneza „Quo vadis”
Biografia Henryka Sienkiewicza
Marek Winicjusz – charakterystyka postaci
Ideologiczna wymowa „Quo vadis”
Artyzm „Quo vadis”
Chilon Chilonides – charakterystyka postaci
Neron – charakterystyka postaci
Ligia – charakterystyka postaci
Petroniusz – charakterystyka postaci
Prawda historyczna w „Quo vadis”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Plan wydarzeń „Quo vadis”
Obraz dwóch światów w „Quo vadis” – chrześcijańskiego i rzymskiego
Kalendarium życia Sienkiewicza
Ekranizacje „Quo vadis”
Krytyka literacka o „Quo vadis”
Kalendarium twórczości Sienkiewicza
„Quo vadis” - najważniejsze cytaty
O Sienkiewiczu powiedzieli…
Ciekawostki o Sienkiewiczu
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies