Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Quo vadis

Charakterystyka pozostałych bohaterów

Autor: Dorota Blednicka

Apostoł Piotr
Rybak, jeden z uczniów Chrystusa, najważniejszy apostoł chrześcijan. Łagodny i dobry, traktował współwyznawców jak ojciec. Przedstawiony jako postać niezwykła, świadek zdarzeń z życia Jezusa. Winicjusz postrzegał go jako „prostego, wiekowego i niezmiernie czcigodnego świadka, który przychodził z daleka, by opowiedzieć jakąś prawdę, którą widział, której dotykał, w którą wierzył, jak wierzy się w oczywistość i ukochał właśnie dlatego, że uwierzył. Była też w jego twarzy taka siła przekonania jaką posiada prawda sama.”

Piotr był człowiekiem starym, z siwą brodą, o „postaci dość prostaczej i nadzwyczajnej, a co więcej ta nadzwyczajność wypływała właśnie z tej prostoty”. Przybył do Rzymu, aby nauczać chrześcijan i pozyskiwać nowych wyznawców. W pewnym momencie zwątpił w swoją misję i chciał odejść z miasta, by gdzie indziej zbudować Kościół Chrystusa, lecz wówczas ujrzał Zbawiciela i wrócił do Rzymu. Zginął ukrzyżowany.

Paweł z Tarsu
Apostoł chrześcijan, który początkowo prześladował i porywał wyznawców Chrystusa, chciał zniszczyć nową naukę. Z czasem nawrócił się i wędrował od miasta do miasta, aby głosić wiarę w Zbawiciela. Był to człowiek o „twarzy chudej, z łysiejącą czaszką, pokrytą po bokach kędzierzawym włosem, z zaczerwienionymi powiekami i z zakrzywionym nosem – brzydką i zarazem natchnioną”.

Paweł z Tarsu był autorem listów, które czytywała między innymi Akte. To on rozmawiał z Winicjuszem o nauce chrześcijan i nawrócił Chilona Chilonidesa.

Tygellinus
Prefekt pretorian i doradca Nerona. Człowiek okrutny, żądny władzy i przychylności cezara. Przez wiele lat współzawodniczył o względy Nerona z Petroniuszem, lecz najczęściej przegrywał. Był wykonawcą najbardziej okrutnych rozkazów władcy i w Rzymie okazywał się niezastąpionym doradcą. Aby zaspokoić pragnienia Nerona, podpalił miasto.

Glaukus
Lekarz i chrześcijanin, który stracił rodzinę i majątek, zdradzony przez Chilona. Potrafił dwukrotnie wybaczyć doznane krzywdy. Zginął w ogrodzie Nerona.
Postacie epizodyczne

Akte – dawna kochanka Nerona, lubiana w Rzymie za łagodność i dobre serce. Cicha i pokorna, od czasu, kiedy cezar porzucił ją dla Poppei, żyła w nadziei, że kiedyś odzyska jego uczucia. Kochała go smutną miłością. Jako jedyna wierzyła, że jest on dobrym człowiekiem. Choć nie była chrześcijanką, czytywała listy Pawła z Tarsu i nigdy nie odmawiała pomocy wyznawcom Chrystusa.

Kryspus – chrześcijanin, jeden z opiekunów Ligii. Stary, surowy i nieustannie pogrążony w modlitwie. Żył w ciągłym uniesieniu, fanatycznie pojmując naukę wyznawców Chrystusa. W czasie prześladowań wieścił koniec świata. Zmarł ukrzyżowany na krzyżu nazywając Nerona antychrystem.

Linus – biskup chrześcijan w Rzymie, opiekun Ligii po jej odejściu z domu Miriam.

Miriam – uboga wdowa, chrześcijanka. Dała schronienie Ligii i Ursusowi po ucieczce dziewczyny przed Winicjuszem.

Nazariusz – syn Miriam, chrześcijanin, o którego zazdrosny był Marek, sądząc, że młody chłopak zakochał się w Ligii. Chciał pomóc Markowi wynieść dziewczynę z więzienia. Jako jedyny słyszał Apostoła Piotra, rozmawiającego z Chrystusem.

Chrizotemis – próżna i piękna kochanka Petroniusza. Zdradzała eleganta z jego lutnistą. Niegdyś słynęła ze swej urody, z czasem Petroniusz zauważył jej pierwsze zmarszczki, „złoty puder na włosach i uczernione brwi”.

Seneka – filozof i nauczyciel Nerona. Przez wiele lat patrzył na zbrodnie cezara i z czasem uczuł, że ma chorą duszę, ponieważ zachowywał tak długo milczenie. Po wykryciu spisku Pizona popełnił samobójstwo.

Eurycjusz – stary niewolnik, który umożliwił Chilonowi poznanie chrześcijan. Za otrzymane od Winicjusza pieniądze, wykupił siebie i syna, Kwartusa. Zginął podczas igrzysk, razem z synem jako Dedal i Ikar.

strona:    1    2    3  

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Quo vadis”- streszczenie szczegółowe
„Quo vadis”- krótkie streszczenie
Geneza „Quo vadis”
Biografia Henryka Sienkiewicza
Marek Winicjusz – charakterystyka postaci
Ideologiczna wymowa „Quo vadis”
Artyzm „Quo vadis”
Chilon Chilonides – charakterystyka postaci
Neron – charakterystyka postaci
Ligia – charakterystyka postaci
Petroniusz – charakterystyka postaci
Prawda historyczna w „Quo vadis”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Plan wydarzeń „Quo vadis”
Obraz dwóch światów w „Quo vadis” – chrześcijańskiego i rzymskiego
Kalendarium życia Sienkiewicza
Ekranizacje „Quo vadis”
Krytyka literacka o „Quo vadis”
Kalendarium twórczości Sienkiewicza
„Quo vadis” - najważniejsze cytaty
O Sienkiewiczu powiedzieli…
Ciekawostki o Sienkiewiczu
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies