„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Romeo i Julia

„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Gdy tylko zostali sami – Monteki od razu zaczÄ…Å‚ wypytywać Benwolia, swego bratanka, o poczÄ…tki „tej nowej zwady”. Jego ciekawość nie zostaÅ‚a jednak zaspokojona, ponieważ mÅ‚odzieniec oznajmiÅ‚, że bójka już trwaÅ‚a, gdy wszedÅ‚ na plac. W pewnym momencie starszy pan zapytaÅ‚ o Romea: „WidziałżeÅ› go dzisiaj?”, wyrażajÄ…c radość, że jego pierworodny nie braÅ‚ udziaÅ‚u w caÅ‚ym zajÅ›ciu. Benwolio powiedziaÅ‚, że widziaÅ‚ kuzyna przed wschodem sÅ‚oÅ„ca, przechadzajÄ…cego siÄ™ w gaju. Romeo umknÄ…Å‚ przed jego powitaniem: „I w najciemniejszej ukryÅ‚ siÄ™ gÄ™stwinie”, co byÅ‚o typowe dla jego usposobienia odludka. Benwolio już go nie niepokoiÅ‚: „Nie przeszkadzaÅ‚em mu w jego dumaniach / I w innÄ… stronÄ™ siÄ™ udaÅ‚em, chÄ™tnie (…)”.

Ojciec Romea wcale nie zdziwiÅ‚ siÄ™ usÅ‚yszanÄ… historiÄ…, od dawna bowiem wiedziaÅ‚ o postÄ™powaniu syna, którego już niejednokrotnie widziano o Å›wicie w tamtym miejscu: „On, uciekajÄ…c od widoku Å›wiatÅ‚a, / Co tchu zamykaÅ‚ siÄ™ w swoim pokoju; / ZasÅ‚aniaÅ‚ okna przed jasnym dnia blaskiem / I sztucznÄ… sobie ciemnicÄ™ utwarzaÅ‚. / W czarne bezdroże dusza jego zajdzie, / JeÅ›li siÄ™ na to lekarstwo nie znajdzie”.

Gdy Benwolio zapytaÅ‚, czy stryj zna powód dziwnego zachowania Romea, usÅ‚yszaÅ‚: „Nie znam i z niego wydobyć nie mogÄ™”. Monteki zdradziÅ‚, że próbowaÅ‚ już kilkakrotnie wydobyć od syna, przyczynÄ™ stronienia od ludzi – zawsze jednak bezskutecznie…

RozmowÄ™ przerwaÅ‚o pojawienie siÄ™ Romea. Benwolio poprosiÅ‚ wuja i ciotkÄ™, by zostawili go sam na sam z kuzynem, ponieważ może wówczas dowie siÄ™ czegoÅ› na temat „tajonych w piersi cierpieÅ„”. Romeo byÅ‚ bardzo zdezorientowany, nie wiedziaÅ‚ nawet, która byÅ‚a godzina: „Jeszczeż nie poÅ‚udnie? / DziewiÄ…ta biÅ‚a dopiero”. NarzekaÅ‚ na nudÄ™ i powolność mijajÄ…cych chwil, na brak odwzajemnionej miÅ‚oÅ›ci, mówiÄ…c: „Dla mego serca, miÅ‚ość, przyjacielu, / To dym, co z parÄ… westchnieÅ„ siÄ™ unosi; / To żar, co w oku szczęśliwego pÅ‚onie; / Morze Å‚ez, w którym nieszczęśliwy tonie”.
Gdy Benwolio, chcÄ…c zatrzymać przyjaciela, zapytaÅ‚, kto jest obiektem tego nieszczęśliwego uczucia, usÅ‚yszaÅ‚, że Romeo kocha… piÄ™knÄ… kobietÄ™, majÄ…cÄ… naturÄ™ Diany: „Pod twardÄ… zbrojÄ… wstydliwoÅ›ci swojej / Grotów miÅ‚oÅ›ci wcale siÄ™ nie boi; / Szydzi z nawaÅ‚u zaklęć oblężniczych; / Odpiera szturmy spojrzeÅ„ napastniczych; / Nawet jej zÅ‚ota wszechwÅ‚adztwo nie zjedna. / Bogata w wdziÄ™ki, w tym jedynie biedna, / Å»e kiedy umrze, do grobu z niÄ… zstÄ…pi / CaÅ‚e bogactwo, którego tak skÄ…pi”.

Choć Benwolio doradziÅ‚ mu zaniechanie myÅ›lenia o tajemniczej wybrance – Romeo nie potrafiÅ‚. Nie zamierzaÅ‚ także „Rozpatrywania siÄ™ w innych piÄ™knoÅ›ciach”, co zaproponowaÅ‚ mu kuzyn. Wyszli, nie odnajdujÄ…c porozumienia w tej spornej kwestii.

SCENA DRUGA

Na ulicÄ™ weszli: Kapulet i Parys - krewny ksiÄ™cia wraz ze SÅ‚użącym. Starszy z nich opowiadaÅ‚ o niedawnej kłótni z Montekim, którÄ… zakoÅ„czyÅ‚o pojawienie siÄ™ KsiÄ™cia. Mężczyzna obiecywaÅ‚ zachowanie spokoju sÅ‚owami: „(…)w wieku naszym / Spokojnie siedzieć rzecz nietrudna”. Kapulet opowiadaÅ‚ o swej czternastoletniej córce, majÄ…c nadziejÄ™, iż prÄ™dko wyjdzie za mąż. PokÅ‚adaÅ‚ w jedynej spadkobierczyni swych ziem wszystkie swe niespeÅ‚nione nadzieje, wyrażajÄ…c pragnienie, by Parys staraÅ‚ siÄ™ o jej wzglÄ™dy: „JeÅ›li ciÄ™ przyjmie, gÅ‚os ojca w tym wzglÄ™dzie / Jej pozwolenia echem tylko bÄ™dzie”.

SnuÅ‚ plany wieczornego przyjÄ™cia, na które zaprosiÅ‚ wielu goÅ›ci. MiaÅ‚ nadziejÄ™, że Parys powiÄ™kszy ich grono: „Przyjdź, przejrz i wybierz sobie z tych bukietów / Kwiat najpiÄ™kniejszy. I mój kwiat tam luby / Wejdzie do liczby, choć nie do rachuby”. Gdy rozmówcy zbierali siÄ™ do wyjÅ›cia, starszy pan poleciÅ‚ SÅ‚udze, by zaprosiÅ‚ ludzi wyszczególnionych na danej mu liÅ›cie. Mężczyźni wyszli.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13  

Szybki test:

Julia popełniła samobójstwo:
a) przebijajÄ…c siÄ™ sztyletem ojca Laurentego
b) przebijajÄ…c siÄ™ sztyletem Romeawy
c) wypijajÄ…c truciznÄ™ sporzÄ…dzonÄ… przez MartÄ™
d) wypijajÄ…c truciznÄ™ pozostawionÄ… przez Romea
RozwiÄ…zanie

Julia miała pozostać w tym stanie pozornej nagłej śmierci przez:
a) czterdzieści dwie godziny
b) dwadzieścia cztery godziny
c) dwanaście godzin
d) czterdzieści osiem godzin
RozwiÄ…zanie

Córka Kapuletów miała:
a) czternaście lat
b) siedemnaście lat
c) piętnaście lat
d) szesnaście lat
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe
Romeo Monteki - charakterystyka postaci
Julia Kapulet - charakterystyka postaci
Struktura i kompozycja „Romea i Julii”
Dramat szekspirowski a dramat antyczny na przykÅ‚adzie „Romea i Julii”
Czas i miejsce akcji „Romea i Julii”
Biografia Williama Szekspira (właść. William Shakespeare)
Motywy w dramacie „Romeo i Julia” Szekspira
Romeo i Julia, czyli ponadczasowi, tragiczni kochankowie
Charaktarystyka bohaterów drugoplanowych
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Twórczość Williama Szekspira
NawiÄ…zania do „Romea i Julii” w kulturze
Opinie o Szekspirze
Najwazniejsze cytaty z „Romea i Julii”
Plan wydarzeÅ„ „Romea i Julii”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies