Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Romeo i Julia

„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlga

Gdy tylko zostali sami – Monteki od razu zaczął wypytywać Benwolia, swego bratanka, o początki „tej nowej zwady”. Jego ciekawość nie została jednak zaspokojona, ponieważ młodzieniec oznajmił, że bójka już trwała, gdy wszedł na plac. W pewnym momencie starszy pan zapytał o Romea: „Widziałżeś go dzisiaj?”, wyrażając radość, że jego pierworodny nie brał udziału w całym zajściu. Benwolio powiedział, że widział kuzyna przed wschodem słońca, przechadzającego się w gaju. Romeo umknął przed jego powitaniem: „I w najciemniejszej ukrył się gęstwinie”, co było typowe dla jego usposobienia odludka. Benwolio już go nie niepokoił: „Nie przeszkadzałem mu w jego dumaniach / I w inną stronę się udałem, chętnie (…)”.

Ojciec Romea wcale nie zdziwił się usłyszaną historią, od dawna bowiem wiedział o postępowaniu syna, którego już niejednokrotnie widziano o świcie w tamtym miejscu: „On, uciekając od widoku światła, / Co tchu zamykał się w swoim pokoju; / Zasłaniał okna przed jasnym dnia blaskiem / I sztuczną sobie ciemnicę utwarzał. / W czarne bezdroże dusza jego zajdzie, / Jeśli się na to lekarstwo nie znajdzie”.

Gdy Benwolio zapytał, czy stryj zna powód dziwnego zachowania Romea, usłyszał: „Nie znam i z niego wydobyć nie mogę”. Monteki zdradził, że próbował już kilkakrotnie wydobyć od syna, przyczynę stronienia od ludzi – zawsze jednak bezskutecznie…

Rozmowę przerwało pojawienie się Romea. Benwolio poprosił wuja i ciotkę, by zostawili go sam na sam z kuzynem, ponieważ może wówczas dowie się czegoś na temat „tajonych w piersi cierpień”. Romeo był bardzo zdezorientowany, nie wiedział nawet, która była godzina: „Jeszczeż nie południe? / Dziewiąta biła dopiero”. Narzekał na nudę i powolność mijających chwil, na brak odwzajemnionej miłości, mówiąc: „Dla mego serca, miłość, przyjacielu, / To dym, co z parą westchnień się unosi; / To żar, co w oku szczęśliwego płonie; / Morze łez, w którym nieszczęśliwy tonie”.
Gdy Benwolio, chcąc zatrzymać przyjaciela, zapytał, kto jest obiektem tego nieszczęśliwego uczucia, usłyszał, że Romeo kocha… piękną kobietę, mającą naturę Diany: „Pod twardą zbroją wstydliwości swojej / Grotów miłości wcale się nie boi; / Szydzi z nawału zaklęć oblężniczych; / Odpiera szturmy spojrzeń napastniczych; / Nawet jej złota wszechwładztwo nie zjedna. / Bogata w wdzięki, w tym jedynie biedna, / Że kiedy umrze, do grobu z nią zstąpi / Całe bogactwo, którego tak skąpi”.

Choć Benwolio doradził mu zaniechanie myślenia o tajemniczej wybrance – Romeo nie potrafił. Nie zamierzał także „Rozpatrywania się w innych pięknościach”, co zaproponował mu kuzyn. Wyszli, nie odnajdując porozumienia w tej spornej kwestii.

SCENA DRUGA

Na ulicę weszli: Kapulet i Parys - krewny księcia wraz ze Służącym. Starszy z nich opowiadał o niedawnej kłótni z Montekim, którą zakończyło pojawienie się Księcia. Mężczyzna obiecywał zachowanie spokoju słowami: „(…)w wieku naszym / Spokojnie siedzieć rzecz nietrudna”. Kapulet opowiadał o swej czternastoletniej córce, mając nadzieję, iż prędko wyjdzie za mąż. Pokładał w jedynej spadkobierczyni swych ziem wszystkie swe niespełnione nadzieje, wyrażając pragnienie, by Parys starał się o jej względy: „Jeśli cię przyjmie, głos ojca w tym względzie / Jej pozwolenia echem tylko będzie”.

Snuł plany wieczornego przyjęcia, na które zaprosił wielu gości. Miał nadzieję, że Parys powiększy ich grono: „Przyjdź, przejrz i wybierz sobie z tych bukietów / Kwiat najpiękniejszy. I mój kwiat tam luby / Wejdzie do liczby, choć nie do rachuby”. Gdy rozmówcy zbierali się do wyjścia, starszy pan polecił Słudze, by zaprosił ludzi wyszczególnionych na danej mu liście. Mężczyźni wyszli.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13  

Szybki test:

W trakcie słownych utarczek Tybalt wykrzyknął, że nienawidzi Montekich tak jak:
a) Demona
b) Szatana
c) Diabła
d) Lucyfera
Rozwiązanie

Romeo chciał być dla Julii:
a) pantofelkiem na jej stopie
b) naszyjnikiem opadającym na jej pierś
c) pierścionkiem założonym na palec
d) rękawiczką otulającą jej dłoń
Rozwiązanie

Pogrążoną w śnie po zażyciu środka od ojca Laurentego Julię:
a) odnalazła Pani Kapuleti
b) odnalazła Marta
c) odnalazł służący
d) odnalazł Parys
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe
Romeo Monteki - charakterystyka postaci
Julia Kapulet - charakterystyka postaci
Struktura i kompozycja „Romea i Julii”
Dramat szekspirowski a dramat antyczny na przykładzie „Romea i Julii”
Czas i miejsce akcji „Romea i Julii”
Biografia Williama Szekspira (właść. William Shakespeare)
Motywy w dramacie „Romeo i Julia” Szekspira
Romeo i Julia, czyli ponadczasowi, tragiczni kochankowie
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Charaktarystyka bohaterów drugoplanowych
Twórczość Williama Szekspira
Nawiązania do „Romea i Julii” w kulturze
Opinie o Szekspirze
Najwazniejsze cytaty z „Romea i Julii”
Plan wydarzeń „Romea i Julii”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies