Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Romeo i Julia

Opinie o Szekspirze


Uważany za największego pisarza i dramaturga wszechczasów, Szekspir zrewolucjonizował dramat. Czerpał z antycznego pierwowzoru i wzbogacał go o współczesny artyście humanizm i nieograniczoną wolność. Szekspir zmienił diametralnie tematykę dramatu, z religijnej na świecką. Interesowały go żywioły, które napędzały historię świata, takie jak: pożądanie, miłość, władza, zdrada, nienawiść. Dzieje, które opowiadał, najczęściej zaczerpnięte były z kart angielskiej lub światowej historii.

Charakteryzują się, poza szczegółowością, poruszaniem tematów psychologicznych oraz występowaniem w nich sił nadprzyrodzonych. Język, w którym pisał, był kwintesencją angielszczyzny. Umiejętność doboru słów i ich zasób sprawiły, że nie miał sobie równych.

Pojawiły się jednak głosy krytykujące zachwyt nad twórczością Szekspira. Niektóre autorytety literackie i badacze twierdzą, że dramatopisarz nie mógł być autorem tylu dzieł, o tak różnej tematyce historycznej. Uważali, że ktoś z takim wykształceniem i pochodzeniem, po prostu nie był w stanie poznać tak dobrze historii Anglii i Europy.

Innym argumentem jest fakt, że dopiero po śmierci artysty zrobiło się bardzo głośno na temat jego twórczości. Za życia był sławny jedynie w ciasnym kręgu teatralnym. Faktem jest, że nie zachowały się rękopisy dzieł Szekspira, co uważa się za argument, że nie koniecznie musiał być autorem ich wszystkich.

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe
Romeo Monteki - charakterystyka postaci
Julia Kapulet - charakterystyka postaci
Struktura i kompozycja „Romea i Julii”
Dramat szekspirowski a dramat antyczny na przykładzie „Romea i Julii”
Czas i miejsce akcji „Romea i Julii”
Biografia Williama Szekspira (właść. William Shakespeare)
Motywy w dramacie „Romeo i Julia” Szekspira
Romeo i Julia, czyli ponadczasowi, tragiczni kochankowie
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Charaktarystyka bohaterów drugoplanowych
Twórczość Williama Szekspira
Nawiązania do „Romea i Julii” w kulturze
Opinie o Szekspirze
Najwazniejsze cytaty z „Romea i Julii”
Plan wydarzeń „Romea i Julii”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies