„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Romeo i Julia

„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Dramat rozpoczyna PROLOG. Czytamy w nim zapowiedź historii, która połączyła dwa zwaśnione rody, od wieków pozostające w konflikcie. Historii o tym, jak nieszczęśliwa miłość dzieci, wywodzących się z tych rodzin, zabrała je z tego świata:

„Fatalna miÅ‚ość dzieci ich jednoczy
I krwawa wojna, co z wieków się toczy,
W cichym ich grobie na wieki umiera.
MiÅ‚ość, kochanków Å›mierciÄ… naznaczona”.


AKT PIERWSZY
SCENA PIERWSZA


Przed godzinÄ… dziewiÄ…tÄ… na publicznym placu pojawili siÄ™ Samson i Grzegorz – sÅ‚udzy Kapuleta – uzbrojeni w tarcze i miecze. Zapowiedzieli gÅ‚oÅ›no, że jeÅ›li ktokolwiek bÄ™dzie chciaÅ‚ z nimi walczyć, podejmÄ… rÄ™kawicÄ™: „Ale bÄ™dziemy darli koty, jak z nami zadrÄ…”. Przechwalali siÄ™ walecznoÅ›ciÄ…. Samson na przykÅ‚ad powiedziaÅ‚: „Mam zwyczaj drapać zaraz, jak miÄ™ kto rozrucha”, i, że mogÄ… go do tego doprowadzić psy z domu Montekich. Na to jego towarzysz tÅ‚umaczyÅ‚, że „rozruchać” to tyle samo, co ruszyć siÄ™ z miejsca: „być walecznym, jest to stać nieporuszenie”. DogryzaÅ‚ Samsonowi, że w jego przypadku skutkiem „rozruchania” bÄ™dzie ucieczka. Urażony rozmówca zapewniÅ‚, że bÄ™dzie staÅ‚ jak mur „dla każdego mężczyzny i dla każdej kobiety z tego domu”.

Rozmawiali tak do momentu pojawienia siÄ™ dwóch domowników i sÅ‚użących Montekiego – Abrahama i Baltazara. Choć postanowili nie zaczepiać przechodniów, lecz poczekać na ich pierwszy ruch: „Miejmy prawo za sobÄ…, niech oni zacznÄ…”, to i tak w cichej rozmowie planowali już zadanie pierwszych ciosów. Grzegorz zamierzaÅ‚: „Marsa im nastawiÄ™ przechodzÄ…c; niech go sobie, jak chcÄ…, tÅ‚umaczÄ…”, a Samson: „Nie jak chcÄ…, ale jak Å›miÄ…. Ja im gÄ™bÄ™ wykrzywiÄ™; haÅ„ba im, jeÅ›li to Å›cierpiÄ…”. Tymczasem sÅ‚udzy Montekiego zauważyli wrogie miny pracowników znienawidzonej rodziny. Zaczęła siÄ™ wymiana oskarżeÅ„, kto z nich szuka „zaczepki”.
Ta zabawna przepychanka trwaÅ‚a do momentu pojawienia siÄ™ Benwolia, krewnego Montekiego i przyjaciela Romea. MÅ‚odzieniec, widzÄ…c poczÄ…tki bójki, nakazaÅ‚ rozejÅ›cie siÄ™ sÅ‚użących: „OdstÄ…pcie, gÅ‚upcy; schowajcie miecze do pochew. Sami nie wiecie, co robicie”, po czym, gdy to nie poskutkowaÅ‚o, rozdzieliÅ‚ ich swym mieczem. Na plac wszedÅ‚ kolejny mężczyzna, tym razem byÅ‚ to Tybalt – krewny Pani Kapulet, a tym samym „przeciwnik” Benwolia, Abrahama i Baltazara. Mężczyzna zarzuciÅ‚ temu pierwszemu, że „krzyżuje oręż z parobkami” i zaproponowaÅ‚ walkÄ™ ze sobÄ…: „Do mnie, Benwolio! pilnuj swego życia”. W trakcie sÅ‚ownych utarczek Tybalt wykrzyknÄ…Å‚, że nienawidzi Montekich tak jak Szatana, po czym przeszedÅ‚ od sÅ‚owa do czynu i… rozpoczęła siÄ™ walka.

NadeszÅ‚o kilku przyjaciół obu zwaÅ›nionych stron i uczestnicy kłótni powiÄ™kszyli swe grono. Wkrótce potem na plac weszli mieszczanie z paÅ‚kami, wykrzykujÄ…cy: „Precz z Montekimi, precz z Kapuletami!”, a po nich małżeÅ„stwo paÅ„stwa Kapulet. Kapulet, widzÄ…c, że z drugiej strony nadchodziÅ‚ Monteki - od razu chciaÅ‚ doÅ‚Ä…czyć do walki. Wraz z mężem pojawiÅ‚a siÄ™ pani Monteki, która musiaÅ‚a, podobnie jak pani Kapulet, chÅ‚odzić waleczne zapÄ™dy małżonka.

Kto wie, jak skoÅ„czyÅ‚oby siÄ™ caÅ‚e zajÅ›cie, gdyby nie pojawienie siÄ™ KsiÄ™cia Eskulapa z orszakiem, wzywajÄ…cego niesfornych poddanych do zaprzestania ciÄ…gÅ‚ych walk: „Ludzie czy zwierzÄ™ta, / Co wÅ›ciekÅ‚ych swoich gniewów żar gasicie / W wÅ‚asnych żyÅ‚ swoich źródle purpurowym: / Pod karÄ… tortur wypuśćcie natychmiast / Z dÅ‚oni skrwawionych tÄ™ broÅ„ buntowniczÄ… (…)”.

Książę, zdenerwowany tym, że domowe zatargi obu rodzin trzykrotnie już zakłóciÅ‚y spokój miasta, postanowiÅ‚, iż jeżeli wzniecÄ… jeszcze jednÄ… kłótniÄ™ – „ZamÄ™t pokoju opÅ‚acicie życiem”. RównoczeÅ›nie nakazaÅ‚, aby siÄ™ rozeszli. Kapuleta zabraÅ‚ ze sobÄ…, a Montekiemu podyktowaÅ‚, by przyszedÅ‚ po poÅ‚udniu do ratusza, gdzie usÅ‚yszy dalszÄ… wolÄ™ wÅ‚adcy. Po tych sÅ‚owach wyszedÅ‚ z placu, a wraz z nim Kapulet z małżonkÄ…, Tybalt, obywatele i sÅ‚udzy.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13  

Szybki test:

„Dusiszczur” i „kocikról” to przezwiska odnoszÄ…ce siÄ™ do:
a) Kapuleta
b) Romea
c) Merkucja
d) Tybalta
RozwiÄ…zanie

Benwolia i Romea na wieczorne przyjęcie u Kapuletów przez brak roztropności zaprosił:
a) Parys
b) Służący
c) Kapuleti
d) Tybalt
RozwiÄ…zanie

Córka Kapuletów miała:
a) siedemnaście lat
b) szesnaście lat
c) czternaście lat
d) piętnaście lat
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe
Romeo Monteki - charakterystyka postaci
Julia Kapulet - charakterystyka postaci
Struktura i kompozycja „Romea i Julii”
Dramat szekspirowski a dramat antyczny na przykÅ‚adzie „Romea i Julii”
Czas i miejsce akcji „Romea i Julii”
Biografia Williama Szekspira (właść. William Shakespeare)
Motywy w dramacie „Romeo i Julia” Szekspira
Romeo i Julia, czyli ponadczasowi, tragiczni kochankowie
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Charaktarystyka bohaterów drugoplanowych
Twórczość Williama Szekspira
NawiÄ…zania do „Romea i Julii” w kulturze
Opinie o Szekspirze
Najwazniejsze cytaty z „Romea i Julii”
Plan wydarzeÅ„ „Romea i Julii”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies