Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Romeo i Julia

Julia Kapulet - charakterystyka postaciPoznajemy ją jako nieśmiałą i posłuszną woli rodziców dziewczynkę. W miarę rozwoju akcji (i nieszczęśliwej miłości) ta niespełna czternastolatka przemienia się w świadomą swej woli i obowiązku kobietę. Daje dowody swego stanowczego zdania, czego przykładem może być moment, gdy nie wierzy w opowieści o tym, że Romeo z premedytacją zabił Tybalta.

Choć w trzy godzinie po zakazanym ślubie jej małżonek został skazany na banicję: „(…) Romeo wygnany! / Z zbójczego tego wyrazu płynąca / Śmierć nie ma granic ni miary, ni końca / I żaden język nie odda boleści, / Jaką to straszne słowo w sobie mieści”, ona zdecydowanie broni swej miłości i poszukuje ratunku.

Gdy sytuacja zaczęła się jeszcze bardziej komplikować – była zmuszana do ślubu z Parysem, ujawniła swój stanowczy charakter i emocjonalną dojrzałość. Choć Kapulet zagroził jej, że jeśli nie spełni jego woli – przestanie traktować ją jak córkę (był nieubłagany: „Precz, wszetecznico! dziewko nieposłuszna! / Ja ci powiadam: gotuj się w ten czwartek / Iść do kościoła lub nigdy, przenigdy / Na oczy mi się więcej nie pokazuj. / Nic nie mów ani piśnij, ani trunij: / Palce mię świerzbią. (…) Precz, plucho! / Cyganko jakaś!”), matka nie chciała nawet jej wysłuchać („Nie mów nic do mnie, nic ci nie odpowiem; / Rób, co chcesz, wszystko mi to obojętne”), a nawet ze strony Marty nie mogła liczyć na pomoc, wolała umrzeć, niż poślubić innego mężczyznę. Idąc do franciszkanina po radę, postanowiła: „(…) a jeśli żadnego / Na tę przeciwność nie będzie sposobu, / Znajdę moc w sobie wstąpienia do grobu”.

Dojrzałość, którą osiągnęła w ciągu pięciu dni wydarzeń i głęboka miłość do prawowitego małżonka, ułatwiają jej ostateczną decyzję po odkryciu martwego ciała Romea. Jej samobójcza śmierć jest ostatnim wyznaniem miłości i potwierdzeniem siły uczuć, którymi obdarzyła młodzieńca.


Zobacz inne artykuły:

Inne
„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe
Romeo Monteki - charakterystyka postaci
Julia Kapulet - charakterystyka postaci
Struktura i kompozycja „Romea i Julii”
Dramat szekspirowski a dramat antyczny na przykładzie „Romea i Julii”
Czas i miejsce akcji „Romea i Julii”
Biografia Williama Szekspira (właść. William Shakespeare)
Motywy w dramacie „Romeo i Julia” Szekspira
Romeo i Julia, czyli ponadczasowi, tragiczni kochankowie
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Charaktarystyka bohaterów drugoplanowych
Twórczość Williama Szekspira
Nawiązania do „Romea i Julii” w kulturze
Opinie o Szekspirze
Najwazniejsze cytaty z „Romea i Julii”
Plan wydarzeń „Romea i Julii”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies