Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Romeo i Julia

„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlga

Służący zaczął odczytywać głośno listę, lecz nie szło mu to zbyt dobrze – miał wyraźne problemy z tą umiejętnością. Mozolny proces przerwało pojawienie się Benwolia i Romea (nie wiedział, że to „wrogowie” jego pana). Poprosił Romea o pomoc i młodzieniec rozpoczął płynne czytanie. W ten sposób dowiedział się o wieczornym przyjęciu u Kapuletów. Przez brak roztropności Służącego – kuzyni także otrzymali zaproszenie: „(…)jeżeli panowie / nie jesteście z domu Montekich, to was zapraszam do niego na kubek wina. Bądźcie weseli”.

Gdy zostali sami, Benwolio oznajmił kuzynowi, iż na tym wieczorze będzie: „Bożyszcze twoje, piękna Rozalina” oraz poddał mu pomysł, by Romeo skorzystał z zaproszenia i udał się do domu Kapuletów i na tle piękniejszych dam ujrzał przeciętność swej wybranki. Romeo, pewny swego uczucia, postanowił pójść, by: „Jednej wyłącznie poić się widokiem”. Młodzieńcy opuścili ulicę.

SCENA TRZECIA

Do pokoju w domu Kapuletów weszła Pani Kapulet i Marta, mamka jej córki – Julii, którą gospodyni nakazała przywołać. Gdy dziewczyna w końcu się pojawiła, dowiedziała się od matki (mimo ciągłego przerywania przez wspominającą jej dzieciństwo nianię), iż powinna pomyśleć już o swym zamążpójściu. Pani Kapulet, która sama była już matką w wieku niespełna czternastoletu lat, oznajmiła córce, iż o jej rękę stara się Parys.

Choć zachwycona Marta zaczęła wychwalać zalety kawalera, i wtórowała jej Pani Kapulet, to sama zainteresowana podeszła do osoby przystojnego Parysa dosyć chłodno. Dowiedziała się, iż wieczorem ujrzy go wśród zaproszonych gości. W pewnej chwili wszedł Służący z informacją o przybyciu pierwszych gości, którzy niecierpliwią się z powodu nieobecności gospodyni. Po jego wyjściu panie także opuściły pokój.

SCENA CZWARTA

Na ulicy pojawili się Romeo, Merkucjo (krewny księcia i przyjaciel Romea) oraz Benwolio w towarzystwie pięciu czy sześciu przebranych ludzi w maski oraz ludzi z pochodniami. Romeo zastanawiał się, czy przy wejściu do domu Kapuletów powinien coś powiedzieć, czy po prostu przekroczyć próg. Benwolio poradził, by weszli, „pokręcili się”, a potem wyszli. Gdy pojawiła się kwestia tańców i Monteki zapowiedział, że nie jest w nastroju do zabawy: „Mnie ołów serce tłoczy, ledwie mogę / Ruszyć się z miejsca”, Merkucjo stwierdził, iż zakochany młodzieniec będzie musiał potańczyć.
Następnie przyjaciele rozmawiali o miłości, dywagując, czy jest to uczucie twarde, czy raczej delikatne. Nierozstrzygnięty spór przerwał niebiorący w nim udziału Benwolio, który pospieszył ich do szybszej drogi. Potem z kolei Merkucjo zaczął mówić o marzeniach, według niego niebędących niczym innym, niż: „(…)wylęgłymi w chorobliwym mózgu / Dziećmi fantazji”.

Gdy Benwolio, zmartwiony późną porą, prosił ponownie, by przyspieszyli kroku – Romeo wyznał, iż przeczuwa, że od tej daty rozpocznie się: „(…) jakieś / Nieszczęście, jeszcze wpośród gwiazd wiszące (…)Przyśpieszy jakimś strasznym śmierci ciosem”. Na koniec powiedział, że „(…)niech Ten, który ma ster mój w swym ręku, / Kieruje moim żaglem”, po czym, ku uciesze Benwolia, pospieszył kolegów. Odeszli, uderzając w bębny.

SCENA PIĄTA

W sali w domu Kapuletów byli już obecni muzykanci i słudzy. Rozmawiali między sobą o przyjęciu, upominając się wzajemnie o dopilnowanie wszystkich obowiązków. Gdy się oddalili, do salonu weszli Kapulet wraz ze swymi gośćmi i ludźmi w maskach. Pan domu raczył wszystkich opowieścią, w której wspominał czasy młodości: „Maskę nosiłem i umiałem szeptać / W ucho pięknościom jedwabne powieści, / Co szły do serca; przeszło to już, przeszło”. Potem, na osobności, zaczął rozmawiać ze swym bratem o ich wspólnej przeszłości. Nie mógł uwierzyć, że ostatni raz miał na twarzy maskę trzydzieści lat temu.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13  

Szybki test:

Pogrążoną w śnie po zażyciu środka od ojca Laurentego Julię:
a) odnalazła Marta
b) odnalazł służący
c) odnalazła Pani Kapuleti
d) odnalazł Parys
Rozwiązanie

W trakcie słownych utarczek Tybalt wykrzyknął, że nienawidzi Montekich tak jak:
a) Diabła
b) Szatana
c) Demona
d) Lucyfera
Rozwiązanie

Córka Kapuletów miała:
a) piętnaście lat
b) siedemnaście lat
c) szesnaście lat
d) czternaście lat
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe
Romeo Monteki - charakterystyka postaci
Julia Kapulet - charakterystyka postaci
Struktura i kompozycja „Romea i Julii”
Dramat szekspirowski a dramat antyczny na przykładzie „Romea i Julii”
Czas i miejsce akcji „Romea i Julii”
Biografia Williama Szekspira (właść. William Shakespeare)
Motywy w dramacie „Romeo i Julia” Szekspira
Romeo i Julia, czyli ponadczasowi, tragiczni kochankowie
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Charaktarystyka bohaterów drugoplanowych
Twórczość Williama Szekspira
Nawiązania do „Romea i Julii” w kulturze
Opinie o Szekspirze
Najwazniejsze cytaty z „Romea i Julii”
Plan wydarzeń „Romea i Julii”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies