Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Romeo i Julia

„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlga

Romeo pożegnał się z Benwoliem i Merkucjem, obiecując, że spotkają się na obiedzie u jego ojca. Po odejściu młodzieńców, Marta powiedziała Montekiemu, że przychodzi w posłannictwie od Julii. Romeo nakazał przekazać ukochanej, by za parę godzin pod pozorem spowiedzi przyszła do celi ojca Laurentego, gdzie wezmą ślub. W czasie ceremonii niania miała stanąć za murem klasztornym i odebrać od wysłannika Romea „drabinkę / Z sznurków skręconą, która mi w noc późna / Do szczytu mego szczęścia wstęp ułatwi”. Na pożegnanie gadatliwa Marta poinformowała jeszcze Montekiego, że Julią zainteresowany jest Parys.

SCENA PIĄTA

Do ogrodu Kapuletów weszła Julia. Zastanawiała się, gdzież też podziewa się Marta, którą wysłała do Romea o dziewiątej. Obiecała wrócić za pół godziny, a zegar bił już dwunastą. Na szczęścia zaraz pojawiła się niania z Piotrem. Gdy mężczyzna odszedł, by stać na warcie, Marta zaczęła się przekomarzać z podekscytowaną dziewczyną. Nie chciała powiedzieć jej o wyniku spotkania, zmieniając ciągle temat (pytała, czy Julia jadła już obiad, narzekała na ból głowy, krzyża, zastanawiała się, gdzie jest Pani Kapulet). W końcu poinformowała Julię o planie jej ukochanego. Uradowana dziewczyna pobiegła do „spowiedzi”.

SCENA SZÓSTA

W celi ojca Laurentego czekał już Romeo. Po przyjściu panny młodej, kochankowie poszli za franciszkaninem.

AKT TRZECI
SCENA PIERWSZA


Na plac weszli Benwolio, Merkucjo, Paź i słudzy. Choć ten pierwszy prosił, by oddalili się ze wzroku krążących Kapuletów, Merkucjo nie zamierzał uniknąć starcia. Przyjaciele zaczęli wypominać sobie przypadki, gdy dali upust swej kłótliwości.

Po przyjściu Tybalta ze swymi towarzyszami, Merkucjo zaczął z nim kąśliwą rozmowę. Gdy Benwolio poprosił, by nie kłócili się na oczach tłumu („Jesteśmy w miejscu publicznym panowie; / Albo usuńcie się gdzie na ustronie, / Albo też zimną krwią połóżcie tamę / Tej kłótni.Wszystkich oczy w nas wlepione”), pojawił się Romeo.
Choć Kapulet powiedział mu: „Romeo, nienawiść / Moja do ciebie nie może się zdobyć / Na lepszy wyraz jak ten: jesteś podły, ten jedynie pozdrowił swego niedawnego wroga (teraz już krewnego). Tybalt nie dał za wygraną, kazał Montekiemu wyjąć szpadę. Mimo próśb Romea o zachowanie spokoju („Klnę się, żem nigdy obelg ci nie czynił; / Sprzyjam ci, owszem, bardziej, niżeś zdolny / Pomyśleć o tym, nie znając powodu. / Uspokój się więc, zacny Kapulecie, / Którego imię milsze mi niż moje”), sytuacja wymknęła się spod kontroli: Merkucjo dobył szpady i stanął do pojedynku z Kapuletem, nazywając go „dusiszczurem” i „kocikrólem”.

W czasie bijatyki Romeo próbował ich rozdzielić. Prosił przyjaciela: „Merkucjo, schowaj szpadę, jak mię kochasz”, a także nawoływał: „(…) Wstydźcie się, mości panowie! / Wybaczcie sobie. Tybalcie! Merkucjo!”. W pewnej chwili Tybalt odszedł ze swoimi towarzyszami, pozostawiając zranionego Merkucja. Wysłano zaraz Pazia po sprowadzenie chirurga, a ranny zaczął wyrzucać Montekiemu, że niepotrzebnie mieszał się do walki. W końcu opuścił plac, trzymany przez Benwolia.

Po powrocie kuzyna, Romeo dowiedział się, że jego przyjaciel nie żyje. Na nieszczęście, powrócił także Tybalt. To przechyliło czarę rozpaczy Monteki postanowił walczyć z zabójcą Merkucja: „Precz, pobłażliwa teraz łagodności! / Płomiennooka furio, ty mną kieruj! / Tybalcie, odbierz nazad swoje "podły "; / Zwracam ci, co mi dałeś! Duch Merkucja / Wznosi się ponad naszymi głowami / Dopominając się za swoją twojej. / Ty lub ja albo oba musim legnąć”. Tybalt przyjął wyzwanie. Po chwili walki padł martwy na ziemię.

Z racji tego, że mężczyźni złamali zakaz walki w miejscu publicznym, wydany przez Księcia – Benwolio poradził przyjacielowi ucieczkę: „Nie stój jak wryty; jeśli cię schwytają, / Książę cię na śmierć skaże; chroń się zatem!”. Gdy Romeo opuścił plac, na rynek weszli obywatele, a za nimi Książę z orszakiem oraz Monteki i Kapulet ze swymi małżonkami.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13  

Szybki test:

Kapulet zagroził, że jeśli Julia nie wyjdzie za Parysa:
a) przestanie uważać ją za swe dziecko
b) wyrzuci ja z domu
c) wyśle ją do klasztoru
d) zabije ją
Rozwiązanie

Książę, wysłuchawszy wszystkich opinii o pojedynku Romea i Tybalta:
a) kazał uwięzić Romea
b) ułaskawił Romea
c) skazał Romea na wygnanie
d) skazał Romea na areszt domowy
Rozwiązanie

Kłótnię na publicznym placu przerwało pojawienie się:
a) państwa Montekich
b) Romea
c) państwa Kapuletich
d) Księcia Eskulapa z orszakiem
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe
Romeo Monteki - charakterystyka postaci
Julia Kapulet - charakterystyka postaci
Struktura i kompozycja „Romea i Julii”
Dramat szekspirowski a dramat antyczny na przykładzie „Romea i Julii”
Czas i miejsce akcji „Romea i Julii”
Biografia Williama Szekspira (właść. William Shakespeare)
Motywy w dramacie „Romeo i Julia” Szekspira
Romeo i Julia, czyli ponadczasowi, tragiczni kochankowie
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Charaktarystyka bohaterów drugoplanowych
Twórczość Williama Szekspira
Nawiązania do „Romea i Julii” w kulturze
Opinie o Szekspirze
Najwazniejsze cytaty z „Romea i Julii”
Plan wydarzeń „Romea i Julii”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies