Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Romeo i Julia

„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlga

W pewnej chwili usłyszeli kołatanie do drzwi. Romeo, za namową Laurentego, ukrył się w jego pracowni, a Ojciec poszedł otworzyć drzwi. Stanęła w nich Marta, informując, iż przychodzi z posłannictwa Julii. Wyznała, że jej podopieczna, tak jak i Romeo, wije się na ziemi i łka niepohamowanie. Młodzieniec chciał wiedzieć, czy jego ukochana ma go za „mordercę zakamieniałego”. Gdy usłyszał, że dziewczyna: „Nic, tylko szlocha i szlocha, i szlocha; / To się na łóżko rzuca, to powstaje, / To woła: "Tybalt!", to krzyczy: "Romeo!" - / I znowu pada”, chwycił za szpadę i chciał popełnić samobójstwo (tylko dzięki franciszkaninowi nie zrobił tego ostatecznego kroku: „Otrząś się, człeku! Julia twoja żyje; / Julia, dla której umrzeć byłeś gotów; / W tymeś szczęśliwy (…) Szczęście najwabniej wdzięczy się do ciebie, / A ty, jak dziewka zepsuta, kapryśna, / Fochasz się na tę szczodrotę fortuny”). Laurenty nakazał mu iść do żony i ukoić jej skołatane nerwy. Romeo miał wyjść od niej przez rozstawieniem wart, by mógł później udać się do Mantui: „Gdzie masz przebywać tak długo, aż znajdziem / Czas do odkrycia waszego małżeństwa, / Do pojednania waszych nieprzyjaciół, / Do przebłagania księcia, na ostatek / Do sprowadzenia cię nazad, z radością”.

Marta pobiegła uprzedzić Julię o przyjściu jej męża, lecz przedtem dała młodzieńcowi owy pierścionek: „O, jakże mi ten dar dodał otuchy!”. Franciszkanin jeszcze raz upomniał go, by osiadł w Mantui, dokąd jeden z jego braci nosić mu miał informacje z Werony. Mężczyźni opuścili celę.


SCENA CZWARTA

Do pokoju w domu Kapuletów weszli Kapulet, Pani Kapulet oraz Parys. Małżeństwo poinformowało go o tragicznym wypadku, wskutek czego hrabia zaniechał spotkania z Julią: „Pora żałoby nie sprzyja zalotom; / Dobranoc; pani, poleć mnie swej córce”, która zamknęła się w pokoju: „(…) by żal swój spłakać”.

Przed wyjściem Parysa Kapulet zapewnił go o przychylności swej córki względem jego osoby. Nakazał żonie, by przed udaniem się na spoczynek wstąpiła do Julii i poinformowała ją o zamiarach krewnego księcia. Miała jej także powiedzieć, że w czwartek (a był wówczas poniedziałek) „Zostanie żoną szlachetnego hrabi”. Przyjęcie miała być skromne, by nie sprowokować ludzi do plotek – Kapuleci byli przecież w żałobie.

SCENA PIĄTA
Do swego pokoju Julia przyprowadziła swego męża. Choć próbowała go przekonać, by został jeszcze trochę, on tłumaczył, że „Chcąc żyć, iść muszę lub zostając – umrzeć”. Nagle ich rozmowę przerwało pojawienie się Marty, która ostrzegała, że nadchodzi Pani Kapulet. Na szczęście młodzieniec zdążył wyjść oknem, obiecując wcześniej, iż kiedyś jeszcze się spotkają: „Nie wątpię o tym, najmilsza, a wtedy / Wszystkie cierpienia nasze kwiatem tkaną / Kanwą do słodkich rozmów nam się staną”. Mimo tego, Julia miała złe przeczucia: „Boże! przeczuwam jakąś ciężką dolę; / Wydajesz mi się teraz tam na dole / Jak trup, z którego znikły życia ślady. / Czy mię wzrok myli! Jakiżeś ty blady!”.

Do pokoju weszła Pani Kapulet. Widząc zrozpaczoną córkę, nakazała jej zaniechanie żałoby po Tybalcie. Zapewniła, że pomści śmierć bratanka, zlecając zemstę pewnej osobie w Mantui (wiedziała, że Romeo ukrył się właśnie tam). Julia udawała, że jej również bardzo zależy na śmierci niegodziwca. W końcu starsza pani oznajmiła cel niespodziewanej wizyty w pokoju córki: „(…) w ten czwartek z rana / Piękny, szlachetny, młody hrabia Parys / Ma cię uczynić szczęśliwą małżonką / W Świętego Piotra kościele”, na co Julia wykrzyknęła stanowczo: „Nigdy on, nigdy tego nie uczyni!”. Była zdumiona i zaskoczona szybkością przebiegu wypadków („Proszę cię, matko, powiedz memu ojcu / Że jeszcze nie chcę iść za mąż, a gdybym / Koniecznie miała iść, to bym wolała / Pójść za Romea, który, jak wiesz dobrze, / Jest mi z całego serca nienawistny, / Niż za Parysa (…)”).

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13  

Szybki test:

Córka Kapuletów miała:
a) szesnaście lat
b) piętnaście lat
c) czternaście lat
d) siedemnaście lat
Rozwiązanie

Julia popełniła samobójstwo:
a) przebijając się sztyletem ojca Laurentego
b) wypijając truciznę pozostawioną przez Romea
c) przebijając się sztyletem Romeawy
d) wypijając truciznę sporządzoną przez Martę
Rozwiązanie

Ślub Parysa i Julii miał się odbyć:
a) w czwartek
b) w piatek
c) w środę
d) we wtorek
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Romeo i Julia” - streszczenie szczegółowe
Romeo Monteki - charakterystyka postaci
Julia Kapulet - charakterystyka postaci
Struktura i kompozycja „Romea i Julii”
Dramat szekspirowski a dramat antyczny na przykładzie „Romea i Julii”
Czas i miejsce akcji „Romea i Julii”
Biografia Williama Szekspira (właść. William Shakespeare)
Motywy w dramacie „Romeo i Julia” Szekspira
Romeo i Julia, czyli ponadczasowi, tragiczni kochankowie
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Charaktarystyka bohaterów drugoplanowych
Twórczość Williama Szekspira
Nawiązania do „Romea i Julii” w kulturze
Opinie o Szekspirze
Najwazniejsze cytaty z „Romea i Julii”
Plan wydarzeń „Romea i Julii”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies