Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Świętoszek

„Świętoszek” - streszczenie szczegółowe

AKT V
Scena 1
Kleant, Orgon


Orgon zdradza Kleantowi, że powierzył Świętoszkowi szkatułkę zawierającą pewne dokumenty kompromitujące jego osobę. Obawiał się, że Tartuffe wykorzysta te świadectwa do oczernienia go.

Orgon zdradził Kleantowi, że powierzył Tartuffe’owi szkatułkę, której zawartość była dla niego kompromitująca i czyniła z niego zdrajcę. Kleant zdziwił się, że jego szwagier powierzył komukolwiek tak cenne dokumenty. Orgon opowiedział o swojej rozmowie ze Świętoszkiem, w której opowiedział mu o wszystkich swoich grzechach z przeszłości, które w ówczesnych czasach byłyby dla niego kompromitujące. Gdy Tartuffe zadeklarował się, że przechowa u siebie szkatułkę z dokumentami Orgon zgodził się natychmiast, czego teraz żałował. Kleant ponownie zganił postawę szwagra, który zawierzył wszystkie swoje sekrety nieznanemu przecież człowiekowi. Orgon przyznał, że zwiodła go powierzchowna pobożność Świętoszka. Kleant wykazał się rozsądkiem i trzeźwością myślenia, mówiąc szwagrowi, że nie każdy pobożny człowiek na świecie postępuje jak Tartuffe.

Scena 2
Orgon, Kleant, Damis


Damis powraca do mieszkania swojego ojca i poprzysięga, że rozprawi się z Tartuffe’em.

Do mieszkania powrócił Damis, który dowiedział się o niecnym czynie Tartuffe’a. Orgon przyznał się przed synem do błędu. Syn mężczyzny postanowił, że rozprawi sam się z oszustem i obetnie mu uszy, poczym „ubije go na miejscu”. Młodzieńczy zapał Damisa ostudził Kleant, który powiedział, że należy znaleźć inne wyjście z tej kłopotliwej sytuacji.

Scena 3
Pani Pernelle, Orgon, Elmira, Kleant, Marianna, Damis, Doryna


W mieszkaniu pojawia się pani Pernelle, która nie może uwierzyć w nikczemność Świętoszka, nawet słowa Orgona nie przekonują jej. Do drzwi puka Pan Zgoda.

Do mieszkania powróciła starsza Pani Pernelle i powiedziała, że doszły ją słuchy o strasznych wydarzeniach, jakie rzekomo miały miejsce w domostwie jej syna. Orgon wyznał matce, że Tartuffe okazał się wielkim oszustem, który skorzystał na jego naiwności, a teraz próbuje zawłaszczyć sobie jego majątek. Z pana domu pozwoliła zadrwić sobie Doryna, mówiąc:
„Biedaczek!”.
Pani Pernelle nie dawała jednak wiary słowom syna. Uważała, że dobroć Tartuffe’a u każdego potrafi wzbudzić zawiść. Staruszka uważała, że Orgon uległ pozostałym domownikom. Pani Pernelle swoim uporem doprowadzała syna do szaleństwa. Mężczyzna przekonał się na własnej skórze jak czuli się członkowie jego rodziny, próbujący przekonać go do obłudy Tartuffe’a. Kleant uznał, że przekomarzanie się z Panią Pernelle to starta czasu. Brat Elmiry uważał, że dowody znajdujące się w rękach Świętoszka są tak silne, że nie mogą z nim zadzierać, ale muszą próbować go udobruchać. Orgon spostrzegł, ze do mieszkania wszedł Pan Zgoda, nakazał więc Dorynie, by ta dowiedziała się czego chciał gość.


Scena 4
Orgon, Pani Pernelle, Elmira, Marianna, Kleant, Damis, Doryna, Pan Zgoda


Pan Zgoda okazał się być wysłannikiem Tartuffe’a. Mężczyzna przedstawił zgromadzonym dokumenty nakazujące rodzinie Orgona wyprowadzkę.

Pan Zgoda był człowiekiem, który podobnie jak Tartuffe manifestował wszystkim wkoło swoją pobożność. Doryna powiedziała mężczyźnie, że Orgon ma teraz gości i nie może go przyjąć. Pan Zgoda odparł, że jego widok i informacje, jakie posiada niezmiernie uradują pana domu. Nakazał Dorynie, by powiedziała swojemu państwu, że przysyła go pan Tartuffe. Kobieta spełniła jego prośbę. Kleant uznał, że należy wysłuchać posłannika Świętoszka. Pan Zgoda witając się z domownikami zrobił to w sposób łudząco podobny do sposobu, jakim posługiwał się Tartuffe. Wysłannik Świętoszka zapewnił pana domu, że przed wieloma laty pracował u jego ojca, dlatego darzył jego rodzinę wielkim sentymentem. Orgon poprosił gościa o przedstawienie się. Pan Zgoda oznajmił, że jest pracownikiem miejskiego sądu i przybył z nakazem natychmiastowego zwolnienia mieszkania.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15  


Szybki test:

Dlaczego Damisowi zależało na ślubie siostry z Walerym?
a) ponieważ bardzo kochał siostrę
b) ponieważ chciał pozbyć się siostry z domu
c) ponieważ przyjaźnił sie z Walerym
d) ponieważ chciał wyjść za siostrę Walerego
Rozwiązanie

Kiedy Marianna po raz pierwszy dowiedziała się, że ma wyjść za Świętoszka
a) uciekła z domu
b) rozpłakała się
c) ucieszyła się
d) powiedziała, że zrobi wszystko, co rozkaże jej ojciec
Rozwiązanie

„Wszak to człowiek stworzony, by go za nos wodzić”. Kogo charakteryzują te słowa?
a) Damisa
b) Orgona
c) Świętoszka
d) Kleanta
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Świętoszek” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Świętoszka” w pigułce
Geneza, czas i miejsce akcji „Świętoszka”
Problematyka „Świętoszka”
Struktura „Świętoszka”
Komizm i humor w „Świętoszku”
Motywy literackie w „Świętoszku”
Plan wydarzeń „Świętoszka”
Biografia Moliera
Twórczość Moliera
„Świętoszek” na dużym ekranie
Najważniejsze cytaty „Świętoszka”
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Tartuffe`a
Charakterystyka Orgona
Pozostali bohaterowie „Świętoszka”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies