Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Tango

Streszczenie „Tanga” w pigułce

Autor: Karolina Marlga

AKT I

Dokładny opis salonu, w którym toczyć się będzie akcja dramatu. Pomieszczenie cechuje wielki bałagan i nieporządek. To samo można powiedzieć o osobach siedzących przy stole na środku pokoju i grających w karty. Starsza kobieta ma na sobie kolorową suknię z trenem, dżokejkę i trampki. Siedzący obok niej mężczyzna w równie zaawansowanym wieku, ma na sobie garnitur i spodenki. Trzecia postać sprawia wrażenie podejrzanej. Mężczyzna jest nieogolony, niechlujnie ubrany i pociąga piwo z butelki. Do pokoju wchodzi młody, dobrze ubrany student.

Artur, czyli młody bohater postanowił ukarać swoją babcię, Eugenię oraz jej brata Eugeniusza za grę w karty. Według niego rodzeństwo nie zachowuje się tak, jak przystoi ludziom w ich wieku. Staruszka za karę musiała położyć się na katafalku. Wuja czekało założenie klatki na ptaki na głowę. Arturowi nie podobała się obecność w domu Edka, podejrzanego mężczyzny z wąsikiem.

Matka Artura, Eleonora, oznajmiła mu z niezwykłą lekkością, że od czasu do czasu sypia z Edkiem. Wiadomość ta załamała młodego bohatera. Wuj Eugeniusz próbował go pocieszyć. Mówił mu, że Edek nie jest wcale taki zły, a gdy upewnił się, że nikt go nie podsłuchuje, wyjawił, że czuje obrzydzenie i wielką niechęć do mężczyzny z wąsikiem.

Do pokoju wchodzi niechlujnie ubrany Stomil – mąż Eleonory. Artur zaczyna się buntować. Młodzieniec nie mógł już dłużej tolerować zasad panujących w domu. Uważał, że cały salon jest zagracony reliktami przeszłości.

Stomil postanowił zaprezentować rodzinie swój najnowszy eksperyment teatralny. Zanim do tego doszło, okazało się, że w salonie od dłuższego czasu, pod draperiami śpi Ala, piękna kuzynka Artura. Dziewczyna została również zaproszona na specjalny pokaz ojca głównego bohatera. Przedstawienie okazało się pozbawioną sensu inscenizacją biblijnej historii Adama i Ewy zakończonej wystrzałem z rewolweru, w wyniku którego babcia straciła słuch na jakiś czas. Artur został sam na sam z Alą w salonie i postanowił wtajemniczyć ją w swój plan.
AKT II

Tajne spotkanie Artura z wujem Eugeniuszem. Bohaterowie kolaborują, by przywrócić w domu dawny porządek. Podczas spotkania z Alą, bohater próbuje nakłonić kuzynkę, by zgodziła się wziąć udział w jego planie. Gdy Artur wykładał jej filozoficzne uzasadnienia swoich działań, dziewczyna za wszelką cenę próbowała go uwieść. Między Arturem i Alą dochodzi do niewielkiej przepychanki. Podczas gdy bohater chciał pocałować swoją kuzynkę, do pokoju wszedł Edek.

Artur tłumaczył kuzynce, że w nowej rzeczywistości kobiety odzyskają swoją dawną pozycję. Według niego w świecie mężczyzn, normy erotyczne zanikły. Pragnął by jak za dawnych lat, mężczyźni adorowali swoje wybranki, a nie rzucali się na nie, jak robią to Stomil i Edek.

Artur wyjawił Ali, że jego plan polega na wystawieniu hucznego, tradycyjnego ślubu, w wyniku którego wszyscy domownicy będą musieli zachowywać się zgodnie z ustaloną formą i być może tak już zostanie. Zapytał wstępnie kuzynkę, czy zgodzi się zostać jego żoną. Dziewczyna zauroczona jest wizją klękającego przed nią z pierścionkiem bohatera, ale nie potrafi podjąć ostatecznej decyzji. Artur orientuje się, że Edek wszedł do pokoju Eleonory. Prosi Alę, by dała mu odpowiedź z samego rana.

Artur pobiegł do pokoju ojca i powiedział mu, że Edek właśnie wszedł do sypialni jego żony. Stomil nie wydawał się być tym zaskoczony i nie miał zamiaru podejmować żadnych działań. Dopiero, gdy syn zaczął go ośmieszać i nazywać „rogaczem”, mężczyzna postanowił wymierzyć żonie i jej kochankowi sprawiedliwość. Artur włożył ojcu do ręki rewolwer. Stomil uznał, że przejrzał zamiary syna. Był przekonany, iż młodzieńcowi chodzi o tragedię, która nie jest w dzisiejszych czasach możliwa. Według pana domu z tego wszystkiego może najwyżej wyjść farsa. Arturowi udało się jednak namówić ojca, by wszedł do sypialni Eleonory.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Tango” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Tanga” w pigułce
Geneza „Tanga”
Narodziny totalitaryzmu na przykładzie „Tanga”
Przewrotny konflikt pokoleń ukazany w „Tangu”
„Tango” jako obraz współczesnego świata
„Tango” jako groteska o wolności
Komizm w „Tangu”
Budowa i język „Tanga”
Plan wydarzeń „Tanga”
O twórczości Mrożka powiedzieli...
Kalendarium twórczości Sławomira Mrożka
Biografia Sławomira Mrożka
„Tango” na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka Eleonory
Charakterystyka Stomila
Artur (młody człowiek) – charakterystyka szczegółowa
„Tango” – charakterystyka pozostałych bohaterówPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies